سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - 2 Mar 2021
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۳ / ۰۹:۳۸
کد مطلب: 27597
۱

مشکل جامعه پزشکی در تشخیص اختلال اوتیسم/روشهای درمانی نوین در مغز و اعصاب

مشکل جامعه پزشکی در تشخیص اختلال اوتیسم/روشهای درمانی نوین در مغز و اعصاب
به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر علیرضا زالی در حاشیه سومین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی که روز چهارشنبه در سالن همایش‌های رازی برگزار شد، افزود:‌ بیماران مغز و اعصاب به صورت پازلی از علائم مراجعه می‌کنند و در واقع رسیدن به تشخیص نیازمند این است که پزشک حاذق باشد و از اندوخته‌های علمی خود به تشخیص قطعی برسد.

وی گفت: در بسیاری موارد بیماری‌های مغز و اعصاب علائم مشابه‌ای را بروز می‌دهند به همین دلیل گاهی تشخیص این بیماری‌ها مشکل می‌شود از آن طرف بسیاری از بیماری‌های مغز و اعصاب سیمای هزار چهره دارند و علامت‌های متفاوت و ناهمگونی را نشان می‌دهند که این امر تشخیص را با مشکل مواجه می‌کند که خوشبختانه کشور ما از نظر پزشک و دانش پزشکان از توان خوبی برخوردار است.

زالی با عنوان این مطلب که در حوزه‌های علوم اعصاب برخی از روش‌های تشخیصی نوین در حوزه پژوهشی کاربرد فراوانی دارند، به تقسیم درمان‌های مغز و اعصاب پرداخت و افزود: دسته اول درمان‌های دارویی است که سنگ بنای بیماری‌های مغز و اعصاب را تشکیل می‌دهند در سال‌های اخیر پیشرفت‌های زیادی در حوزه دارویی ایجاد شده است.

وی گفت: بیماری‌های مغز و اعصاب در عرصه جهانی در رتبه بالایی به لحاظ بالینی و دارویی قرار دارد و بعد از سرطان در عرصه تحقیقاتی و دارویی بیماری‌های مغز و اعصاب به چشم می‌خورد بنابراین داروهای متنوع‌تر که به مبانی بیماری نزدیک‌ترند در این زمینه اهمیت فراوانی دارند.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران ادامه داد:‌ گروه دوم روش‌های جراحی و مداخلات غیر تهاجمی و کم تهاجمی مانند تحریک عمقی قاعده مغز هستند و گروه سوم مربوط به بازتوانی عصبی است که اهمیت بسیاری دارد و تقریباً امروز اساس سلامت و درمان بیماری‌های مغزی در بسیاری از موارد مکانیزم‌های بازتوانی است. ثابت شده است که هرچه مکانیزم‌های بازتوانی و توانبخشی در بیماران مغزی سریعتر شروع شود مؤثرتر و کاراتر خواهد بود و اثرات فیزیولوژیک ماندگارتری را برجای خواهد گذاشت.

زالی گفت: به نظر می‌رسد در زمینه درمان‌های مربوط به بازتوانی و توانبخشی نیازمند جهش‌هایی در این عرصه هستیم.

وی گفت: روش‌های درمانی نوین چهارمین دسته درمان‌های علوم اعصاب را تشکیل می‌دهد این درمان‌ها شامل استفاده از سلول‌های بنیادین، نانوتکنولوژی و بایوتکنولوژی است که خوشبختانه کشور ما در استفاد از سلول‌های بنیادین در زمینه علوم اعصاب در منطقه و عرصه جهانی پیشتاز است این مهم نیازمند کار پژوهشی عمیق است بنابراین در این زمینه نباید دچار هیجان‌زدگی شویم و بگذاریم تا مسیر علمی آن طی شود.

زالی گفت: بیماری‌های مغز و اعصاب به دلیل تنوع و گران‌ بودن داروها مشکلات جدی در زمینه پوشش بیمه‌ای دارند اما خوشبختانه دو اتفاق خوب در سال‌های اخیر افتاده است که یکی از آنها تولید بومی برخی از داروهای مغز و اعصاب است که خوشبختانه مطالعات نشان می‌دهد به فرآیندهای مورد رضایت جامعه پزشکی و بیماران رسیده‌ایم.

وی ادامه داد: در بخش دوم می‌توان به داروهای نوین در عرصه جهانی اشاره کرد که چنانچه بخواهند وارد بازار شوند باید پوشش بیمه‌ای در نظر گرفته شود.

این جراح مغز و اعصاب با اشاره به درمان اوتیسم براساس تغییر مکانیسم‌های یادگیری اظهار داشت: اوتیسم اختلال در فعل و انفعالات بین کودک و محیط او است بنابراین تمام درمان‌های نوین براساس بازتوانی و توانبخشی برمبنای تغییرات فرآیندهای یادگیری است.

وی افزود: استفاده از جنبه‌های رایانه‌ای، رباتیک و ظرفیت‌های هنر درمانی مانند نقاشی درمانی و موسیقی درمانی است که در درمان اوتیسم جایگاه مهمی دارد.

زالی ادامه داد: یکی از اشکالات موجود این است که در تشخیص اختلال اوتیسم دچار افراط و تفریط می‌شویم پیش‌بینی می‌شود از هر 150 کودک یک نفر دچار اختلال واقعی اوتیستیک باشد بنابراین اول باید جامعه اوتیستیک مشخص شود.

وی گفت:‌ درمان‌های دارویی در زمینه اوتیسم وجود دارد اما به نظر می‌رسد فرآیندهای جهانی بیشتر به سمت هنر درمانی و استفاده از رباتیک، رایانه و فضای مجازی پیش می‌رود.

این جراح و متخصص مغز و اعصاب تصریح کرد: درمان مبتلایان به اوتیسم چنانچه به موقع انجام شود می‌تواند از آنها افرادی بسازد که در آینده در بهره‌وری اقتصادی فعال باشند اما چنانچه درمان مبتلایان دیر انجام شود یا ناقص بماند در آینده شغلی و اجتماعی این افراد تأثیرات منفی به جای خواهد گذاشت.

زالی گفت: به نظر می‌رسد در حوزه علوم اعصاب نیازمند پوشش بیمه‌ای هستیم که بخشی از این مهم باید توسط متخصصان علوم اعصاب تبیین شود به نظر می‌رسد می‌توان موضوع را برای همکاران بیمه‌گر باز کنیم و این موضوع از منظر اقتصادی نیز قابل دفاع است.

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

قم، شادترین استان کشور+جدول
کرونا با روانمان چه کرد؟
چرا کمال‌ گرایی، آدم را بیچاره می‌کند؟
روانشناسی زرد دکانی برای کسب سود از رنج دیگران
نسبت به هویت جنسی پسرم نگرانم
با افراد مغرور و خودشیفته این گونه رفتار کنید
چند روش مؤثر برای غلبه بر اضطراب و افسردگی
ما خشمگینیم و عضو شبکه‌های اجتماعی!
تربیت بچه حرف‌ گوش‌کن بدون دعوا و قشقرق
برنامه های کلی پیشگیری از خودکشی دانش‌آموزان در مدرسه
چه بر سر سلامت روان کودکانی می آید که تصاویرشان دست به دست میگردد؟
آشنایی با سبک های یادگیری
سلامتي هميشه با دارو بدست نمياد بيشتر اوقات از آرامش خيال آرامش قلب و روح مياد سلامتي با خنده و عشق مياد