پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ - 7 Dec 2023
تاریخ انتشار :
شنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۳ / ۱۲:۰۴
کد مطلب: 27694
۰

نوجوانتان در اثر استرس بیش از حد افسرده می‌شود

نوجوانتان در اثر استرس بیش از حد افسرده می‌شود
به گزارش میگنا فاطمه معرری، روانشناس در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: نوجوانان با استرس‌های مختلفی در این دوران روبرو هستند که به دلیل شکل‌گیری هویت فرد در دوره نوجوانی به وجود می‌آید، در صورتیکه وی حمایت ‌های لازم را از طرف مدرسه و والدین نداشته باشد اعتماد به نفسش کاهش می‌یابد.

وی افزود: نوجوانان‌هایی که اعتماد به نفس پایینی دارند در گروه همسالان پذیرفته نشدند، بی ثباتی‌های عاطفی نوجوانان در این دوران، در ارتباط قرار گرفتن با مصرف مواد به دلیل روحیه هیجانی وی، مسائلی است که در دوران نوجوانی مطرح می‌شود. این روانشناس اظهار داشت: استرس‌های بیش از حد توان نوجوان در محیط خانواده و خارج از آن می‌تواند به افسردگی وی منجر شود، اینگونه نوجوان ها توانایی حل و فصل مشکلات خود را ندارند.

والدین کارهایی در جهت افزایش اعتماد به نفس نوجوان‌هایی انجام دهند که به دلیل استرس زیاد به افسردگی مبتلا شده‌اند. معرری با اشاره به اقدامات والدین در جهت افزایش اعتماد به نفس نوجوان عنوان کرد: والدین مسئولیت‌هایی به نوجوانان خود واگذار نمایند و در قبال انجام مسئولیت‌های خود به نحو صحیحی قدردانی کنند.
نظرخواهی و تشویق به مشارکت در تصمیم گیری‌های خانواده، همچنین احترام به قضاوت‌های نوجوان می‌تواند به نوجوان افسرده کمک کند. وی تصریح کرد: والدین نوجوانان از کمال طلبی پیرامون فرزندان خود بپرهیزند توجه به نقاط مثبت نوجوان، تشویق وی در جهت شناخت استعدادها، مقایسه نکردن وی و نشان دادن اعتمادشان به توانمندی‌های نوجوان می‌توان نوجوان افسرده را بهبود دهد. معرری با اشاره به اینکه همدلی والدین با نوجوان و گوش کردن به سخن‌های نوجوان در درمان افسردگی وی تاثیر می‌نهد، بیان کرد: والدین فرصت کافی برای نوجوان خود بگذارند و تنها در هنگام مشکل به سراغ آنها نروند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

تکنیک‌های ریختن آب سرد روی عصبانی‌ها
این احساس نشانه ضریب هوشی بالاتر است
هشدار؛ تروماهای کودکی را جدی بگیرید
فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
هیچوقت برای تبدیل شدن به کسی که میخواستین باشین دیر نیست... فقط کافیست اولین قدم را بردارید.