کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

۸ توصیه برای افزایش سلامت و عمر بیشتر

سايت خبری سلامت نیوز , 19 آذر 1393 ساعت 0:36

بشر همیشه میل زیادی به جاودانگی دارد و همیشه در چالش هست تا بر مرگ و پیری غلبه کند و با در نظر گرفتن همین میل، محققان هم به نتایج خوبی برای به تاخیر انداختن پیری و افزایش طول عمر رسیده‌اند.


هرچند تا وقتی این نتایج به مراحلی برسد که بتوان استفاده همه‌گیر از آن کرد شاید کمی طول بکشد اما اگر نمی‌خواهید به این زودی‌ها تسلیم پیری شوید و دوست دارید بیشتر عمر کنید، می‌توانید با رعایت ۸ راهکار ساده به عمرتان اضافه کنید:


۱- تکانی به خودتان دهید!

تنبلی و خانه نشینی موقوف! اگر صمیمی‌ترین رفیقتان لپ‌تاپ، تبلت یا گوشی همراهتان شده و مدام یک جا نشسته‌اید، بهتر است بدانید که در حال قیچی کردن طول عمر خود هستید. خانه نشینی و بی‌تحرکی دشمن سلامتی است. باید فعال‌تر باشید. ورزش مورد علاقه‌تان را انتخاب کرده و ورزش کنید. بهتر است بدانید که پیاده روی روزانه برای ارتقای سلامتی فوق العاده است.

اخیرا نتایج پژوهشی که در مجله the American College of Cardiology به چاپ رسیده است نشان می‌دهد که روزانه ۵ تا ۱۰ دقیقه دوی نرم کافیست تا امید به زندگی افراد افزایش یافته و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و مرگ زودرس به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند. روزی بیست دقیقه پیاده روی کنید، یا پنج تا ده دقیقه بدوید تا حداقل هفت سال بیشتر عمر کنید.


۲- پولدار شوید!

این روز‌ها خیلی‌ها بر این عقیده‌اند از هر چه بگذریم سخن پول خوش‌تر است. شاید این حرف پربیراه هم نباشد، چون افراد پولدار امید به زندگی بیشتری نسبت به افراد بی‌پول دارند. ما هم با شما موافقیم که ناعادلانه است. اما واقعیت این است افراد پولدار غالبا تغذیهٔ خوبی دارند و به اصطلاح در ناز و نعمت زندگی می‌کنند.

بدون شک این افراد استرس پرداخت اجاره خانه و مخارج دیگر را ندارند تا اعصابشان متلاشی شود. در هر حال باید بدانید که محققان بر این باور هستند افراد ثروتمند به طور معمول بیشتر عمر می‌کنند (البته پول درآوردن از راه حلال). افرادی که همیشه لبخند می‌زنند و بجا می‌خندند، بیشتر از افراد اخمو عمر می‌کنند.


۳- پیام‌های محبت آمیز بفرستید و دریافت کنید

تکنولوژی‌های جدید آنقدر‌ها هم بد نیستند. اینکه کسی را داشته باشید که نگران و البته مراقبتان باشد، پیام‌های محبت آمیز برایتان بفرستد برای سلامتیتان فوق العاده است. دریافت پیام خوشحال کننده و محبت آمیز، فشارهای روحی روانی را کاهش می‌دهد. در نتیجه خواب راحت تری تجربه می‌کنید و سالم‌تر زندگی می‌کنید. در واقع داشتن دوست‌های خوب و صمیمی که همیشه هوایتان را داشته باشند به طول عمرتان کمک خواهند کرد.


۴- چیزهای جدید یاد بگیرید

همین فردا به آموزشگاه زبان بروید و در یک کلاس زبان (هر زبانی که دوست دارید) ثبت نام کنید. اگر علاقه‌ای به زبان آموزی ندارید موسیقی، خطاطی، سفالگری، آشپزی و غیره را انتخاب کنید. کتاب‌های جدید بخوانید. خلاصه اینکه کار جدید شروع کنید و چیزهای جدید یاد بگیرید. همهٔ این کار‌ها برای این است که مغزتان را فعال نگه دارید. این کار باعث افزایش امید به زندگی و در عین حال افزایش سلامت مغز شود. مغز ما همیشه نیاز به عوامل محرکی دارد تا آن را فعال نگه دارد. بنابراین «ز گهواره تا گور دانش بجوی» را آویزهٔ گوشتان کنید و با بهانهٔ «ای بابا این حرف‌ها از ما گذشته است» راه را برای پیری هموار نسازید.


۵- لبخند بزنید

آیا همیشه لبخند به لب دارید یا اینکه سگرمه‌هایتان در هم است؟ نتایج پژوهشی که در Psychological Science به چاپ رسیده است نشان می‌دهد افرادی که همیشه لبخند می‌زنند و بجا می‌خندند، بیشتر از افراد اخمو عمر می‌کنند. لبخند نشان دهنده تمایلی برای اجتماعی بودن و با دنیای پیرامون زیستن است.

به عقیده محققان فرانسوی، زندگی با دیگران، نگران آن‌ها بودن و داشتن تعامل مستمر با دنیای بیرون ضامن طول عمر و سالم زیستن است.


۶- ازدواج کنید

نتایج پژوهشی که در سال ۱۹۹۸ در Journal of Marriage and the Family به چاپ رسیده است نشان می‌دهد آقایان متاهل به طور متوسط هفت سال بیشتر از مردهایی که پای سفره عقد نمی‌نشینند عمر می‌کنند.

نتایج پژوهش‌های متعدد نشان می‌دهد احتمال ابتلا به سرطان پروستات در مردهای متاهل کمتر از مجردهاست و این مرد‌ها همچنین استخوان‌های محکم تری دارند. همچنین محققان در سال ۲۰۰۲ ثابت کرده‌اند که برقراری روابط جنسی سالم با همسر، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد. ازدواج کنید و زندگی را عاشقانه پیش ببرید تا بیشتر عمر کنید.
اگر خودتان را درگیر زندگی‌های تصنعی بکنید، اگر نقاب به چهره بزنید و وانمود به داشتن شخصیت دیگری بکنید و اگر خود واقعیتان نباشید، بیشتر در معرض افسردگی قرار می‌گیرید


۷- کمک بگیرید

قرار نیست همیشه در زندگی یکه تاز باشید و دروازه‌های موفقیت را به تنهایی فتح کنید. هیچ کس قادر به انجام همه کاری نیست. گاهی لازم است که کمک و مساعدت دیگران را هم بپذیرید. حتی لازم است کمک بخواهید. اگر به تازگی مادر شده‌اید، بیشتر به کمک نیاز دارید. غرور را کنار بگذارید و از دیگران کمک بخواهید. اول از همه از نزدیکانتان کمک بخواهید و سپس از یک فرد متخصص. در این صورت تمام فشار کار روی دوش خودتان نخواهد بود و کمتر دچار استرس خواهید شد. همین امر نیز باعث سلامت بیشتر و افزایش طول عمرتان می‌شود.


۸- همانی باشید که هستید

گاهی دلمان می‌خواهد به جای فرد دیگری باشیم. گاهی حسرت زندگی دیگران را می‌خوریم و تصور می‌کنیم مرغ همسایه غاز است. به همین دلیل خودمان را به هر دری می‌زنیم تا زندگیمان را شبیه به آن‌ها بکنیم. اما این کار اشتباه محض است. اگر خودتان را درگیر زندگی‌های تصنعی بکنید، اگر نقاب به چهره بزنید و وانمود به داشتن شخصیت دیگری بکنید و اگر خود واقعیتان نباشید، بیشتر در معرض افسردگی قرار می‌گیرید.

تظاهر به آنچه نیستید، بار سنگینی روی دوشتان می‌گذارد. این کار انرژی و شادابیتان را از بین می‌برد. علاوه بر این رفته رفته عزت نفستان از بین خواهد رفت. برای خوب زندگی کردن و داشتن طول عمر زیاد بهترین کار این است همانی باشید که هستید. اگر کم و کاستی در زندگی دارید، نگران نباشید. اگر زیاد اشتباه می‌کنید، باز هم نترسید. همهٔ ما اشتباه می‌کنیم و شکست می‌خوریم. خیلی از ما از زندگیمان راضی نیستیم، اما تظاهر کردن به آنچه که نیستیم زندگی را به هرز می‌برد.

بهترین راه این است که بازی زندگی را درست بازی کنیم. به جای سخت گیری به خودمان و ایراد گرفتن از زمین و زمان سعی کنیم خودمان باشیم و به خودمان اعتماد داشته باشیم. ما برای دیگران و مانند دیگران زندگی نمی‌کنیم.

روانپزشک‌ها معتقدند اگر بتوانید به جایی برسید که به قول جوان‌ها، حال زندگی را ببرید، سالم‌تر خواهید بود و بیشتر عمر خواهید کرد.


کد مطلب: 28145

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/28145/۸-توصیه-افزایش-سلامت-عمر-بیشتر

میگنا
  https://www.migna.ir