سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - 2 Mar 2021
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۳ / ۱۷:۵۹
کد مطلب: 28562
۰

کشف واکنش متفاوت مغز زنان و مردان به سیگار کشیدن

به گزارش ایسنا، بر اساس یافته‌های دانشمندان، گرچه لذت ناشی از ترشح دوپامین مغز، واکنش رضایت‌بخش یکسانی در زنان و مردان نسبت به مصرف سیگار به وجود می‌آورد، اما این فرآیند به شیوه‌های متفاوت و در بخش‌های مختلف مغز آن‌ها اتفاق می‌افتد.

محققان در این بررسی از شیوه جدید تحلیل اسکن‌ PET (برش‌نگاری با گسیل پوزیترون) برای خلق تصاویری از واکنش دوپامین مغز زنان و مردان به مصرف سیگار استفاده کردند. آن‌ها برای نخستین بار نشان دادند، فعالیت دوپامین ناشی از سیگارکشیدن، در بخش‌های متفاوت مغز زنان و مردان و همچنین بسیار سریع‌تر در مغز مردان نسبت به زنان معتاد به نیکوتین، رخ می‌دهد.

دانشمندان در بررسی جدید، از مغز 16 فرد سیگاری معتاد به نیکوتین (هشت مرد و هشت زن) در طول جلسات مصرف سیگار اسکن گرفتند. تحلیل نتایج حاصل به تیم تحقیقاتی امکان خلق تصاویری از واکنش دوپامین به مصرف سیگار را داد.
تیم دانشگاه ییل دریافت ترشح دوپامین در مردان معتاد به نیکوتین طی سیگارکشیدن، در بخش راست «جسم مخطط شکمی» ventral) striatum) مغز، ثابت و سریع بود. این بخش از مغز اثر مواد مخدر مانند نیکوتین را تقویت می‌کند. این در حالی بود که واکنش سریع دوپامین در زنان فقط در بخش «جسم مخطط پشتی» (dorsul striatum) مغز آن‌ها شناسایی شد. این بخش، در شکل‌گیری عادت نقش اساسی دارد.

یافته‌های جدید می‌تواند راه‌های مختلفی برای طراحی و آزمایش داروهای حساس به جنسیت و رویکردهای دیگر ترک سیگار ارائه دهد. این کشف همچنین به ارائه درمان‌های جدید برای افراد معتاد خواهد انجامید و دانشمندان امیدوارند الگوهایی را بیابند که اعتیاد را آشکارسازی کنند تا بتوان کارآیی درمان‌های اعتیاد را از طریق آن‌ها تعیین کرد.
جزئیات این یافته‌ها در The Journal of Neuroscience قابل‌مشاهده است.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

قم، شادترین استان کشور+جدول
کرونا با روانمان چه کرد؟
چرا کمال‌ گرایی، آدم را بیچاره می‌کند؟
روانشناسی زرد دکانی برای کسب سود از رنج دیگران
نسبت به هویت جنسی پسرم نگرانم
با افراد مغرور و خودشیفته این گونه رفتار کنید
چند روش مؤثر برای غلبه بر اضطراب و افسردگی
ما خشمگینیم و عضو شبکه‌های اجتماعی!
تربیت بچه حرف‌ گوش‌کن بدون دعوا و قشقرق
برنامه های کلی پیشگیری از خودکشی دانش‌آموزان در مدرسه
چه بر سر سلامت روان کودکانی می آید که تصاویرشان دست به دست میگردد؟
آشنایی با سبک های یادگیری
لبخند بزنید و بگذارید همه بدانند که امروز بسیار قوی تر از دیروزتان هستید!