کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

نوشیدنی که جایگزین ورزش شده و لاغر می‌کند

8 آذر 1393 ساعت 17:38

محققان در حال تحقیق بر روی نوشیدنی هستند که می‌تواند عملکردی همانند ورزش داشته و متابولیسم بدن را افزایش دهد.


به گزارش مهر، افراد بسیاری در رویای این به سر می برند تا بدون اینکه خسته شوند و حرکتی انجام دهند از مزایای ورزش مانند سلامتی، لاغر شدن و ... بهره مند شوند. این آرزو در حال محقق شدن است.

محققان و پزشکان به دنبال ساخت نوشیدنی هستند تا نه تنها بتواند عملکردی همانند ورزش را در بدن تحریک کنند بلکه سوخت و ساز بدن را افزایش داده و علیه دیابت نوع 2 نیز بتازند. در این نوشیدنی به دنبال تحریک آنزیم AMPK هستند که در متابولیسم بدن نقش دارد. با فعال کردن این آنزیم می توان میزان متابولیسم و سوخت و ساز کالری های بدن را افزایش داد. در مکانیسم تولید انرژی در سلول آنزیمی با نام AMPK نقش حیاتی را بازی می کند. این آنزیم به وسیله دو ملکول تحریک می گردد و دو مولکول به آنزیم برای شارژ مجدد سلول کمک می کنند.

با فعال شدن آنزیم AMPK حساسیت به انسولین بهبود یافته و به این ترتیب دیابت نوع 2 نیز را می توان درمان کرد. فعال شدن این آنزیم نیز با تغییراتی مانند کاهش وزن یا ورزش امکان پذیر است. در حال حاضر، محققان در مطالعات خود به دنبال ساخت مکمل یا داروهایی هستند که بتوانند فعالیت این آنزیم را تقویت یا افزایش دهند.

عرضه چنین نوشیدنی می تواند برای اشخاص فلج، کهنسالانی که قادر به ورزش کردن نیستند یا اشخاصی که به چاقی های مفرط مبتلا هستند و قادر به انجام حرکات ورزشی نیستند بسیار مفید و سودمند باشد. اما از سوی دیگر، بسیاری از اشخاص به سالن های ورزشی حساسیت دارند و به محض اینکه وارد سالن های ورزشی شوند، آلرژی هایشان تحریک می شود. عملکرد این نوشیدنی همانند بیست دقیقه پیاده روی یا 40 دقیقه دوچرخه سواری بوده و می تواند متابولیسم بدن را افزایش دهد.

یکی از محققانی که در این تحقیق حضور دارد، می گوید:" این نوشیدنی تاثیر مشابهی با ورزش کردن دارد اما با این تفاوت که تلاش و تحرک از آن حذف می شود. اما باید گفت، این نوشیدنی به طور حتم نمی تواند جایگزین کاملی برای ورزش باشد و تنها می تواند بخشی از تاثیرات ورزش را به دنبال داشته باشد. زیرا ورزش و انجام حرکات ورزشی به صورت هفتگی می تواند تاثیر چشمگیری بر روح و جسم اشخاص به همراه داشته باشد."


کد مطلب: 27964

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/27964/نوشیدنی-جایگزین-ورزش-شده-لاغر-می-کند

میگنا
  https://www.migna.ir