سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ - 24 May 2022
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۳ / ۱۷:۵۹
کد مطلب: 28562
۰

کشف واکنش متفاوت مغز زنان و مردان به سیگار کشیدن

به گزارش ایسنا، بر اساس یافته‌های دانشمندان، گرچه لذت ناشی از ترشح دوپامین مغز، واکنش رضایت‌بخش یکسانی در زنان و مردان نسبت به مصرف سیگار به وجود می‌آورد، اما این فرآیند به شیوه‌های متفاوت و در بخش‌های مختلف مغز آن‌ها اتفاق می‌افتد.

محققان در این بررسی از شیوه جدید تحلیل اسکن‌ PET (برش‌نگاری با گسیل پوزیترون) برای خلق تصاویری از واکنش دوپامین مغز زنان و مردان به مصرف سیگار استفاده کردند. آن‌ها برای نخستین بار نشان دادند، فعالیت دوپامین ناشی از سیگارکشیدن، در بخش‌های متفاوت مغز زنان و مردان و همچنین بسیار سریع‌تر در مغز مردان نسبت به زنان معتاد به نیکوتین، رخ می‌دهد.

دانشمندان در بررسی جدید، از مغز 16 فرد سیگاری معتاد به نیکوتین (هشت مرد و هشت زن) در طول جلسات مصرف سیگار اسکن گرفتند. تحلیل نتایج حاصل به تیم تحقیقاتی امکان خلق تصاویری از واکنش دوپامین به مصرف سیگار را داد.
تیم دانشگاه ییل دریافت ترشح دوپامین در مردان معتاد به نیکوتین طی سیگارکشیدن، در بخش راست «جسم مخطط شکمی» ventral) striatum) مغز، ثابت و سریع بود. این بخش از مغز اثر مواد مخدر مانند نیکوتین را تقویت می‌کند. این در حالی بود که واکنش سریع دوپامین در زنان فقط در بخش «جسم مخطط پشتی» (dorsul striatum) مغز آن‌ها شناسایی شد. این بخش، در شکل‌گیری عادت نقش اساسی دارد.

یافته‌های جدید می‌تواند راه‌های مختلفی برای طراحی و آزمایش داروهای حساس به جنسیت و رویکردهای دیگر ترک سیگار ارائه دهد. این کشف همچنین به ارائه درمان‌های جدید برای افراد معتاد خواهد انجامید و دانشمندان امیدوارند الگوهایی را بیابند که اعتیاد را آشکارسازی کنند تا بتوان کارآیی درمان‌های اعتیاد را از طریق آن‌ها تعیین کرد.
جزئیات این یافته‌ها در The Journal of Neuroscience قابل‌مشاهده است.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

اعلام اسامی افراد غیر روانشناس فاقد مجوز
چرخهٔ پُرخوری‌های هیجانی را بشناسید
روانشناسی انتقام
آشنایی با گروه درمانی و مزایای آن
گربه‌های هم‌خانه یکدیگر را به نام می‌شناسند!
چرا نداشتن شریک زندگی باعث قضاوت زودهنگام مردم می‌شود؟!
۱۰ توصیه برای مقابله با عصبانیت
بررسی تاثیر حمایت اجتماعی بر سلامت روان
۱۷ مهارت ضروری که بچه‌ها باید یاد بگیرند
علائم شخصیت ضد اجتماعی
.افراد مبتلا به افسردگی بیشتر در اینستاگرام پست می‌گذارند
در هر خودکشی شش نفر به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار می گیرند
زندگی آنقدر ابدی نیست که هر روز بتوان مهربان بودن را به فردا موکول کرد