دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ - 4 Dec 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۳ / ۱۹:۱۲
کد مطلب: 29421
۱
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان:

درمان وسواس با دارو / مبتلایان به وسواس مرتب شیر گاز را کنترل می‌کنند

به گزارش میگنا دكتر عبدالله امیدی در گفت‌وگو با فارس، وسواس را نوعی فکر، تصویر ذهنی یا تکانه‌ای عنوان کرد و اظهار داشت: این افکار مزاحم معمولاً به زور وارد ذهن فرد می‌شود و برای فرد ایجاد مزاحمت می‌کند با اینکه فرد مبتلا می‌داند که افکارش غیرمنطقی است اما توان مقاومت در برابر آن را ندارد و وقتی می‌خواهد مقاومت کند مزاحمت افکار بیشتر می‌شود.

وی افزود: وسواس فرد را وادار به راههای می‌کند تا از ‌آن خلاص شود گاهی افراد درصددند تا این افکار مزاحم را خنثی کنند و در پی آن به دنبال ایجاد آرامش هستند همچنین ممکن است به رفتارهایی مبادرت ورزند که هدف آنها کاهش اضطراب و پریشانی ناشی از آن فکر مزاحم است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان ادامه داد: این رفتارها جبری هستند و فرد را به وسواس فکری و عملی مبتلا می‌کند و تا وقتی که فرد دست به رفتارهای تکراری نزده است و فقط افکار مزاحم دارد وسواس او فکری است و وقتی که دست به رفتارهای تکراری می‌زند علاوه بر وسواس فکری به وسواس عملی نیز مبتلا است.

* علایم وسواس فکری و عملی

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: ممکن است فردی پس از مراجعه به دندانپزشک دچار این فکر شود که بر اثر وسایل آلوده دچار هپاتیت یا ایدز شده است یا ممکن است در صورت خونریزی لثه این فکر در ذهن او شکل بگیرد که دچار سرطان لثه شده است. همچنین برخی افراد موقع خروج از خانه اشتغال ذهنی نسبت به باز ماندن شیر گاز دارند و چندین بار باز می‌گردند و شیر گاز را چک می‌کنند.

* علل وسواس

امیدی گفت: ژنتیک نقش مؤثری در ابتلا به وسواس دارد همچنین نقش یادگیری در ابتلا به این اختلال مهم است و هر دوی این علل نشان می‌دهد که امکان وجود افراد مبتلای دیگری در خانواده فرد مبتلا به وسواس وجود دارد.

* درمان وسواس

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: رفتار درمانی و دارو درمانی جزو درمان‌های رایج اختلال وسواس هستند چنانچه وسواس شدید باشد دارو درمانی خط اول درمان است.

وی خاطرنشان کرد: توصیه می‌شود افراد در صورت وجود افکار مزاحم و تکراری و به تبع آن رفتارهای تکراری به متخصصان حوزه بهداشت روان شامل روانشناسان بالینی و روانپزشکان مراجعه کنند تا در صورت ابتلا به وسواس تحت درمان قرار گیرند.

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
انسانهاي شاد دنياي درونشان را ميسازند، انسانهاي غمگين دنياي بيرونشان را سرزنش ميكنند.