دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ - 23 May 2022
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۳ / ۰۰:۴۲
کد مطلب: 28184
۱

درد های مزمن باعث تغییر شخصیت می شوند!

درد های مزمن باعث تغییر شخصیت می شوند!
دکتر سیلویا گوستین، روانشناس بالینی مرکز تحقیقات علوم اعصاب استرالیا اظهار کرد: این امر به خوبی اثبات شده ‌است که آسیب‌های وارده به مغز در جریان تصادفات می‌تواند منجر به تغییر خلق و خو و شخصیت افراد شود.

 

اما گوستین و همکارانش به دنبال این بودند که ببینند آیا بروز تغییرات بسیار کوچک در مغز افراد با دردهای مزمن نیز می‌تواند منجر به بروز چنین تغییراتی شود یا خیر؟

 

در این تحقیق که در مجله PLOS ONE به چاپ رسیده، 22 بیمار که از دردهای مزمن شدیدی در یک طرف صورتشان رنج می‌بردند، انتخاب شدند. با استفاده از پنج روش تصویربرداری مختلف، محققان مغز این افراد را با مغز افراد سالم مورد مقایسه قرار دادند. آنها همچنین شخصیت این بیماران را با 240 پرسشنامه هدفدار بررسی کردند.

گوستین و همکارانش متوجه شدند افرادی که از دردهای مزمن رنج می‌برند، شخصیت تاثیرپذیر و مطیع‌تری دارند. آنها تمایل کمتری برای بیرون رفتن و کشف و اکتشاف در جهان از خود نشان می‌دهند.


تصاویر مغز این افراد نشان داد که فعالیت مغزی آنها در بخش‌هایی از مغز که با احساسات، کنش‌های شناختی و رفتاری سر و کار دارد، فعال‌تر از سایر بخش‌های مغز است.
رشد نورون‌های مغز این افراد در قشر پیش‌پیشانی مغز بیشتر است. این بخش از مغز با احساسات و کنشهای شناختی و رفتاری ارتباط دارد.

گوستین با بیان اینکه درجه رشد اعصاب در این نواحی بخصوص با درجه تغییرات شخصیتی همبستگی نشان می‌داد، افزود: رشد بیشتر اعصاب در قشر پیش‌پیشانی مغز به این دلیل رخ می‌دهد که افراد بیشتر روی دردشان تمرکز می‌کنند. آنها نگران‌ترند و بیشتر فکر می‌کنند.

 
ایسنا

 

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

اعلام اسامی افراد غیر روانشناس فاقد مجوز
چرخهٔ پُرخوری‌های هیجانی را بشناسید
روانشناسی انتقام
آشنایی با گروه درمانی و مزایای آن
گربه‌های هم‌خانه یکدیگر را به نام می‌شناسند!
چرا نداشتن شریک زندگی باعث قضاوت زودهنگام مردم می‌شود؟!
۱۰ توصیه برای مقابله با عصبانیت
بررسی تاثیر حمایت اجتماعی بر سلامت روان
۱۷ مهارت ضروری که بچه‌ها باید یاد بگیرند
علائم شخصیت ضد اجتماعی
.افراد مبتلا به افسردگی بیشتر در اینستاگرام پست می‌گذارند
در هر خودکشی شش نفر به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار می گیرند
هم اکنون که در حال نفس کشیدن هستید، کس دیگری دارد نفس های آخرش را می کشد. پس دست از گله و شکایت بردارید و بیاموزید چگونه با داشته هایتان زندگی کنید.