سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ - 24 May 2022
تاریخ انتشار :
جمعه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۰ / ۱۹:۴۴
کد مطلب: 2944
۰

ژنی که تمایل فرد به اطاعت از دستورات را افزایش می‌دهد

مهر :  گروهی از دانشمندان آمریکایی ژنی را یافتند که قدرت تصمیم گیری مغز را کاهش داده و تمایل فرد به اطاعت از دستورات صادر شده توسط دیگران را افزایش می دهد. 
تغییرات ژنتیکی ویژه ای وجود دارند که می توانند بر روی باورهای افراد تاثیر بگذارند و سبک یادگیری و شناختی آنها را تغییر دهند. گروهی از محققان دانشگاه براون به سرپرستی "مایکل فرانک" که نتایج بررسیهای خود را در ژورنال نوروساینس منتشر کرده اند ژنی را یافتند که می تواند افراد را به یک "بله قربان گو" تبدیل کند. به گفته این دانشمندان، روشی که با آن اطلاعات ناشی از محیط بر روی افکار تاثیر می گذارند توسط تعامل میان دو فضای مغزی کورتکس جلوپیشانی و جسم مخطط تعیین می شود. کورتکس جلوپیشانی، فضای اجرایی مغز است که موقیعتهای مختلف از جمله پیشنهادات ارائه شده توسط دیگران را بررسی و ذخیره می کند. جسم مخطط نیز که عمیق ترین ناحیه مغز است تجربیات لازم برای یادگیری کاری که باید انجام شود را پردازش می کند.
در فرایند یادگیری، افراد در ابتدا توسط "پیش مفهومها" یا "ایده های پیش موجود" هدایت می شوند و ژنهایی وجود دارند که گرایش این پیش مفهومها را تعیین می کنند. این دانشمندان به منظور دستیابی به این نتایج، 70 فرد با و بدون تغییرات ژنتیکی را که بر روی فعالیت انتقال دهنده عصبی دوپامین در کورتکس جلوپیشانی و جسم مخطط اثر می گذارند بررسی کردند. این بررسیها نشان داد که در افراد دارای یک تغییر ژنتیکی در ژن  DARPP-32، این تغییر بر حساسیت جسم مخطط بر روی دوپامین اثر می گذارد و موجب می شود که این افراد با احتمال بیشتری کارهایی را که دیگران به آنها می گویند انجام دهند حتی اگر این کارها با تجربیات پیش موجود آنها در تناقض باشد. این ژن نوعی "بله قربان گویی" ذاتی است و مغز افراد دارای این ژن بیشتر از حرفهای دیگران تبعیت می کند تا تجربیات گذشته. در این آزمایش، به داوطلبان نمادهایی نشان داده شد و سپس از آنها خواسته شد که نمادهای درست را برپایه دستور العملی که به آنها داده شده بود علامت بزنند. در این دستورالعمل بعضی از نمادها واقعا صحیح بودند اما به عمد اشتباه و برخی دیگر اشتباه بودند اما به عمد صحیح معرفی شده بودند. نتایج این بررسیها نشان داد که افراد دارای ژن DARPP-32 نمادهایی را به عنوان گزینه صحیح انتخاب کردند که واقعا اشتباه بودند اما از روی عمد صحیح معرفی شده بود. این محققان در این خصوص توضیح دادند: "در حقیقت مطیع بودن می تواند در انجام کارها به روشی آسانتر و کم خطرتر یک مزیت به شمار می رود و از انجام کارها برپایه تجربیات شخصی ساده تر است ."
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

اعلام اسامی افراد غیر روانشناس فاقد مجوز
چرخهٔ پُرخوری‌های هیجانی را بشناسید
روانشناسی انتقام
آشنایی با گروه درمانی و مزایای آن
گربه‌های هم‌خانه یکدیگر را به نام می‌شناسند!
چرا نداشتن شریک زندگی باعث قضاوت زودهنگام مردم می‌شود؟!
۱۰ توصیه برای مقابله با عصبانیت
بررسی تاثیر حمایت اجتماعی بر سلامت روان
۱۷ مهارت ضروری که بچه‌ها باید یاد بگیرند
علائم شخصیت ضد اجتماعی
.افراد مبتلا به افسردگی بیشتر در اینستاگرام پست می‌گذارند
در هر خودکشی شش نفر به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار می گیرند
برای انسان نابینا شیشه و الماس فرقی ندارد اگر کسی قدرتان را ندانست فکر نکنید شیشه اید یقین بدانید که او نابیناست ...