شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ - 2 Dec 2023
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۳ / ۱۶:۳۱
کد مطلب: 29258
۳
۳
تشریح دلایل رشد منفی ازدواج از زبان مدیر کل ثبت احوال

در 10 سال اخیر، دختران بیشتر بدون شوهر مانده اند

مهر: علی اکبر محزون به تغییرات در آمار ثبت ازدواج از سال ۹۰ به بعد اشاره کرد و گفت: از سال ۹۰ شاهد رشد منفی و تغییرات در آمار ثبت ازدواج در استان‌های مختلف کشور بوده‌ایم به طوری که در این سال ازدواج منفی ۱. ۹ درصد، در سال ۹۱ منفی ۵. ۱ درصد، سال ۹۲منفی ۶. ۷ درصد بوده و در ۹ ماهه نخست سال ۹۳ نیز به منفی ۷. ۲ درصد رسیده است.

کاهش ۴ درصدی سهم جمعیت جوان

وی با اشاره به اینکه عوامل مختلفی در کاهش نرخ ازدواج و ثبت آن در کشور موثر بوده است، گفت: تغییرات ساختار سنی جمعیت یکی از دلایل اصلی رشد منفی ازدواج محسوب می‌شود و از سال ۸۵ تا ۹۰ سهم جمعیت جوان (۱۵ تا ۲۹ ساله) ۴ درصد کاهش داشته یعنی از ۳۵. ۴ درصد در سال ۸۵ به ۳۱. ۵ درصد در سال ۹۰ رسیده است.

وی اظهار داشت: شاخص دیگر در این کاهش میانگین سنی ازدواج است به طوری که طبق سرشماری‌های انجام شده در سال ۵۵ تا ۹۰ میانگین سنی برای مردان از ۲۴. ۱ تا ۲۶. ۷ و برای زنان نیز ۱۹. ۷ تا ۲۳. ۴ و در ۹ ماهه امسال ۲۸ سال میانگین سنی ازدواج برای مردان و ۲۳. ۴ سال برای زنان ثبت شده است.

روند افزایشی تاخیر ازدواج مردان

مدیرکل اطلاعات آمار و مهاجرت سازمان ثبت احوال با اشاره به اینکه میانگین سن ازدواج در سال ۹۱ برای مردان ۲۷. ۴ سال و در سال ۹۲ نیز ۲۷. ۸ بوده در حالی که این سن برای زنان در سال ۹۱ ۲۲. ۱ و در سال ۹۲ نیز ۲۳. ۱ بوده است.

به گفته محزون، شاخص سن ۲۰ تا ۳۴ سالگی سن ازدواج برای آقایان تعریف شده و بیش از این سن را سن بالای ازدواج عنوان می‌کند. آمار‌ها نشان می‌دهد در سال ۸۴ مردان بالای ۳۵ سال ۶. ۷ درصد، در سال ۹۱ ۸. ۸ درصد، در سال ۹۲ ۹. ۴ درصد و در ۹ ماهه سال ۹۳ این سن به ۱۰. ۲ درصد رسیده است به طوری که روند افزایشی تاخیر ازدواج برای آقایان را شاهد هستیم.

افزایش دو برابری تاخیر سن ازدواج زنان در ۱۰ سال

مدیرکل اطلاعات آمار و مهاجرت سازمان ثبت احوال در مورد تاخیر در سن متعارف ازدواج زنان نیز گفت: این تاخیر در زنان شدید‌تر بوده به طوری که چون سن ۱۵ تا ۲۹ سالگی سن ازدواج این افراد در نظر گرفته می‌شود، بنابراین زنان دارای بیش از ۳۰ سال سن، تاخیر در سن متعارف ازدواج داشته‌اند این آمار در سال ۸۴ ۶. ۳ درصد در سال ۹۱، ۱۱. ۲ درصد در سال ۹۲، ۱۲. ۵ درصد و در ۹ ماهه سال ۹۳ به ۱۳. ۸ درصد رسیده است.

به گفته محزون، شاخص تاخیر سن ازدواج در زنان در کمتر از ۱۰ سال به بیش از دو برابر افزایش یافته است.

تهران صدر نشین افزایش سن ازدواج

وی با تاکید بر اینکه تاخیر سن ازدواج در کلانشهر‌ها نمود بیشتری داشته است، گفت: تهران با ۳۰. ۱ سال، شیراز با ۲۹. ۱ سال، تبریز و اصفهان با ۲۸. ۶ سال و کرج با ۲۸. ۱ سال بیشترین میانگین سن ازدواج مردان را به خود اختصاص داده‌اند.

محزون افزود: در مورد زنان نیز تهران با ۲۶. ۲ سال، شیراز با ۲۵ سال، کرج با ۲۴. ۹ سال، اصفهان ۲۴. ۷ سال و تبریز با ۲۳. ۵ سال بیشترین استان‌هایی هستند که سن ازدواج زنان بیش از میانگین کشوری است.

وی گفت: میانگین کشوری سن ازدواج برای مردان ۲۷. ۸ و برای زنان ۲۳. ۱ اعلام شده است.

تفاوت سن ازدواج در مناطق مختلف تهران

مدیرکل اطلاعات آمار و مهاجرت سازمان ثبت احوال، اظهار داشت: براساس تحلیلی که برای اولین بار در ثبت احوال انجام شده تهران به سه منطقه شمیرانات، مرکزی و ری تقسیم می‌شود و میانگین ازدواج زنان و مردان در این سه منطقه متفاوت است به طوری که این سن در شمیرانات برای مردان ۳۲ سال و برای زنان ۲۸. ۶ سال و در بخش مرکزی میانگین سن ازدواج مردان ۳۰. ۱ و زنان ۲۶. ۲ سال و همچنین در بخش ری نیز این سن برای مردان ۲۷. ۱ و برای زنان ۲۳. ۱ سال اعلام شده است.

محزون تاکید کرد: بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد تحولات نه تنها در کل کشور بلکه در کلانشهر‌ها نیز متفاوت است.

 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

رضا
Iran, Islamic Republic of
با سلام
من کارشناس نیستم ولی این مسئله به خیلی از دلایل مدرنیسم و ایده‌آلیسم نگریستن برمی‌گردد، آنجا که شاعر گفته است: خانه‌اش از پایبست ویران است، خواجه در فکر حفظ ایوان است. براساس مدرنیسم، شخص به دنبال زندگی رویایی است، آرمانی فکر کردن و در رویا فرو رفتن عامل اصلی و سرچشمه است. متأسفانه خروجی این افکار تماماً به مسائل اقتصادی منتهی می‌شود، شخص ابتدا تصور می‌کند اگر بینی خود را عمل کند و ترکیب چهره خوک را به خود ببخشد، و یا گوش خود را الاغی کند و کمی تواماً دراز، پس بهتر می‌تواند ژست خود را در داخل لامبورگینی‌ای که قرار است شوهر آینده‌اش ابتدا با اسب سفید از راه برسد، و او را سوار بر مرکبش کند، و آن اسب سفید در چشم برهم زدنی تبدیل به یک پورشه و یا لامبورگینی شود، پس بنابراین بینی‌اش و گوشش با آن پورشه و یا لامبورگینی بیشتر جور درمی‌آید، تا با چهره فعلی‌اش. خود قضاوت کنید، گیر آوردن شوهر یک مشکل، و توقعات آنچنانی از دیگر سو، در اینجا این شخص با خود فکر می‌کند، اگر چنین نشود تکلیف عمل بینی و یا گوش الاغی‌اش چه می‌شود؟ خوب این همه هزینه کرده که داخل پورشه چند میلیاردی لم دهد، آقا غافل از اینکه اینجا ایران است، و اکثریت هشتشان در گرو 9 آنها است. هیچگاه فکر نکرده‌اند که عوامل اینچنینی یعنی فریب خود، بس نیکسیرتان هستند که چهره و جمال اصلاً به چشم نمی‌آید، و اینها در فکر آرایش جمال خود، من فکر می‌کنم که اینان بیشتر چشمشان را باز کنند تا گوش را الاغی کردن! که در اینصورت سنشان برای ازدواج بالا نمی‌رود، آنگاه که بالا رفت، فکر دراز کردن گوش هم به مخیله‌شان هجوم آورده و چه بسا درازگوش از اینها خوشروتر است! چرا که درازگوش لااقل از بهره خدادادی بهره می‌برد، نه اینان که اشرف مخلوقاتند! در نتیجه تمامی این مسائل یعنی شخصی که ترلیاردر باشد! آی خانمی که در خانه پدرت زندگی‌ات با مرارت تامین میشود، چرا از مرد غریبه تقاضای لامبورگینی می‌کنی؟ که آن مرد هم پیدا نشود، سن تو هم بالا برود، دماغت را خوکی کنی، گوشهایت را الاغی، تا بتوانی یک روزی اگر خدا بخواهد پورشه سوار شوی، اینجا باید گفت، زهی خیال باطل! خوب مسائل اقتصادی ریشه‌اش در گرو همین ایده‌آلیسم فکر کردن است که گریبان دختران امروزی را گرفته و به فکر ماهواره‌ای زندگی کردن هستند. غافل از اینکه ارزشهای انسانی زیر سوال رفته و عملاً خوک و الاغ در انسان نفوذ کرده‌اند. بینی خوکی و گوش الاغی! و متعاقباً هم «زندگی سگی» آیا جز این است؟
دختر ایرانی هرچقدر ساده‌تر و بی‌آلایش‌تر، قشنگتر و سیرت نیکوتر، یعنی افضل زنان.
آقای میگنا اگر این نظر را منتشر نکنید، مدیون من هستید. بدانید که سرمنشأ تمامی مشکلات امروزی یعنی غلط فکر کردن و پروبال دادن به این افکار غلط است که دختران امروزی جز کار کردن در بیرون از منزل مجرد یا متأهل به فکر این هستند که این افکار غلط را متأسفانه جامه عمل بپوشانند! ولی نمیشود، چرا نمی‌شود به خاطر اینکه هر کس روزی‌ای در بارگاه خداوند دارد، کمتر از آنی که خداوند رقم زده است، قسمتشان نمی‌شود، و بیشتر از آن باید تاوان پس دهند. من مخالف کار کردن زیاد نیستم اما منظور از تاوان چیست، اگر نیت خیر باشد مثلاً امروز را کار میکنم که اگر روزی بیشتری قسمتم باشد، مثلاً اندکی از آن را به فقرا هدیه می‌کنم. این فرق می‌کند تا اینکه نیتت این باشد که امروز را کار می‌کنم، و هرآنچه بیشتر گیرم بیاید مثلاً ماهواره می‌خرم. طبیعی است در قسمت اول موفق‌تری تا قسمت دوم. پس بنابراین دختران باید اولاً به خدا توکل کنند! دوم آرایش چهره در صورتی که آرایش سیرت تکامل نیافته باشد! یعنی سیب سرخی که درونش خراب است، این مسئله زمانی بارز می‌شود که با شوهر در زیر یک سقف زندگی کنی. آنگاه است که طلاق ظرف کمتر از یک سال پیش می آید. بنابراین سیرت را نیکو کردن به از صورت نیکوست.
یا علی
دانشجوی دختر
Iran, Islamic Republic of
با سلام فرمایش شما درست . اما آیا فقط این دلیل باعث بالا رفتن سن ازدواج شده در جامعه امروز بیشتر آقایان حتی امکانات متوسط را هم ندارند نمی شود که یک دختر صرفا با یک درآمد زیر یک میلیون به ازدواج تن دهد به نظر من بیشتر جوانان حتی در تامین حداقل امکانات زندگی هم ناتوانند.
رضا
Iran, Islamic Republic of
با سلام
خدمت خواهرم دانشجوی گرامی:
مطلب اصلی جز یکسری آمار و ارقام اطلاعات مفیدی برای خواننده نداشته است! اما مطلبی که بنده تایپ کردم دیدگاه یکجانبه‌نگری نیست! الزاماً توقعاتی است که دختران دم‌بخت از زندگی و ایده‌آل‌های آینده‌شان در ذهنشان ترسیم کرده‌اند! من یاد دارم یکی از دوستانم که ایشان متأهل بودند و من مجرد، جمله‌ای گفتند که هنوز در ذهنم ملکه است! ایشان فرمودند: اگر بگذارند که هرکسی که صاحب فکر و منشأ تفکر است، در جامعه به صورت قانونی افکارش را به منصحه عملی برساند و در کنار آن دولت نیز همیاری و همکاری کند! نه تنها آن شخص بلکه خود مملکت هم از آن منتفع خواهد شد! فلذا متأسفانه هیچ ارزش و بهایی به ایده‌ها و افکار جوانان مولد و کارا هیچ میدانی ندادند که هیچ بلکه زمینه فرار مغزها هم به همین ترتیب مهیا شد! اینک آن خارجی که ارزش افکار ایرانی را خوب درک کرده با هر ترفندی سعی در جدا کردن این مغزها از مملکت عزیزمان را دارد! طبعاً آنهایی که رفتند با دستمزد نسبتاً بالا در اختیار بیگانه‌ها گمارده شدند که سود حاصل از آنها هم نسیب همان کشور شد! و آنهایی که ماندند با موجی از بیکاری! اینجاست که جمله «در ایران هیچ چیز سر جای خودش نیست» حاکم است! اما چه خوب است: هرکس و یا هر صنف و یا هر دسته... ایرادات خود را اصلاح کند! طبیعی است که هرچه ایرادات کمتر باشد نتیجه و خروجی بهتر است!
آن خانم اگر رویایی فکر نکند! آن آقا اگر صرفاً طالب پستی نباشد که درخور مدرکش باشد! و اگر دولت محترم حمایت از همه اقشار چه دانشجو و چه غیر! را به عهده بگیرد! طبعاً چنین وضعی پیش نخواهد آمد! کامنت سرکار باعث شد که قسمت دوم ماجرا که «اقتصاد» است مطرح شود، در قسمت ایده‌آلیسم و رویایی فکر کردن دختران، غالباً فشار اقتصادی تحمیل بر خانواده است، و در قسمت دوم یعنی اقتصاد (این اقتصاد بسته) که حتی جوابگوی حداقل‌های زندگی هم نیست! (البته با درآمدهای فعلی) چگونه ممکن است نیازهای حداکثری را (بالفعل و بالقوه) جایگزین نماید؟ ما سادگی را لحاظ می‌کنیم تا دچار عقوبت در درماندگی نشویم! پس باید هر کسی کار خود را به نحو احسن انجام دهد! تو توکل کن به خدا بقیه کارها راست و ریست می‌شود!
به امید موفقیت.
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
برای شنا کردن به سمت مخالف رودخانه قدرت و جرات لازم است وگرنه هر ماهی مرده ای هم می تواند از طرف موافق جریان آب حرکت کند.