پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - 11 Aug 2022
تاریخ انتشار :
جمعه ۷ آذر ۱۳۹۳ / ۱۴:۱۲
کد مطلب: 27942
۰
ورزش استرس شغلی را کاهش می‌دهد

مشاغل آسان استرس‌زا هستند

مشاغل آسان استرس‌زا هستند

عبدالله امیدی در گفت‌وگو با فارس، استرس شغلی را ناشی از ویژگی‌های شخصیتی فرد و شغل برشمرد و اظهار داشت: یادگیری مهارت‌هایی مانند نظم و مدیریت زمان نقش موثری در کاهش استرس شغلی دارد همچنین تغییر برخی از ویژگی‌های شخصیتی می‌تواند موجب سازگاری فرد با شغل او شود و این سازگاری  از استرس شغلی می‌کاهد.

* ورزش و برنامه غذایی مناسب استرس شغلی را کاهش می‌دهد

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: ورزش، برنامه غذایی مناسب و روش‌های تن‌آرامی می‌تواند موجب مدیریت استرس شود. همچنین افراد برای کاهش استرس شغلی باید بر انتظارات خود فائق آیند و افکاری ار که نمی‌گذارد آنها با شغل خود کنار بیایند را تغییر دهند.

امیدی ادامه داد: گاهی منبع استرس مربوط به خود شغل است مانند ابهام نقش و وظیفه‌ای که افراد باید برعهده داشته باشند. این استرس از سوی سازمان و مدیر آن باید کنترل شود. مدیر باید با اعضای خود ارتباط داشته باشد و با درک قابلیت‌های آنها بهترین نقش را برایشان تعریف کند.

وی افزود: اصرار مدیر برای قرار دادن فردی در نقشی که با قابلیت‌های او هماهنگ نیست موجب استرس شغلی می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه کاشان گفت: مشاغلی که در آنها احساس امنیت وجود ندارد که این موضوع بیشتر ناشی از نوع قرارداد استخدامی می‌تواند محیط شغلی را استرس‌زا کند. همچنین مشاغلی که بار بیشتری بر دوش فرد می‌گذارند نیز تولید استرس می‌کنند از سوی دیگر مشاغلی وجود دارد که فشار کمی بر فرد وارد می‌کند و آسان هستند. مشاغلی که فشار آنها کمتر از قابلیت افراد است نیز استرس‌زاد بوده و موجب ایجاد فشار روانی در فرد می‌شود.

این روانشناس بالینی تصریح کرد: تعارض‌های ناشی از تبعیض‌ها و برخورداری برخی کارکنان از مزایای بیشتر نسبت به دیگر کارکنانی که شرایط برابر دارند نیز ایجاد فشار روانی می‌کند.

وی افزود: مشاغلی که در آنها پاداش وجود ندارد نیز می‌تواند تولید استرس کند. این موضوع به ویژه در افرادی که خوب کار می‌کنند و انگیزه بیشتری دارد صدق می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: برای کاهش استرس شغلی گاهی لازم است ویژگی‌های شخصیتی خود را تغییر داده و گاهی نیز تغییر فرهنگ سازمانی و تعریف نقش هریک از کارکنان و قرار دادن آنها در مشاغلی که با قابلیت‌هایشان هماهنگ است ایجاد شود.

 

 

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

سلامت روانِ پزشکان جدید در خطر است
هشدار دانشمندان: مغز انسان برای بیداری در نیمه شب ساخته نشده است
۷ درسی که آدم‌ها یک عمر طول می‌کشد تا بیاموزند!
شما صاحب کدام شخصیت آب‌وهوایی هستید؛ بیزار از باران یا عاشق تابستان؟
آینده ای روشن با انتخابی آگاهانه
اختلال پدوفیلیا چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟
زنان اثرگذار در تاریخ روانشناسی
جدایی یک رویداد نیست یک فرایند است
چگونه از کودک‌مان در برابر پدوفیلی‌ها محافظت کنیم؟
افراد دارای خالکوبی و پیرسینگ، مشکلات کودکی بسیاری داشته‌اند!
درمان وسواس فکری بدون دارو
با شوهر خسیس خود چه کنیم؟
نمی توانی به عقب برگردی و شروع را عوض کنی، ولی می توانی از جایی که هستی آغاز کنی و پایان را عوض کنی...