چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ - 6 Dec 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱ دی ۱۳۹۳ / ۱۸:۵۹
کد مطلب: 28333
۰

مواد غذایی چقدر آنتی اکسیدان دارند

به گزارش فارس، روش جدید اندازه‌گیری که توسط محققان دانشگاه گرانادا در اسپانیا بر روی آنتی‌اکسیدان انجام شد، نشان داد آنتی‌اکسیدان میوه، آب میوه و بسیاری از مواد غذایی، ۱۰ برابر بیشتر از آن است که تصور می‌شد.

اگر چه در مطالعاتی که تا کنون انجام شده است، تمام خواص میوه‌ها را متوجه نشدند اما اغلب گفته شده است «میوه‌ها برای سلامت بدن مفید هستند»؛ به گفته محققان در برخی از موارد می‌توان گفت آب میوه‌ها مانند نوشیدنی‌های شیرین عمل می‌کنند و در صورت امکان، بهتر است میوه را به جای آب میوه خورد.

آب میوه حاوی آنتی اکسیدان است و دارای ویتامین‌هایی مانند ویتامین C، کاروتنوئیدها و پلی فنول است.

«خوزه آنجل روفیان هنارِس» نویسنده این بررسی گفت: برای بررسی ترکیبات آنتی اکسیدانی، از روش‌های شبیه سازی هضم غذا در دستگاه گوارش استفاده شد و ظرفیت آنتی اکسیدانی مواد مایع که در روده کوچک جذب می‌شود، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت؛ البته مشکل این است که در این مطالعه فعالیت آنتی اکسیدانی بخش جامد (فیبر) اندازه گیری نشد زیرا تا کنون اعتقاد بر این بوده است که مفید نیستند.

این تیم تکنیکی به نام (global antioxidant response (GAR را با استفاده از شبیه سازی هضم دستگاه گوارش که در بدن رخ می‌دهد، بدون در نظر گرفتن ظرفیت آنتی اکسیدانی بخش جامد با شرایط آزمایشگاهی انجام دادند.

این روش شامل ارزیابی پارامترهای مختلف فیزیکی و شیمیایی مانند رنگ، فلورسانس، و ارتباط بین غلظت آزمون و استفاده از نشانگرهایی مانند فورفورال بود.

محققان با استفاده از این تکنیک نشان دادند آب پرتقال طبیعی، آب نارنگی، لیمو و گریپ فروت به طرز چشمگیری ارزش زیادی از نظر غذایی دارند؛ به عنوان مثال در مورد آب پرتقال ارزش آن 2.3 mmol Trolox/L (اندازه گیری ظرفیت آنتی اکسیدانی) با روش سنتی، 23 mmol Trolox/L در لیتر است یعنی 10 برابر است بیش از آنچه تصور می‌شده است.

در این مطالعه نه تنها در مورد آب میوه بلکه مواد غذایی دیگر نیز مورد آزمایش و تجزیه و تحلیل قرار گرفت و مشخص شد فعالیت آنتی اکسیدانی آنها به طور متوسط ده برابر بیشتر از آنچه که همه تا به حال فکر می‌کردند، است.

منبع:
la revue Food Chemistry

 

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

هشدار؛ تروماهای کودکی را جدی بگیرید
فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
نبود اضطراب مسئله ساز است،کمی اضطراب ارزش انطباقی دارد و اضطراب فراوان خرابی به بار می آورد.