دوشنبه ۲۳ فروردين ۱۴۰۰ - 12 Apr 2021
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۳ / ۱۹:۲۲
کد مطلب: 29068
۰
در گفت‌و‌گویي با رئیس انجمن علمی مامایی ایران تشریح شد

گام به گام با مراقبتهای ۹ ماه بارداری

 

ناهید خداکرمی در گفت‌وگو با فارس، با بیان اهمیت مراقبت در بارداری، اظهار داشت: بارداری حدود 40 هفته طول می‌کشد و به 3 دوره 3 ماهه تقسیم می‌شود. هدف بیشتر مراقبت‌های بارداری این است که اگر روند غیر طبیعی در رشد جنین و مادر مشاهده شد، اقدامات به موقع انجام شود.

وی افزود: در واقع فلسفه مراقبت بارداری شناسایی مادران و جنین‌های پر خطر است و اینکه بتوانیم در نهایت مادر و نوزاد سالمی را به خانواده و جامعه تحویل دهیم.

* آزمایش‌های اولیه و یک نوبت سونوگرافی در 3 ماهه اول کافی است

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در هر 3 ماهه بارداری مادر یک سری مراقبت‌ها لازم دارد. در 3 ماهه اول برخی آزمایش‌های اولیه برای تعیین بیماری‌های زمینه‌ای و وضعیت سلامت مادر و جنین یک نوبت سونوگرافی در هفته 11 تا 15 لازم است.

وی ادامه داد: از نظر علمی بیش از یک یا دو مورد سونوگرافی در 3 ماهه اول توصیه نمی‌شود و انجام آن در این دوره برای تعیین بچه‌خوره است.

* آزمون‌های غربالگری در 3 ماهه اول برای چه مادرانی ضروری است

رئیس انجمن علمی مامایی ایران گفت: در 3 ماهه اول و اوایل 3 ماهه دوم آزمون‌های غربالگری انجام می‌شود و این آزمون‌ها برای مادران 35 سال ضروری، اما برای مادران جوان انتخابی است.

* تهوع و استفراغ نشانه‌های 3 ماهه اول بارداری

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: تهوع و استفراغ نشانه‌های بارداری در 3 ماهه اول است که مادر بر اثر آن دچار بی‌اشتهایی می‌شود بنابراین بهتر است تحت نظر ماما یا مرکز مشاور مامایی قرار گیرد، هرچند بی‌اشتهایی در 3 ماهه اول آسیبی به جنین نمی‌رساند و تنها خطر آن کمبود آب و الکترولیت مادر است.

* مراقبت‌های بارداری در 3 ماهه دوم

خداکرمی تصریح کرد: زنان در 3 ماهه اول و دوم باید هر ماه به ماما مراجعه کنند و در صورت نیاز به خدمات تخصصی به متخصص زنان ارجاع داده می‌شوند.

وی تاکید کرد: متخصصان زنان درمان بیماری‌های مختلف را به عهده دارند و بهتر است زنان برای مشاوره به ماماها مراجعه کنند زیرا آنها فرصت بیشتری دارند.

* آزمایش قند خون و سونوگرافی در 3 ماهه دوم

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: در 3 ماهه دوم یک نوبت آزمایش قند خون و سونوگرافی کافی است.

* مراقبت بارداری در 3 ماهه سوم

رئیس انجمن علمی مامایی ایران گفت: در 3 ماهه سوم بارداری مادر گودی کمر پیدا می‌کند و سنگینی رحم ناراحتی‌هایی برای او ایجاد می‌کند، بنابراین مراقبت‌ها در اوایل 3 ماهه سوم بارداری هر دو هفته یکبار می‌شود و در اواخر بارداری نیز میزان مایع آمنیوتیک، تنفس و وضعیت قرار گرفتن جنین بررسی می‌شود.

وی افزود : از 36 هفتگی به بعد و در ماه آخر بارداری لازم است مادر هر هفته جهت بررسی سلامت خود و جنین ارزیابی شود تا در صورت نیاز، مداخله‌های خاص صورت گیرد و ختم بارداری داده شود.

* زمان زایمان توسط مادر مدیریت شود

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطر نشان کرد: در اواخر 3 ماهه سوم توصیه می‌شود زمان مراجعه به بیمارستان و زایمان توسط مادر مدیریت شود. آب‌ریزش، خونریزی و 3 درد بیش از 3 ثانیه‌ای در 10 دقیقه و کاهش حرکت جنین جزو علایم زایمان است ، توصیه می‌شود مادران مراقب حرکات جنین خود باشند.

 

 

 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

افرادی که دارای این سه عادت کلامی هستند؛ هوش هیجانی بسیار بالایی دارند
کووید ۱۹، تهدیدی برای سلامت اجتماعی و روانی جامعه است
رمزگشایی ایموجی ها از شخصیت انسان‌ها
شایع‌ترین مشکلات روان‌تنی در کشور و تاثیر آن بر جسم انسان
سوالهای پدر دختر از داماد چه چیزهایی است؟
۱۲ نشانه‌ اعتیاد به اینستاگرام
اهداف سال جدید من
10 ویژگی‌ مشترک افرادی که خودکشی می‌کنند!
«قلدری مجازی» چیست و چطور باید با آن مواجه شد؟
وقتی درمانگر و درمانجو در یک نقطه متوقف شده اند
اگر در همسایگی خود شاهد خشونت‌خانگی بودیم چه کنیم؟
چگونه درس بخوانیم که خسته نشویم؟
اندكي غرور به آدم كمك مي كند كه فاصله اش را حفظ كند. آلبر كامو