شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ - 16 Jan 2021
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۳ / ۲۰:۵۸
کد مطلب: 29145
۰

جزئیات برگزاری کنکور کارشناسی‌ ارشد ۹۴

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به میزان داوطلبان آزمون کارشناسی‌ ارشد و ضوابط آن در قانون برنامه پنجم توسعه گفت: روند افزایشی را در کارشناسی‌ ارشد دنبال نمی‌کنیم.

به گزارش تسنیم، ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور صبح امروز در حاشیه بازدید از روند برگزاری آزمون کارشناسی‌ارشد در دانشکده تربیت‌بدنی دانشگاه تهران، در جمع خبرنگاران درباره آزمون کارشناسی‌ارشد سال ۹۴، گفت: ۸۱۲ هزار نفر در این آزمون شرکت کردند که با احتساب داوطلبان دو رشته‌ای ۸۱۲ هزار نفر در این آزمون شرکت کرده‌اند.

وی گفت: صبح امروز ۱۵۸ هزار نفر در ۹ کد رشته امتحانی با یکدیگر رقابت می‌کنند. رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: دفترچه سوالات ساعت ۱۸ بعدازظهر ۱۹ بهمن‌ماه بر روی سایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد و کلید اولیه سوالات نیز یک هفته بعد منتشر می‌شود.

خدایی افزود: با توجه به سیاست وزارت علوم روند افزایشی فارغ‌التحصیلان کارشناسی در کارشناسی‌ ارشد باید ۲۰ درصد دانشجویان کارشناسی باشد که بر این اساس داوطلبان کارشناسی‌ ارشد باید امسال ۱۶۰ هزار نفر باشند، اما ۳۵۰ هزار نفر بودند، یعنی ۴۵ درصد فارغ‌التحصیلان کارشناسی در آزمون امسال حضور پیدا کردند.

وی عنوان کرد: در حال حاضر ۵۵ درصد داوطلبان کارشناسی‌ارشد رشته‌های علوم انسانی بودند که باید بررسی کرد که آیا ما به این میزان کارشناسی‌ارشد علوم انسانی در کشور نیاز داریم؟

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اظهار داشت: با این وجود ما دیگر روند افزایشی ورودی کارشناسی‌ ارشد را دنبال نمی‌کنیم و سیاست‌های وزارت علوم نیز بر این اساس نیست.

خدایی درباره اعلام نتایج آزمون کارشناسی‌ارشد، گفت: نتیجه اولیه همراه با انتخاب رشته، نیمه دوم اردیبهشت‌ماه ۹۴ و نتیجه نهایی هفته اول شهریورماه سال ۹۴ اعلام می‌شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره آخرین وضعیت مسئله حذف کنکور، گفت: آخرین قانونی که مجلس در این زمینه تصویب کرده مربوط به شهریورماه سال ۹۲ بوده که در آن پیش‌بینی شده براساس تقاضاها مدل‌های امتحانی تنظیم شود که سه نوع مدل سوابق تحصیلی، سوابق تحصیلی همراه با آزمون و سوابق تحصیلی همراه با آزمون عمومی و اختصاصی پیش‌بینی شد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تصریح کرد: قانون تصویب کرده تا ۵ سال آینده ۸۵ درصد کل ظرفیت آموزش عالی براساس سوابق تحصیلی پذیرش شوند که این مسئله شامل دانشگاه آزاد و دانشگاه‌های دیگر نیز می‌شود.

خدایی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون در دومین سال اجرای این قانون هستیم که نکته مهم در این زمینه این است که ۱۵ درصد رشته‌های ما رشته‌های پرمتقاضی مانند رشته‌های روزانه، مهندسی و پزشکی هستند که باید زیرساختارهای قانونی را برای آنها پیش‌بینی کرد.

وی ادامه داد: کل سوابق تحصیلی در این زمینه سوابق دوران متوسطه است و این مسئله باید جایگزین شود که فرآیندی زمان‌بر به شمار می‌رود. رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: اسفندماه جلسه شورای سنجش و پذیرش برگزار می‌شود و ما گزارش کامل آن را اعلام می‌کنیم، البته وضعیت برای سال ۹۴ قطعی اعلام شده، اما برای سال ۹۵ تصمیم‌گیری می‌کنیم.
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

درباره وسواس کندن مو چه می دانید ؟
ترکیب مهلک کرونا و وسواس
افسردگی شاید با قرص درمان شود، تنهایی چطور؟
برچسب زدن ممنوع!
با ازدواجتان پُز ندهید، ازدواج، لزوما خوشبختی نیست
خانواده درمانی کنید
شما دچار این بیماری خطرناک شده‌اید!
واکنش انجمن روانپزشکی کودک و نوجوان به انتشار اخبار خودکشی در رسانه ها
کرونا و آشفتگی هیجانی
سندرم لازاروس؛ بازگشت به زندگی پس از مرگ
وب کم‌ها تضمین امتحانات آنلاین دانشگاه‌ها
چگونه استرس و فشار روانی را مدیریت کنیم؟
تنها مانع موجود بر سر شادماني و نشاط، اعتقاد شما به وجود مانع بر اين راه است. به همين دليل راه را اشتباه مي رويد و گرفتار مشكل مي شويد. الهی قمشه ای