چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ - 4 Oct 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۰ / ۰۶:۵۴
کد مطلب: 2807
۲۲
۹۸

اثرات پزشكي نماز/ تاثیرات نماز بر روح و جسم انسان

اثرات پزشكي نماز/ تاثیرات نماز بر روح و جسم انسان
1- یافته های جدید درباره سجده کردن
هر اندازه که محور طولی انسان کاهش یابد، میزان در معرض اشعه‌های الکترومغناطیسی قرار گرفتن او نیز کم می‌شود.
در زمان سجده کردن هم محور طولی انسان و هم به دنبال آن میزان تاثیرگذاری الکتریسیته‌ها کم می‌شود و سپس عمل تخلیه از طریق تماس پیشانی با زمین صورت می‌گیرد، البته در زمان سجده به دلیل آنکه دیگر نقاط بدن هم با زمین ارتباط می‌یابند، عمل تخلیه آسان تر انجام می‌شود و انسان از بیماری‌های روحی، جسمی و حتی سرطان در امان می‌ماند.
شیوه درست تخلیه الکتریسیته‌ی بدن به همان شیوه‌ای است که انسان در زمان نماز گزاردن دارد و به سوی مکه نماز می‌خواند، چرا که این حالت بهترین حالت است و شخص احساس آرامش و راحتیبیشتری خواهد داشت. الا بذكر الله تطمئن القلوب (سوره رعد/آیه 28)

2- "اضطراب" بیماری شایع قرن اتم و كهكشان است.
 پیشرفت سریع و پیچیده تمدن و در عین حال بی توجهی به ارزش های مذهبی و خانوادگی هر روز بیش از پیش برای افراد و اجتماع اضطراب های جدید به وجود می آورد. از نظر روان پزشكان، اضطراب با یك احساس منتشر و مبهم دلواپسی كه اغلب ناخوشایند و بدون دلیل استمشخص می شود كه معمولا با یك یا چند مشكل جسمی همراه می گردد. از جمله شخص ممكن است علامت های جسمی چون احساس تپش قلب، تنگی نفس و درد قفسه سینه، خالی شدن سردل، تعریق، سردرد، تكرر ادرار، اسهال، گزگز دست و پاها، لرزش و… را نیز به همراه داشته باشد.
اضطراب، گاهی به شكل طبیعی در اشخاص سالم بروز می كند و گاهی به صورت بیمارگونه و دائمی در می آید كه نیاز به درمان و مراقبت پزشكی دارد. با اینكه دلایل علمی گوناگونی از دیدگاه های مختلف به عنوان دلایل بروز اضطراب و تشدید آن ارائه شده است اما همچنان دور شدن از ایمان مذهبی، به عنوان یك عامل مهم در بروز اضطراب نقش غیرقابل انكاری داردو به این ترتیب نقش پیشگیری كننده و حتی درمانگر مذهب درمورد اضطراب قابل بررسی است. آرامش حاكم بر روح و روان و در نتیجه آن سلامت جسم اشخاص مذهبی، در مقایسه با آشفتگی روانی و جسمی و اضطراب لامذهب ها از دیر باز مورد توجه پزشكان بوده است.
به این ترتیب در بعد پیشگیری از اضطراب و برای آرامشدائمی جسم و روان، "نماز" نقش خارق العاده ای را ایفا می كنددر مورد اضطراب، بد نیست به این نكته اشاره كنیم كه شخص نمازگزار با ایمان به قدرت لایتناهی پروردگاری كهدر مقابلش كرنش می كند، خود را در مقابل هر عاملیكه قصد به خطر انداختن و ترساندن (و در نتیجه مضطرب ساختن) او را داشته باشد ایمن می یابد و ضمن تكرار باور اعتقادی خود طی نمازهای پنجگانه یومیه این ایمنی همه جانبه را، به روان خود تلقین می كند و سرانجام آرامش عمیق را در وجود خود ملكه می سازد.در راستای این موضوع تحقیقات علمی در برخی كشورهای مسلمان نشان می دهد كه بیماران مضطربی كه در كنار درمان های رایج ضد اضطراب، به خواندن نماز و قرآن و حتی احادیث نبوی مشغول شده اند، از بهبودی بالاتری نسبت به سایرین برخوردار بوده اند.

 3- تاثیرات نماز بر جسم انسان
برخی از کارشناسان معتقدند نماز خواندن تنها غذای روح انسان نیست , بلکه جسم انسانها را نیز تقویت می کند و آنها را در مبارزه با مشکلات روزمره یاری می دهد . وقتی چشمها در حالت نماز ثابت می ماند جریان فکر هم خود به خود آرام شده و در نتیجه تمرکز فکر افزایش می یابد. ثابت ماندن چشم باعث بهبود ضعف و نواقصی مانند نزدیک بینی می شود و به لحاظ روانی این حالت باعث افزایش مقاومت عصبی فرد شده و بی خوابی و افکار ناآرام را از انسان دور می کند.
ایستادن در حالت نماز باعث تقویت حالت تعادلی بدن شده و قسمت مرکزی مخچه که محل کنترل اعمال و حرکات ارادی است را تقویت می کند و این عمل باعث می شود فرد با صرف کمترین نیرو و انرژی به انجام صحیح حرکات بعدی بپردازد.
نماز قسمت فوقانی بدن را پرورش داده و ستون مهره ها را تقویت کرده و آن را در حالت مستقیم نگاه می دارد. تقویت احشاء و ماهیچه های شکم , حفظ سلامت دستگاه گوارش و رفع یبوست مزمن سوء هاضمه و بی اشتهایی از دیگر خواص نماز خواندن و رکوع در نماز است. کارشناسان می گویند در حالت رکوع ماهیچه های اطراف ستون مهره ها منبسط می شود که در متعادل و آرام کردن سمپاتیک موثر است. مدت زمان خواندن ذکر رکوع نیزباعث تقویت عضلات صورت و گردن ساق پا و رانها می شودو به این ترتیب به جریان خون در قسمتهای مختلف بدن سرعت می بخشد.
تنظیم متابولیسم بدن فراهم نمودن زمینه از بین رفتن اکثر بیماری ها از بدن , کمک به افزایش حالت استواری و استحکام مغز و بهبود ناراحتی های تناسلی و نارسایی های تخمدان از دیگر خواص رکوع در نماز است. سجده نیز ستون مهره های بدن را تقویت کرده و دردهای سیاتیک را آرام می کند. سجده علاوه بر از بین بردن یبوست و سوء هاضمه ,پرده دیافراگم را تقویت کرده و به دفع مواد زاید بدن به دلیل فشرده شدن منطقه شکمی کمک می کند.
سجده همچنین باعث افزایش جریان خون در سر شده که این امر با تغذیه این غدد باعث حفظ شادابی , زیبایی و طراوت پوست می شود. حالات سجده به واسطه بازشدن مهره ها از یکدیگر باعث کشیده شدن اعصابی کهقسمتهای مختلف بدن را به مغز وصل می کند,شده و این اعصاب را در یک حالت تعادلی قرار می دهد که این امر برای سلامت انسان بسیار حائز اهمیت است سجده باعث آسودگی و آرامش در فرد شده و عصبانیت را تسکین می دهد.
استحکام بخشیدن و تقویت عضلاتپاها و ران ها , کمک به نفخ معده و روده , بهبود فتق , از خواص نشستن بعد نماز است. روشن است که نماز فلسفه خاص خود را دارد که معراج مومن و مایه ی قرب به حق است و آن را باید فقط برای خداوند تعالی خواند و نه به انگزه فواید و آثاری از این دست, ولی آگاهی ازاین دست نظرات علمی نیز می تواند برای برخی مفید باشد. عوامل عفوني مختلف اعم از باکتري ها، ويروس ها و انگل ها، مي توانند باعث درگيري دستگاه گوارش انسان و مشکلات متعدد ناشي از آن شوند. اين مشکلات مي توانند از يک خارش ساده شبانه بر اثر ابتلا به نوعي انگل، تا اسهال هاي وحشتناک تظاهر کنند. اما يکي از برجسته ترين مواردي که در آن شعار معروف علم طب: " پيشگيري هميشه مؤثرتر از درمان است " صدق مي کند، همين مورد عفونت هاي گوارشي است.
دانش پزشکي، امروزه عامل انتقال بسياري از عوامل عفوني را اصطلاحاً Fecal Oral (مدفوعي ـ دهاني) شناسايي کرده است که يک گروه عمده از اين عوامل عفوني داراي اين ويژگي هستند که پس از اجابت مزاج بر روي دست باقي مي مانند و بعداً در موقع غذا خوردن و از طريق دهان وارد بدن مي شوند و ايجاد بيماري مي نمايند . از اين جهت امروزه در همه ممالک پيشرفته اولين اصل بهداشتي که براي مقابله با عفونت هاي گوارشي به همگان (به خصوص کودکان) آموزش داده مي شود، شستشوي دست ها قبل از غذا خوردن و پس از اجابت مزاج است و به اين ترتيب تأثير نظافت دست ها در پيشگيري از گروه زيادي از بيمار هاي عفوني، باور نکردني است. فرمان وضو که در آيه شريفه ۶ از سوره مبارکه مائده در قرآن مجيد-، صادر شده است، به سادگي و صراحت امر به شستشوي دستان (تا آرنج) مي کند و ۱۴ قرن پيش با بيان دستوري پيرامون نماز ، پيام آور نکته اي مي شود که علم بشري در آستانه قرن ۲۱ به اهميت بيش از پيش آن، دست يافته است.
مقارنت اوقات نماز با سه وعده معمول غذايي (صبحانه و نهار و شام) يا حتي وعده هاي غذا هنگام روزه داري (سحر و افطار) سبب مي شود که شخص نماز گزار، موقع انجام وضو (که معمولا متعاقب اجابت مزاج نيز هست) خود به خود به شستشوي دست ها بپردازد و هر گونه عامل بيماري زاي عفوني را از دست هاي خويش بزدايد و در نتيجه موقع صرف غذا، هيچ عامل عفوني ناشي از دست هاي آلوده موفق به ايجاد بيماري در بدن او نشود.
● تأثير نماز بر سلامت کليه ها
سلامت دستگاه ادراري انسان، به خصوص کليه ها، تأثير بي ن هاي ت مهمي در ادامه حيات انسان دارند و بيماري کليوي از دردناک ترين و پر مخاطره ترين، گرفتاري هاي جسمي است.
در اين ميان عفونت دستگاه ادراري که يکي از شايع ترين علل مراجعه بيماران به مطب پزشکان مي باشد، علاوه بر آن که خود بخود و به تن هاي ي بيماري آزار دهنده اي است، گاهي سبب بروز بيماري هاي ديگر نيز در بدن انسان مي شود. به عنوان مثال برخي عفونت هاي دستگاه ادراري مي توانند، گاهي باعث نارسا شدن و از کارافتادگي کليه شوند يا عفونت کليوي در خون و در نتيجه در تمام بدن پخش شود يا برخي عفونت ها ممکن است به ايجاد سنگ کليه در بيماران منتهي شوند، که همه اينها نشانه اهميت موضوع است.
ادرار پس از آنکه توسط دو کليه انسان توليد شد، توسط دو لوله موسوم به " حالب" که کليه ها را به مثانه وصل مي کنند، به مثانه تخليه مي شود تا بدان وسيله از بدن دفع گردد. حال چنانچه مثانه به موقع از ادرار خالي نشود، ادرار از مثانه به حالب ها و حتي کليه باز مي گردد و همين "برگشت ادرار از مثانه به حالب ها، سبب ايجاد استعداد در فرد براي ابتلا به عفونت کليه مي شود" و به اين ترتيب کساني که در شبانه روز، بنا به هر علتي به ندرت ادرار مي کنند به طور جدي در معرض خطر هستند. اما در رسايل فقهي توضيح المسائل، يکي از مبطلات وضو و نماز ، خروج بول و غائط و نفخ کليه (گاهي کليه ها را دردي مي گيرد شبيه به درد کليه اما شن يا سنگي در کليه ها يا مجاري ادراري وجود ندارد. اطباء سنتي معتقدند گاهي مقداري از گازها و حباب هاي هواي داخل خون از راه مويرگ ها به کليه منتقل شده و تجمع تعدادي از آنها در کليه ها حالتي را به نام نفخ کليه به وجود مي آورد)، از بدن انسان درج شده است و اين موضوع سبب مي شود که شخص نماز گزار و احياناً "دائم الوضو"، براي پرهيز از ابطال عبادتش به طور معمول و بر حسب عادت ، قبل از وضو ، به تخليه ادرار بپردازد.(تعبيه توالت در مجاورت وضو خانه مساجد در واقع به منظور پاسخ به اين عادت پسنديده و سلامت ي بخش صورت مي گيرد).
به اين ترتيب حداقل سه بار، دفع ادرار از بدن، در زمان هاي ي به فواصل مناسب نسبت به يکديگر و در حدي که براي يک انسان طبيعي لازم است، فرد را در مقابل ابتلا به عفونت هاي کليه و دستگاه ادراري مصون مي سازد و مي تواند به عنوان نکته اي مهم پيرامون نماز مورد توجه قرار گيرد.

● تأثير نماز بر بيماري فشار خون
افزايش فشار خون يکي از شايع ترين دلايل مراجعه به پزشک در سرتاسر دنياست. به علت عوارض خطرناک و متعددي که اين بيماري براي بسياري از اعضاي بدن از جمله قلب، مغز، کليه و چشم و .. دارد، سعي و اهتمام فراواني در دانش پزشکي براي پيشگيري و کنترل اين بيماري وجود دارد.
در تمامي منابع معتبر علمي، براي پيشگيري از ابتلا به افزايش فشار خون و همچنين کنترل تعداد زيادي از بيماران که افزايش فشار خون ي در حد خفيف يا متوسط دارند، رعايت برخي اصول و استفاده از درمان هاي غير دارويي توصيه مي شود. درمان هاي غير دارويي ضمن آن که هزينه چنداني را بر بيمار تحميل نمي کنند، در پايين آوردن فشار خون و ممانعت از بروز و پيشرفت آن مؤثرند.
چهار درمان اوليه و بسيار مهم غير دارويي که در منابع جديد علمي براي کنترل فشار خون مورد توجه قرار مي گيرند ، عبارتند از:
۱) کاهش اضطراب و استرس
۲) کاهش يا عدم مصرف الکل
۳) کم کردن وزن
۴) انجام ورزش هاي سبک به طور منظم در شبانه روز

اما با توجه به نقش بسيار مهمي که نماز هاي واجب يوميه، در ايمن کردن انسان در مقابل استرس ها و مشکلات گوناگون زندگي ايفا مي کنند( از جمله تأثير نماز بر اضطراب که در قسمت هاي بعدي مورد توجه قرار خواهد گرفت ) و نيز با توجه به الزامي که نماز به شخص نماز گزار مبني بر عدم مصرف مشروبات الکلي مي دهد، مي توان اين امر را قدم مؤثري در پيشگيري و کنترل فشار خون تلقي کرد. از طرفي نماز با حرکات موزون و قيام و قعود و رکوع و سجود منظمي توأم است که قابل مقايسه با يک نرمش سبک روزانه مشابه آنچه که در درمان هاي غير دارويي فشار خون توصيه مي شود، مي باشد. همچنين اگر به ياد آوريم که مسلمان نماز گزار، رو به قبله مکتبي نماز مي خواند که خداي آن مکتب از پُرخوري و شکم پارگي بيزار است و مثلاً "عالمان فربه و چاق را دشمن مي انگارد " متوجه خواهيم شد که هر چهار درمان غير دارويي مذکور، براي کنترل و پيشگيري افزايش فشار خون ، در وراي احکام نوراني نماز نهفته است.  

تاثیر نماز بر بیماری افسردگی
حضرت علی (ع) :  
“ خداوند هر گاه خیری بر بنده اش بخواهد به او كم خوابی و كم خوری و كم حرفی را تلقین می كند .”
در مقاله  گذشته از تاثیر نماز بر بهداشت خواب به نكته ای اشاره كردیم . حال در ادامه همان موضوع باید گفت كه دانش پزشكی ظرف چند دهه اخیر موفق به اكتشاف مهمی پیرامون خواب شده است و آن كشف بخشی مهم در طول خواب انسان به نام خواب  REM بوده است .
(1)  پس از آنكه حدود 45 دقیقه از به خواب رفتن انسان گذشت ، مرحله  REM آغاز می شود و به مدت كوتاهی حدود 10 تا 15 دقیقه ادامه می یابد .
در طول مرحله REM از خواب ، به طرز اسرار آمیزی تمام عضلات اسكلتی بدن از كار می افتد و شخص كاملا بی حركت می شود و نوار مغزی شخص به جای حالت خواب ، حالت بیداری كامل را نشان می دهد . بطوریكه در این حالت مغز از فعالیت بالایی برخوردار است .     
در طی REM درجه حرارت بدن و ضربان قلب به طور غیر منتظره بالا می رود و حركات سریعی در چشمان فرد دیده می شود كه وجه تسمیه این مرحله نیز می باشد ( مرحله حركات سریع چشم  RAPID  EYE  MOVEMENT) و چنانچه شخص را در این حالت بیدار كنیم به احتمال بسیار قوی ابراز می كند كه در حال خواب دیدن بوده است . مرحله REM پس از 10 تا 15 دقیقه متوقف می شود و پس از آن در طول خواب و به طور دوره ای و بطور منظم تكرار می شود . با این وجود كل دوران R  EM در طول یك خواب 8 ساعتی در اشخاص طبیعی 90 دقیقه خواهد بود و قسمت اعظم آن در ساعات نزدیك به صبح به وقوع می پیوندد.     

امروزه دانش پزشكی به اثبات رسانده است كه در بیماری افسردگی یكی از تظاهرات مهم ، افزایش یافتن طول خواب  REM نسبت به میزان طبیعی است . بطوریكه شخص افسرده به میزانی بیش از سایر اشخاص خواب می بیند . یعنی زمان بیشتری را در مرحله  REM بسر می برد .     
از این جهت یك مبنای مهم در تولید داروهای ضد افسردگی ایجاد داروهایی است كه كاهش دهنده مرحله  REM خواب باشند .( از جمله داروهای ضد افسردگی 3 حلقه ای )     
علاوه بر این یك روش درمانی جدید برای بیماران افسرده ، بیدار نگه داشتن آنها ، برای كاهش میزان REM می باشد . زمان نماز صبح كه در سوره مباركه “ اسراء ” با عنوان “ ان قران الفجر كان مشهودا ”  از آن نام برده شده است و مورد تاكید فراوان می باشد . بگونه ای قرار گرفته است كه سبب كاهش دادن قابل ملاحظه میزان خواب REM در اشخاص می شوود .
همانطور كه خواندید قسمت اعظم خواب REM در حوالی صبح بوقوع می پییوندد و چنانچه شخص خود را ملزم به بیداری صبحگاهی كند در حقیقت جلوی ورود خود به مرحله قابل توجهی از خواب REM را گرفته است .     
از این جهت بیداری صبحگاهی برای نماز خود به تنهایی می تواند به عنوان واكسنی در پیشگیری از افسردگی و حتی دارویی در درمان افسردگی مطرح باشد .migna.irلازم به توضیح است كه خواب  REM در حد تعادل برای سلامت و رفع خستگی لازم است اما زیادی آن منجر به مشكلات مختلف از جمله افسردگی می شود و نقش نماز بعنوان متعادل كننده میزان  REM مطرح است .
-----------------------
پاورقي:
1. در مورد خواب REM و ویژگیهای آن مطلب از : “ روانپزشكی كاپلان ـ سادوك ” ترجمه فارسی دكتر پور افكاری اقتباس شده است .  

تاثیر نماز بر آرامش عضلات
گروهی از نویسندگان مسلمان ، كوشیده اند ، در حركات حین نماز اعم از قیام و قعود و ركوع و سجود جنبه هایی از نرمش عضلانی و ورزش بدنی را بجویند و آن را با نرمش های متداول دیگر كه منجر به استراحت و آمادگی عضلانی می شوند ، مقایسه كنند . اما دیدگاه ما به آرامش عضلانی ناشی از نماز ، از دریچه دیگری است .

دانش پزشكی امروزه ، به اثبات رسانده است كه اگر شخصی در ساعت حدود 10 شب بخوابد و حدود ساعت 5 صبح از خواب بیدار شود ( یعنی حدود 7 ساعت خواب ) در ساعت حدود 1 بامداد ، در بدن او برخی مواد شیمیایی شبه مورفین كه به عنوان گروهی اندورفین ها و آنگفالین ها نامگذاری شده اند ، ترشح می شوند كه این مواد اثر مستقییم بر روی قسمتهای مختلف بدن از جمله عضلات اسكلتی دارند و منجر به راحتی  ( (RELAXATION) عضلانی ، در طول روز آینده برای فرد می شوند .(1)
اما چنانچه شخص در ساعت حدود 12 شب بخوابد و صبح روز بعد ساعت 10 صبح از خواب برخیزد ( یعنی حدود 10 ساعت خوا ب) اندروفین ها و آنكفالین ها برخلاف حالت گذشته افزایش ترشح كافی پیدا نمی كنند و در نتیجه این امر ، سبب می شود با این كه این شخص حدود 3 ساعت بیشتر از شخص قبلی خوابیده است ، از آرامش و استراحت عضلانی به اندازه كافی بهره مند نشود .  و درست به همین علت است كه هر چه خواب انسان بیشتر ادامه پیدا كند و مثلا تا ساعت 10 صبح به دراز بكشد ، احساس خستگی و كوفتگی عضلانی پس از آن بیشتر خواهد بود .     
و اما فریضه “ نماز ” با اثر درخشان و بی نظیری كه در ایجاد بهداشت خواب دارد ( و به جنبه هایی از آن در شماره های گذشته اشاره نمودیم ) در این مورد نیز نقش بسیار موثری ایفا می كند . چرا كه “ نماز صبح ” ضمن ایجاد الزام و وجوب برای سحر خیزی ، انسان را خود به خود به سوی یك آرامش عضلانی ناشی از مواد شیمیایی درونزا سوق می دهد .    
  بزرگان عرصه علم و اندیشه مانند استاد شهید مرتضی مطهری (ره) نیز برنامه زندگی خود را بر مبنای خوابیدن در ساعت حدود 10 شب و برخاستن از خواب ، حدود نیم ساعت قبل از اذان تنظیم كرده بودند (2) تا از مواهب خدا دادی و بی حد و حصر نماز ، حداكثر فیض و بهره را ببرند . خوشا به سعادتشان .
 ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پاورقي:
1. مبحث فشار خون در حاملگی ، تدریس آقای دكتر عبدالرسول اكبریان ـ استاد جراحی زنان دانشگاه علوم پزشكی ایران
2. طهارت روح ( نماز در آثار شهید مطهری ) ـ خاطره آقای علی لاریجانی


تاثیر نماز بر بیماری فشار خون     
افزایش فشار خون یكی از شایعترین دلایل مراجعه به پزشك در سرتاسر دنیاست. بعنوان مثال یكی از جدیدترین آمارها ، در ایالات متحده آمریكا ، شایعترین بیماریی كه افراد را ناگزیر به استفاده از دارو ، می كند افزایش فشار خون ذكر كرده است (1)  ، به علت عوارض خطرناك و متعددی كه این بیماری در بسیاری از اعضای بدن از جمله قلب و مغز و كلیه و چشم و .. دارد ، سعی و اهتمام فراوانی در دانش پزشكی برای پیشگیری و كنترل این بیماری در پیش گرفته شده است .     
در تمامی منابع معتبر علمی ، برای پیشگیری از ابتلا به افزایش فشار خون و همچنین كنترل تعداد زیادی از بیماران كه افزایش فشار خونی در حد خفیف یا متوسط دارند ، رعایت برخی اصول و استفاده از درمانهای غیر دارویی توصیه می شود . درمانهای غیر دارویی ضمن آن كه هزینه چندانی را بر بیمار تحمیل نمی كنند در پایین آوردن فشار خون و ممانعت از بروز و پیشرفت آن موثرند .(2)     
از جمله چهار درمان اولیه و بسیار مهم غیر دارویی كه در منابع جدید علمی برای كنترل فشار خون مورد توجه قرار می گیرند ، عبارتند از :
1. كاهش دادن اضطراب و استرس ها
2. كاهش یا عدم مصرف الكل
3. كم كردن وزن
  4. انجام ورزش های سبك بطور منظم در شبانه روز .     
اما با توجه به نقش بسیار مهمی كه نمازهای واجب یومیه ، در ایمن كردن انسان در مقابل استرس ها و مشكلات گوناگون زندگی ایفا می كنند ( از جمله تاثیر نماز بر اضطراب كه در شماره های بعدی مورد توجه قرار خواهد گرفت ) و نیز با توجه به الزامی كه نماز به شخص نمازگزار مبنی بر عدم مصرف مشروبات الكلی می دهد ، می توان این امر را قدم موثری در پیشگیری و كنترل فشار خون تلقی كرد .     
از طرفی نماز با حركات موزون و قیام و قعود و ركوع و سجود منظمی توأم است كه قابل مقایسه كامل با یك نرمش سبك روزانه مشابه آنچه كه در درمانهای غیر دارویی فشار خون توصیه می شود ، می باشد . همچنین اگر به یاد آوریم كه مسلمان نمازگزار رو به قبله مكتبی نماز می خواند كه خدای آن مكتب از پر خوری و شمك بارگی بیزار است و مثلا “ عالمان فربه و چاق را دشمن می انگارد (1) متوجه خواهیم شد كه هر چهار درمان غیر دارویی مذكور ، برای كنترل و پیشگیری افزایش فشار خون ، در ورای احكام نورانی نماز نهفته است .           
هر چند كه ما در ادامه مباحث 40 نكته پزشكی پیرامون نماز ، اشارات دیگری در این مورد خواهیم داشت و فی المثل پیرامون تاثیر نماز بر احساس امنیت روانی سخن خواهیم گفت .
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پاورقي:
1.طب داخلی واشنگتن ، ترجمه فارسی ، صفحه 80
2. همان منبع ، صفحه 85
3. معراج السعاده ، عالم ربانی ملا احمد نراقی ( ره ) صفحه 235  

تاثیر نماز بر عفونت كلیه و مجاری ادراری
سلامت دستگاه ادراری انسان ، بخصوص “ كلیه ها تاثیر بی نهایت مهمی در ادامه حیات انسان دارد و بیماری كلیوی از دردناكترین و پر مخاطره ترین ، گرفتاریهای جسمی است .     
در این میان عفونت دستگاه ادراری كه یكی از شایعترین علل مراجعه بیماران به مطب پزشكان می باشد علاوه بر آن كه خود بخود و به تنهایی بیماری آزار دهنده ای است گاهی سبب بروز بیماریهای دیگر نیز در بدن انسان می شود .     
بعنوان مثال برخی عفونتهای دستگاه ادراری می توانند گاهی باعث نارسا شدن و از كارافتادگی كلیه شوند یا عفونت كلیوی در خون و در نتیجه در تمام بدن پخش شود یا برخی عفونتها ممكن است به ایجاد سنگ كلیه در بیماران منتهی شوند (1) كه همه اینها نشانه اهمیت موضوع است.      ادرار پس از آن توسط دو كلیه انسان تولید شد ، توسط دو لوله موسوم به “ حالب  ” كه كلیه ها را به مثابه وصل می كنند . به مثابه تخلیه می شود تا بدان وسیله از بدن دفع گردد .                               
حال چنانچه مثانه به موقع از ادرار خالی نشود ، ادرار از مثانه به حالبها و حتی كلیه باز می گردد و همین “ برگشت ادرار از مثانه به حالبها ، سبب ایجاد استعداد در فرد برای ابتلا به عفونت كلیه می شود” (2) و به این ترتیب كسانی كه در شبانه روز ، بنا به هر علتی بندرت ادرار می كنند به طور جدی در معرض خطر هستند .     
اما در رسایل فقهی توضیح المسایل ، یكی از مبطلات وضو و نماز ، خروج بول و غائط و ریح ، از بدن انسان درج شده است و این موضوع سبب می شود كه شخص نمازگزار و احیانا “ دائم الوضو ، برای پرهیز از ابطال عبادتش بطور معمول و برحسب عادت ، قبل از وضو ، به تخلیه ادرار بپردازد .( تعبیه بیت الخلاء در مجاورت وضو خانه مساجد در واقع به منظور پاسخ به این عادت پسندیده و سلامتی بخش صورت می گیرد ).     
به این ترتیب حداقل سه بار ، دفع ادرار از بدن ، در زمانهایی به فواصل مناسب نسبت به یكدیگر ، و در حدی كه برای یك انسان طبیعی لازم است ، فرد را در مقابل ابتلاء به عفونتهای كلیه و دستگاه ادراری مصون می سازد و می تواند بعنوان نكته ای مهم پیرامون نماز مورد توجه قرار گیرد.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پاورقي:
1. طب داخلی واشنگتن ، ترجمه فارسی ، صفحه 281
2. ترجمه مبانی طب سیسیل ( بیماری های عفونی ) ، صفحه 217  

تاثیر نماز بر ایمنی حواس  
پیامبر اكرم (ص) :  
وضو كلید نماز و نماز كلید بهشت است .     
دانش بشری از سالها پیش حواس انسان را در پنج عنوان ( بینایی ، شنوایی ، بویایی ، چشایی و لامسه ) طبقه بندی می كند و همین حواس پنجگانه هستند كه رابطه گسترده انسان و دنیای اطراف او را شكل می دهند .     
نظافت صورت : در آیه شریفه 9 از سوره مباركه مائده ، بعنوان یك فرمان لا یتغیر الهی بر عموم مسلمانان واجب شده است .
در اهمیت نظافت صورت شاید همین نكته كافی باشد كه چهار حس از مجموع حواس پنجگانه بشری در وابستگی كامل با صورت بسر می برند . تماس آب كه منشأ پاكیزگی و حیات است و به صورت علاوه بر محاسن متعددی كه از جهت برقراری تعادل ناقل های عصبی در بدن انسان دارد ( و ما در بحث مربوطه ، به آن خواهیم پرداخت ) از دیدگاه مقابله با آلودگیهایی كه ممكن است ، در چشم ، بینی ، دهان و پوست صورت و .. ایجاد بیماری كند مهم است .میگناirبخصوص كه در آب ، حین وضو ، و همچنین استفاده از شانه و مسواك ذكر شده است .     
با این كه دست قدرتمند صنع الهی ، چنان ساختمان گوش و بینی و چشم و .. را آفریده است كه خود بخود مقاومت بی نظیری در مقابل آلودگی می كنند و روزانه بارها و بارها بدون آنكه انسان وقوفی پیدا كند ، آلودگیها را از خود دور می سازند ( مثلا در گوش جریان موم ، در بینی موهای ریز متعدد ، در چشم پلك زدن و اشك و .. ) اما چنانچه آب نیز در شستشوی صورت بكار برده شود ، ما حصل فعالیت پاك كنندگی اعضای صورت به نتیجه خواهد رسید.                        
 علاوه بر این كه حداقل 3 بار شستشوی صورت هر گونه آلودگی محیطی را نیز از آن خواهد زدود (1) توجه به این نكته مهم است كه دو راه عمده ابتلا به عفونتها ( دهانی و استنشاقی ) هر دو مربوط به محدوده صورت هستند .    
  در هر صورت دستور قرآن مبنی بر شستن دستها و صورت قبل از نماز با توجه به این كه اعضاء معمولا پوشانده نمی شوند ( حتی در مورد حجاب خانمها مورد استثناء واقع شده اند وجه و كفین ) و در نتیجه با وجود اهمیت آنها از نظر تمركز حس های پنجگانه ، در معرض آلودگی دائمی هستند ، می تواند حاوی حكمتهای بی شمار باشد ، كه در سطور گذشته با اختصار ، به مشتی نمونه خروار اشاره شد .

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پاورقي:
1. در رسالت فقهی هر گونه آلایشی كه مانع رسیدن آب وضو به اعضاء شود ، مانع وضوی صحیح اعلام شده است .

تاثیر نماز بر بیماریهای پوست
در ادامه وضو ، فرمان الهی بر مسح سر و پا قرار گرفته است .(1)    
  هر چند می توان در بعد نمادین و از دیدگاه زیبایی شناسی ، مسح سر و پا در پایان وضو را سمبلی جسم ، از سر تا پا و از فرق تا قدم به حساب آورد و به عنوان عاملی در یاد آوری پیوسته مسلمانان مبنی بر نظافت تمام بدن تلقی كرد ، اما در باره بیماریها نیز می توان به نكاتی چند توجه نمود .     
پاها و سر انسان بر خلاف دست و صورت ، از اعضایی هستند كه در بخش قابل توجهی از شبانه روز پوشانیده هستند ، تا حدی كه حتی خود نیز معمولا توجه كمی به آنها دارند .(2)     
اما امروزه دانش بشر ، گروهی از بیماریها را می شناسد كه شروع تظاهرات این بیماریها از پوست سر و پاها است . بعنوان مثال برخی بیماریهای قارچی پوست از حد فاصل میان شصت و دیگر انگشتان پا آغاز می گردد كه اتفاقا درست محل این ناحیه مسح واجب دارد و به همین ترتیب مسح سر نیز می تواند توجه انسان را به آلودگی یا ضایعه عفونی در مو و پوست سر توجه دهد و در نتیجه انسان را برای رفع آن به اقدام   وادارد .     
در ضمن وجوب مسح سر و پا فرصتی است برای برداشته شدن پوشش پا و سر و در معرض هوا و اكسیژن قرار گرفتن این اعضاء كه علاوه بر شادابی پوست ، به نوبه خود مانع رشد ارگانیزم های بی هوازی در منافذ پوست خواهد شد .     
البته لازم به توجه است كه بسیاری از بیماریهای پوست ( بویژه  عفونتها ) بوسیله غسل های متعدد اعم از واجب و مستحب كه شخص نمازگزار در طول زندگی خود به جا می آورد ، قابل پیشگیری هستند كه برای پرهیز از اطالة كلام تنها به همین اشاره بسنده می كنیم .

---------------------------------
پاورقي:
1. آیه شریفه 9 سوره مباركه مائده
2. پوشش پا به صورت جوراب و كفش امروزه در اكثر فرهنگها متداول شده است و پوشش سر به صورتهای مختلف از چادر و عمامه گرفته تا كلاه و روسری از دیر باز معمول بوده است .
پي نوشت:
آيه ۶ سوره مائده: " يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ إِذَا قُمْتُمْ إِلَي الصَّلاةِ فاغْسِلُواْ وُجُوهَکُمْ وَأَيْدِيَکُمْ إِلَي الْمَرَافِقِ وَامْسَحُواْ بِرُؤُوسِکُمْ وَأَرْجُلَکُمْ إِلَي الْکَعْبَينِ وَإِن کُنتُمْ جُنُبًا فَاطَّهَّرُواْ وَإِن کُنتُم مَّرْضَي أَوْ عَلَي سَفَرٍ أَوْ جَاء أَحَدٌ مَّنکُم مِّنَ الْغَائِطِ أَوْ لاَمَسْتُمُ النِّسَاء فَلَمْ تَجِدُواْ مَاء فَتَيَمَّمُواْ صَعِيدًا طَيِّبًا فَامْسَحُواْ بِوُجُوهِکُمْ وَأَيْدِيکُم مِّنْهُ مَا يُرِيدُ اللّهُ لِيَجْعَلَ عَلَيْکُم مِّنْ حَرَجٍ وَلَـکِن يُرِيدُ لِيُطَهَّرَکُمْ وَلِيُتِمَّ نِعْمَتَهُ عَلَيْکُمْ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ "
ترجمه: "اي کساني که ايمان آورده ايد، چون به نماز برخاستيد، صورت و دست هاي تان را تا آرنج بشوييد و سر و پا هاي تان را تا قوزک مسح کنيد و اگر جنب بوديد خود را پاک سازيد و اگر بيمار يا در سفر بوديد يا از جاي قضاي حاجت آمده بوديد يا با زنان نزديکي کرده بوديد و آب نيافتيد با خاکي پاک تيمم کنيد و صورت و دست هاي تان را با آن مسح کنيد، خدا نمي خواهد شما در رنج افتيد، بلکه مي خواهد که شما را پاکيزه سازد و نعمتش را بر شما تمام کند، باشد که سپاس گزاريد."


  گردآورنده : عظيمي- میگنا

منابع : 
- بخشي از نوشته  دکتر مجید ملک محمدی
- بخشي از پایگاه اطلاع رسانی پزشکی شفا
- سايت طب اسلامي
- و ...    
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

United States
عالی است.منتظر اطلاعات جدیدتردر این موضوع هستیم با سپاس فراوان...
بسیار عالی..............................
خیلی خیلی از گذاشتن این مطالب ممنونم.واقعا" جالب بود و استفاده کردم
عالی بود............اطلاعلات بیشتری درمورد نماز ارائه بده . لطفا
مطالب جالبي بود لطفاً بيشترشان كنيد
Iran, Islamic Republic of
بسيارجالب بود و استفاده كرديم
Iran, Islamic Republic of
بسیار عالی بود به دردم خورد
Iran, Islamic Republic of
ااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااایولت
ومن الله توفیق .............. آرزوی پیشرفت براتون دارم
تطفا مطالب بیشتری روی سایت بگذارید سپاس گذارم ................................
Iran, Islamic Republic of
عالی بود.ممنونم
عالی بود
خیلی ممنون بااجازتون این مطلبو توی وبلاگم به اسم خودتون درج میکنم.بازم ممنون
Germany
واقعا عالی بود مرسی.
قبولی نماز =انسان سالم = شهر سالم=کشور سالم = جهان سالم
سلامت انسان = قبولی نماز mohammadsherafat.blogfa.com
فوق العاده مسقره وبی مورد بود.اصلا به دردم نخورد.
شایان
عزیزم از کسی که حتی سواد خواندن ونوشتن نداره انتظار نمی ره که این چیزا به دردش بخور برایه رد کردن هر چیزی ابتدا باید اطلاعات کافی در موردش داشت پس برو اطلاعات رو زیاد کن بد بیا ردشون کن ولی قبلش حتما برو نهضت سواد اموزی ثبت نام کن تا املات تقویت شه
محبوبه
Iran, Islamic Republic of
سلام.مطالب به زبان اسان وگیرا نوشته شده بود.ممنون از این اطلاعاتی که در اختیارمون گذاشتین.
...
Iran, Islamic Republic of
زیادی حرف می زنی
taha
Iran, Islamic Republic of
سلام. خیلی عالی بود هر کی با من موافقه لایک......
يه بزگتر(بابات)
Iran, Islamic Republic of
ميگما فكر كردي به زور گفتن بياي پاي كامپيوتر نظر بدي من هو موافقم حتما برو نهضت برات خوبه
زهرا
برا شماکه چیزی نمیدونی برای ماکه سواد داریم خوبه
محمد
Iran, Islamic Republic of
مسقره خیلی مسخره است،عزیزمساله سواد نیست مساله درک است.این تحقیقات انجام شده،تازه به اعتقادات کسی توهین نکن،مهم نیست کی وچی باشی،یامسیحی زرتشتی یهودی و...همه پیامبران وادیان قابل احترا م اند
...
Anonymous Proxy
منم موافقم
...
Anonymous Proxy
نمیدونم کی هستی ولی من هم با تو موافقم
Iran, Islamic Republic of
متاسفم برات
رژان
خوب بودا ولي
نفس........
Iran, Islamic Republic of
خیلی جالب بود ممنون واسه تحقیق لازم داشتم بازم تشکر
شیوا
عالی بووووووووووووود
اطلاعاته جدیدم بذارید...
به نظر من عای بود
یاحق
سلام دوست عزیز.بنده به دنبال تحقیق در مورد تاثیر دین بر روح وجسم انسان هستم.اجازه میدهید از مطالب وبلاگ شما استفاده کنم؟؟؟

------------------
سلام . باذکر لینک سایت حلاله : اینطوری: برگرفته از میگنا : www.migna.ir
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
منم میتونم ازمطالب مفیدتون بادرج منبع توکتابم استفاده کنم


---------

پاسخ : بله حتما
معين دارا
Iran, Islamic Republic of
واقعا عالي بود
نگین
بسیار عالی و مفید بود خیلی ممنون از زحمات بی پایان شما موفق باشید.
محمدمهدي لقايي فر
Iran, Islamic Republic of
واقعا عالي بود
مهدی
Germany
خیلی عالی بود ... آفرین ....ممنون از همه شما ...
زهرا شكوري
Iran, Islamic Republic of
خيلي عالي بود اجرتون با خدا
امیرعلی
بسیار بسیار عالی بود.اجرتون با حسین
اللب
عالی بود
صابر
Iran, Islamic Republic of
بسیار از مطالب خیلی عالیتون ممنونم من می خواهم درمسابقات انشای نماز شرکت کنم واین مطالب خیلی مفید بود
محمد
Iran, Islamic Republic of
خيلي خيلي عالي است به اميد انجام واجبات و ظهور حضرت قائم...
میترا
عاااااااااااااااااااااااااااااااااااالی ولی درمورد دختران بی حجاب در ایران هم موضوعاتی بزارید خیلی مچکر
مهتاب
عالی بود مرسی
نعمت
United States
با تشکر از مطالب خوب وآموزنده تان. به امید اینکه بشر امروز به آرمش برسد.
کیوان
خیلی خوب و پرمحتوا بود امیدوارم همیشه موفق باشید.التماس دعا
مهران
Iran, Islamic Republic of
عالي بود
عالي بود.ممنون از لطفتون
علی
دمت گرم حال کردم خیلی قشنگ بود
مهدی
بعضی جاهاش واسه ادم با سطح بالاست.
نمیفهمم.
فقط میدونم هیچ کار اس کریم بی دلیل نیس.
علی
مطلب رو کامل خوندم و بسیار تاثیدگذار و جالب بود... خسته نباشید
میثم
Iran, Islamic Republic of
از زحمات بی پایان شما متشکرم
مينا
اين مطلب تأثير عميقي در من گذاشت فوق العاده بود
سلام عالی بود در وبلاگم استفاده کردم
امیرحسین
Iran, Islamic Republic of
واقعا عالی بود ولی بعضی ها تو نظرات حرف های چرت و پرت میزنن اهمیت ندین و کارتونو بکنین
مطالب عالی و آموزنده بود ممنون
محمد
خیلی عالی بود واقعا در تحقیقم کمکم کرد.
ملنا
Iran, Islamic Republic of
ببخشید اشتبله شد دوتا ا داره که می شه همون ای انگلیسی
زهرا
عالی بود خداوند با نماز سلامتی ما را تضمین می کند.
رضا زارع
سلام.عالی بود.کلی بدرد کنفرانسم میخوره...اطلاعات مفید دیگه داشتین برای ارائه در کنفرانسم بفرستید .
سعیده
ممنونم خیلی خوب بود،من موضوع پایانامم اعجاز عمی نمازه میشه کمکم کنید و یافته های جدیدتونو واسم میل کنید؟
m.m
Germany
خوب بود ولی یک کم به نثر ساده تر ممنون.
ارغان
اي بد نبود قابل تحمل بود
زینب
لطفا مطالب را خلاصه کنید
rahmatullah
thank you very very very good
محدثه
Iran, Islamic Republic of
عالی بودمرا ابه نمار نردیک تر کرد
ا
Iran, Islamic Republic of
خوب بود
a. k
Iran, Islamic Republic of
عالی
امين
Iran, Islamic Republic of
ببخشيد لطفا منبع رو اگه مقدوره بنويسيد.
morteza
Iran, Islamic Republic of
همه چی به دردم خورد متشکرم.
Iran, Islamic Republic of
خیلی خوب بود لطفا در مورد ارکان نماز مطالب بیشتری بذارید ممنون
f
Iran, Islamic Republic of
خیلی عالی بود مرسی.
حسین
Iran, Islamic Republic of
به اثرات نماز از لحاظ معنوی واخرت بیشتر بپردازید
عسل حسینی
Iran, Islamic Republic of
ممنون بابت این مطلب آموزنده.از خواندن این مقاله می خوام این نتیجه را بگیرم که باید هرچه زودتر شروع کنم نماز بخونم.
ممنون....... ممنون...... ممنون
مریم
Iran, Islamic Republic of
بسیارعالی وجذاب بود
Iran, Islamic Republic of
متشکرم مخصوصا اینکه مطالبتون هم مفید بود
مهلا
Iran, Islamic Republic of
فوق العاده بود.من سعی دارم فردی روکه اعتقادی به نماز نداره به نمازعلاقه مندکنم امیداوارم خداکمکم کنه ومطاب این سایت خیلی به دردم خورد.متشکرم
مریم
Iran, Islamic Republic of
مرسی عالی بود واقعا الان فهمیدم که چقدر خیلی از مردم تو جهل و نادانی هستن.عالی میشه که شما پیشرفت کنید و اونوقت مردم بیشتر از نماز چیز یاد میگیرن.
مریم
Iran, Islamic Republic of
خیلی خوب بود ممنون
مریم
Iran, Islamic Republic of
عالی بود ممنونم
صادق
Iran, Islamic Republic of
خیلی خوب بود ممنون
آذین محمدی
Spain
عالی است.
محمد
Iran, Islamic Republic of
عالی بود
مهدی سرزهی
Iran, Islamic Republic of
همه ما می دانیم خداوند باریتعالی به نماز و عبادت ما نیاز ندارد ، چون خالقی و مخلوقی درکاراست و اصل وجودی خداوند از نور است و نیازمندما هستیم . چون خداوند از روح خودش برکالبد مادمیده.این انسان است که باید جسم و روح خود را ازتاریکی به نور برساندوازاین طریق خود رابه خداوند برساند . شاید برای بعضی ها غیرقابل باورباشد اما دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که تک تک سلولهای بدن انسان از نورتشکیل شده است .
این نور درانسانی که دو بعدی است به چه طریق احیاء می شود. نماز وسیله ای است که می توان درموقعیتهایی ازشبانه روز این نور را احیاء کرد . وقتی به اذان و اقامه می ایستیم خود را برای نور واحدی تنظیم می کنیم سپس تکبیر یعنی شروع به خواندن آیات قران که همه ی آن نور هست و این نور که سخن واحدی ازسوی شخص واحدی است را در خود جمع می کنیم سپس رکوع می رویم تا سرواعضای بدن ما با زمین و افق شرعی و ارتعاشات زمین دریک راستا قرارگیرد و دررکوع انرژی های منفی را آماده برای بیرون راندن کنیم و انرژی مثبت را دریافت نمائیم ، زیرا ضعف ما و انرژی های منفی موجود دروجودما که درشبانه روز به ما انسانها منتقل می شود اجازه یک مرتبه ورودبه سجده رانمی دهد. به نوعی هم می شود گفت رکوع ، سجده صغری است ، سپس دو بار به سجده می رویم این سجده بستگی به میزان جسم و روح افراددارد که چقدرانرژی منفی رادور نموده وچقدر انرژی مثبت را دریافت دارند. این کار برای صبح 2بار برای ظهر و عصر و عشاء 4بار و برای مغرب 3 بارتکرارمی شود زیرا بستگی به زمان و انرژی های وارد شده به بدن انسان رادارد. یکی ازعلتهای 2رکعت بودن نماز صبح این است که انرژی های ساطع شدقبل از بین الطلوعین شدت بیشتری نسبت به انرژی ساطع شده خورشید و نور آن برزمین بر بقیه افقها ی شرعی دارد . همچنین یکی ازموارددیگراین است که نمازصبح به دلیل اینکه با افرادومحیط خود کمترکنش و فرا کنش داریم ، کمترنیاز به این فریضه واجب را داریم ودلیل دیگر آن این فرضیه است که خواب یک نوع خستگی روحی برای انسانها ایجادمی کندزیرادرخواب روح انسان به پرواز درمی آید و ازبدن جدامی شود و به تعبیری خواب برادر مرگ است به همین جهت نیاز به یک شروع اولیه برای گرفتن انرژی دراولین وقت شرعی یومیه را داریم.اینها همه به ضعف ما انسانها ربط دارد وگرنه ذات اقدس الهی ، نوری است عظیم و فراتر ازتصور ماانسانها. نمازهای دیگرنیزبه علت تکاپوی بیشترانسان در طی مدت این چندساعت و انرژی های کسب شده از محیط به 4رکعت توصیه شده است. نمازمغرب نیز به علت نزدیکی به نمازهای ظهر و عصر و عشا به 3 رکعت برای مسلمانان توصیه شده است . همچنین زمان نماز مغرب هم که بعداز غروب خورشید می باشد نیز یکی از علتهای 3 رکعتی نماز می باشدزیرا انرژی ساطع شده پس ازغروب خورشید بیشتر از طول روز می باشدو این انرژی درمقیاس انرژی پیش از طلوع خورشید کمترمی باشد. این مقایسه رامی توانید عملاً هنگامی که خورشید طلوع یا غروب می کند و با طیف نوری که به چشم وارد می شود را با این فرضیه قیاس کنید.
شنیده ایدکه می گویند فلان صالح یا اولیاء خدا طی الارض می کند این نماز است که انسان را همانند نور جابجا می کند.چون وجود خود را از آن گل بد بو فراتر برده است ومی دانسته که روح خداوند برکالبدانسان دمیده شده است بنابراین قدرخودرادانسته اند و به ذات خود که نوراست پی برده اند و خودرابه سرمنشا اصلی نور به وسیله اولین تقرب که نماز است رسانیده اند. یکی از شعارهای وزارت بهداشت و درمان پیشگیری بهترازدرمان است لیکن نماز ، بیمارستان بزرگ تن و روح انسان است که هم پیشگیری هم درمان می کند. نویسنده : مهدی سرزهی
تواب
Iran, Islamic Republic of
سلام اقای مهدی سرزهی .
این مطلب را تاحالا هیچ جای دیگرندیدم
حسین
Iran, Islamic Republic of
واقعا عالی 👏
علی قربا نی
Iran, Islamic Republic of
خوب بود من اطلا عاتم بیشتر شد
فرزانگان
Iran, Islamic Republic of
خیلی خوب بود.من که یک دانش اموز کنکوری هستم.خیلی به این مطلب نیاز داشتم مرسی.با کمک خدا و نماز حتی از سد بزرگی مثل کنکور هم میشه به سلامت عبور کرد.
یه دانش آموز
Romania
خیلی خیلی ممنونم واقعا کمکم کرد وبلاگتون نمرش 20
محسن
Germany
با تشکر..........
melika
Iran, Islamic Republic of
عالي بود
سانی
Iran, Islamic Republic of
عالییییییییییی
کیانا
Iran, Islamic Republic of
دمش جیز خوشمان امدواسه تکلیف مدرسه ام بددخوردهووووووووووولا
سکوتا
Iran, Islamic Republic of
ممنون خیلی استفاده کردم.اجرکم عندالله.
امیر حسین
Iran, Islamic Republic of
عالی بود واقعا تاثیر پذیر بود
زهرا غفرانی
Iran, Islamic Republic of
عالی بود
پریا
Iran, Islamic Republic of
خیلی ممنون از مطلب های جالبتان
حام
Iran, Islamic Republic of
خیلی جالبه همه نظرات دیسلایک شدن ، واقعا مغز تو کلتون نیست ، کلا با مطلب مذهبی مشکل دارین ها؟؟ کسی مجبورتون نکرده نظر بدین
سارا
United States
مطالبتون جالب بود
ولی ی سوال ذهن منو مشغول کرده
خب سجده و رکوع خیلی تاثیرات مثبتی داره
حالا کسایی ک پادرد یا ی مشکل دارندک نمیتونند سجده و رکوع برند چی؟
خب پس از این فواید بهره نمی برند؟؟
فتحی آشتیانی: نباید دانشجویی بدون کنکور وارد رشته روانشناسی شود
انواع قلدری در مدرسه و نشانه‌های آن در کودکان را بشناسید
آئین معارفه رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شد+تصاویر
کلینیک روانشناسی چیست؟
آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
هیچوقت برای تبدیل شدن به کسی که میخواستین باشین دیر نیست... فقط کافیست اولین قدم را بردارید.