پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ - 29 Sep 2022
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۳ / ۱۷:۵۹
کد مطلب: 28562
۰

کشف واکنش متفاوت مغز زنان و مردان به سیگار کشیدن

به گزارش ایسنا، بر اساس یافته‌های دانشمندان، گرچه لذت ناشی از ترشح دوپامین مغز، واکنش رضایت‌بخش یکسانی در زنان و مردان نسبت به مصرف سیگار به وجود می‌آورد، اما این فرآیند به شیوه‌های متفاوت و در بخش‌های مختلف مغز آن‌ها اتفاق می‌افتد.

محققان در این بررسی از شیوه جدید تحلیل اسکن‌ PET (برش‌نگاری با گسیل پوزیترون) برای خلق تصاویری از واکنش دوپامین مغز زنان و مردان به مصرف سیگار استفاده کردند. آن‌ها برای نخستین بار نشان دادند، فعالیت دوپامین ناشی از سیگارکشیدن، در بخش‌های متفاوت مغز زنان و مردان و همچنین بسیار سریع‌تر در مغز مردان نسبت به زنان معتاد به نیکوتین، رخ می‌دهد.

دانشمندان در بررسی جدید، از مغز 16 فرد سیگاری معتاد به نیکوتین (هشت مرد و هشت زن) در طول جلسات مصرف سیگار اسکن گرفتند. تحلیل نتایج حاصل به تیم تحقیقاتی امکان خلق تصاویری از واکنش دوپامین به مصرف سیگار را داد.
تیم دانشگاه ییل دریافت ترشح دوپامین در مردان معتاد به نیکوتین طی سیگارکشیدن، در بخش راست «جسم مخطط شکمی» ventral) striatum) مغز، ثابت و سریع بود. این بخش از مغز اثر مواد مخدر مانند نیکوتین را تقویت می‌کند. این در حالی بود که واکنش سریع دوپامین در زنان فقط در بخش «جسم مخطط پشتی» (dorsul striatum) مغز آن‌ها شناسایی شد. این بخش، در شکل‌گیری عادت نقش اساسی دارد.

یافته‌های جدید می‌تواند راه‌های مختلفی برای طراحی و آزمایش داروهای حساس به جنسیت و رویکردهای دیگر ترک سیگار ارائه دهد. این کشف همچنین به ارائه درمان‌های جدید برای افراد معتاد خواهد انجامید و دانشمندان امیدوارند الگوهایی را بیابند که اعتیاد را آشکارسازی کنند تا بتوان کارآیی درمان‌های اعتیاد را از طریق آن‌ها تعیین کرد.
جزئیات این یافته‌ها در The Journal of Neuroscience قابل‌مشاهده است.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

علت افزایش بلوغ زودرس دختران در دوران همه‌گیری چیست؟
اگر سوگ‌هايمان به پايان نرسد چه؟
۳۴ ماهگی کودک؛ آغاز مهارت های زبانی و احساسی
چرا وقتی ورزش می‌کنید حال روح‌تان بهتر می‌شود؟
حسادت بیمارگونه، علل، علائم و درمان
به این گفتار و رفتار نوجوان‌تان حساس باشید
روانشناسی ریسک‌پذیری را چگونه می بیند؟!
خودکشی شناسی  یا  Suicidology
چــه سنی برای عاشق شدن مناسب است؟
چگونه وابستگی عاطفی را از بین ببریم؟
خیانت همسر و دلیلش
در این زمان‌ها زنان استرس کمتری دارند!
تا حالا هيچ آدم قوى اى كه گذشته آسونى داشته باشه نديدم .