سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ - 5 Dec 2023
تاریخ انتشار :
شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۳ / ۱۳:۱۲
کد مطلب: 28611
۰

کشف محقق ایرانی دانشگاه کالیفرنیا درباره هورمون استروژن

به گزارش مهر، این یافته جدید نگرش دانشمندان علوم پزشکی درخصوص بررسی نقش هورمون استروژن در تولید و عملکرد اندام های مختلف در زنان را متحول می کند.
دکتر علی پدرام از دانشگاه کالیفرنیا در ایروین در مطالعه اخیر که به هدایت دکتر الیس لوین، استاد علوم پزشکی این دانشگاه صورت گرفته حضور داشته است.
در این مطالعه پزشکی مهناز رازندی نیز از یک مرکز تحقیقاتی در کالیفرنیا نقش داشته است. تاکنون دانشمندانی که در این حوزه فعالیت می کنند عمده تمرکز خود را روی دریافت کننده های هسته سلولها به عنوان محل اصلی اثرگذاری استروژن بر فعالیت ژنها و تولید و عملکرد اندام های مختلف در زنان تمرکز کرده اند.
درعین حال سطحی از آگاهی درباره دریافت کننده های مشابه در خارج از هسته سلول وجود داشته اما در اینکه به همان میزان نقش مهمی داشته باشند تردیدها و حتی مباحث زیادی وجود داشته است. به همین دلیل تیم تحقیقاتی دانشگاه کالیفرنیا به سراغ بررسی های آزمایشگاهی رفتند. آنها موشهای ماده آزمایشگاهی را مورد مطالعه قرار دادند که فاقد دریافت کننده مهم استروژنی یعنی ER-alpha بودند. در ادامه محققان متوجه شدند بسیاری از اندام موش ها به طرز عجیبی غیرعادی رشد و عمل می کردند که از آن جمله می توان به غدد پستان، رحم و تخمدان اشاره کرد.
آنها همچنین دریافتند سطح تولید غده هیپوفیز و چربی به طرز قابل توجهی دستخوش تغییر شده و این مجموعه عوامل حتی موجب شده تا موش ها نابارور شوند.
نتیجه این تحقیقات گویای آن است که برخلاف تصورات گذشته، دریافت کننده های استروژنی غشای سلولی به همان میزان مهم و تأثیرگذار هستند که دریافت کننده های هسته سلول این سطح از تأثیرگذاری را دارند. به گفته محققان اهمیت این کشف جدید از آن جهت از اهمیت برخوردار است چون عملکرد استروژن در فرآیندهایی همچون احتمال ابتلا به سرطان یا جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی و ناراحتی های استخوانی پیش از این ثابت شده است.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
زندگی آنقدر ابدی نیست که هر روز بتوان مهربان بودن را به فردا موکول کرد