چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ - 4 Oct 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۳ / ۰۸:۳۲
کد مطلب: 29505
۳
دکتر محمود گلزاری:

سالانه سه هزار گزارش اسیدپاشی ثبت می شود

سالانه سه هزار گزارش اسیدپاشی ثبت می شود
محمود گلزاری در گفت وگو با ایرنا افزود: برخی حوادث مجرمانه که منجر به خشونت های خانوادگی می شوند مانند همسر کشی و قتل، اقداماتی هستند که نیاز نیست در رسانه ها مطرح شوند و واکنشی به همراه داشته باشند، اما در برخورد با آسیب های اجتماعی و اعمال مجرمانه، اگر رسانه و مسوولان بی توجهی کنند، سبب بروز مشکلات بزرگ می شود.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا رسانه ای شدن اخبار خشونت ها مثل اسید پاشی سبب بزرگنمایی این حادثه نمی شود، گفت: نه، اگر انتشار این اخبار به نحو صحیح صورت گیرد، سبب آگاهی سازی در جامعه می شود.


** انتشار اتفاقات غیراخلاقی و غیرانسانی در رسانه ها صحیح نیست

گلزاری به ارائه شاخص هایی پرداخت که بر اساس آنها می توان حوادث را رسانه ای کرد و افزود: به جز فراوانی حادثه، انتشار برخی اتفاقات که ماهیتی به شدت غیر اخلاقی و غیر انسانی دارند، در رسانه ها صحیح نیست.

وی با بیان اینکه روزانه در کلینیک های روانشناسی با بسیاری از این موارد برخورد می کنیم، ادامه داد: برخی اتفاقات به میزان زیادی با ارزش های انسانی و اخلاقی فاصله دارند، که نیاز به رسانه ای کردن آنها نیست.

گلزاری هدف از رسانه ای شدن حوادث را پیشگیری از گسترش بیشتر و آگاهی رساندن به مردم درباره علل آن اتفاق دانست و افزود: شناساندن عواملی که می تواند زمینه بروز اتفاق در جامعه باشد، باید از مهمترین دلایل انتشار اخبار باشد.

این روانشناس با اشاره به کلام حضرت علی(ع) در نهج البلاغه گفت: حضرت علی (ع) چند ویژگی را برای جامعه و زمانه ناسپاس یعنی جامعه ای که در آن کفران نعمت است و صفات اخلاقی در آن ضعیف می شود، نام می برد؛ در این جامعه ستمگر و زورگو بر سرکشی و تجاوزش می افزاید، مردم از علمی که دارند بهره نمی برند، از چیزی که نمی دانند پرسش نمی کنند و از خطرات نمی هراسند و پیشگیری نمی کنند تا اینکه بر سرشان فرود می آید و غرقشان می کند.

وی افزود: پس اگر ما از جهل، ناآگاهی، مشکلات و تربیت فرزندانمان نپرسیم و علم مان به فایده ما نیاید، باید از ضربه های کوبنده که روی سرمان آوار خواهد شد، بترسیم، بنابراین باید به تحلیل و درک حوادث بپردازیم.


** آگاهی از عوامل منجر به بروز حادثه ضروریست
معاون وزیر ورزش وجوانان با تاکید بر اینکه روانشناسان، جامعه شناسان و جرم شناسان می توانند عوامل منجر به یک حادثه را تحلیل و مشخص کنند، ادامه داد: به عنوان مثال عوامل متعدد اما تقریبا مشخصی منجر به اعتیاد افراد به مواد مخدر می شود که شناخت و آگاهی از این عوامل سبب می شود افراد در معرض خطر، شناسایی و از بروز حادثه جلوگیری شود.
گلزاری در اینجا بر نقش رسانه ها تاکید کرد و افزود: رسانه ها در این مرحله می توانند با معرفی کردن عومل خطرزا به افراد جامعه، آگاهی نسبی ایجاد کنند و نقش رسانه فقط می تواند آگاه سازی جامعه در نشان دادن عوامل موثر در بروز حادثه و پیشگیری باشد.
وی با اشاره به این مثال که آموزش عوامل زمینه ای و خطرزا در بروز یک بیماری جسمی می تواند از ابتلا شدن به آن بیماری جلوگیری کند، گفت: مثلا فردی که پدرش مبتلا به بیماری قلب است و تغذیه صحیح ندارد و از چاقی رنج می برد، زمینه های ابتلا به بیماری قلبی را دارد.
معاون وزیر ورزش وجوانان مرحله درمان را وظیفه رسانه ها ندانست و گفت: موضوع مهم این است که روانشناسان باید به افراد مجرم دسترسی داشته باشند، تا زمینه های بروز حادثه را شناسایی کنند، ممکن است کتاب ها و منابع خارجی برخی از علل بروز حوادث را ذکر کرده باشند، اما مشخص نیست آن عوامل در ایران نیز تاثیر گذار باشد.


** اسیدپاشی دیگر یک حادثه نادر نیست

گلزاری در پاسخ به این سووال که آیا پرداختن رسانه ها و کارشناسان به حوادثی مانند اسید پاشی سبب آموزش این پدیده و بروز اتفاقات متعدد از این نوع نمی شود، گفت: این امکان زمانی اتفاق می افتد که حادثه به صورت نادر در جامعه رخ دهد.

وی با بیان اینکه مسوولان نیروی انتظامی اعلام کرده اند که سالانه سه هزار گزارش اسیدپاشی ثبت می شود، افزود: بنابراین گزارش، اسید پاشی دیگر یک حادثه نادر در جامعه نیست و نیاز به تحلیل و بررسی بیشتر دارد.


** وجود 30 هزار پرونده اسید پاشی در کشور یک مساله جدی است

معاون وزیر ورزش وجوانان با اشاره وقوع حوادث اسیدپاشی در جامعه و ضرورت بررسی همه جانبه آن گفت: وجود 30 هزار پرونده اسید پاشی به اشیا، خودرو و مردم نگران کننده است. نباید از این موضوع غفلت کنیم و مساله آزار و اذیت و تجاوز باید مورد توجه قرار بگیرد.

گلزاری تاکید کرد: بررسی زمینه ای، فردی و اجتماعی فردی که اقدام به اسید پاشی کرده است، از طریق پرسش و مصاحبه با روانشناسان اهمیت دارد و همکاری قوه قضاییه و نیروی انتظامی برای در اختیار گذاشتن این افراد به روانشناسان ضروری به نظر می رسد.

گلزاری درباره حوادث اسید پاشی در اصفهان گفت: پس از وقوع یکی از این حوادث در کنفراس خبری در پاسخ به سووالی مبنی بر اینکه الگوی شخصیت فرد اسید پاش چیست، گفتم، نمی دانم، چون به افرادی که دست به این اقدام زدند، دسترسی ندارم و با آنها صحبتی نکرده ام.

این روانشناس با بیان اینکه برای کشف شخصیت فرد اسید پاش، قوه قضاییه حداقل باید پرونده 50 فردی که به این کار اقدام کرده اند را در اختیار کارشناسان زبده قرار دهد، گفت: فرد مجرم در این حوادث نیز، مانند یک بیمار قلبی است، اگر فرد مبتلا به بیماری قلبی مورد بررسی قرار نمی گرفت تا مشخص شود چه عواملی سبب این بیماری شده است، این بیماری بدون درمان باقی می ماند.

گلزاری، تست، بررسی و مصاحبه را برای شناخت مدل شخصیتی افراد اسید پاش ضروری دانست و افزود: بررسی زندگی و گذشته فرد، تست های دقیق روانشناسی، بررسی تجربه ها و سوءاستفاده هایی که ممکن است در زندگی گذشته فرد رخ داده باشد، از ضروریات است.

وی با بیان اینکه اگر کارشناسان و روانشناسان دسترسی کافی به افراد دچار بحران داشته باشند، می توانند با شناخت کافی افرادی که در معرض بحران هستند را شناسایی کنند، تصریح کرد: وقتی پدیده ای مانند، خشونت، اسیدپاشی و ایدز در حال زیاد شدن است، نیاز به کار تیمی روانشناسان با افراد مجرم وجود دارد.


** 40 درصد قتل ها در کشور با سلاح سرد است

معاون وزیر ورزش وجوانان با بیان اینکه 40 درصد از قتل هایی که در ایران رخ می دهد با سلاح سرد است، گفت: چون فروش اسلحه در ایران مانند آمریکا مجاز نیست، 40 درصد قتل ها با سلاح سرد رخ می دهد.

گلزاری با بیان اینکه بخشی از قتل ها که توسط نوجوانان انجام می شود، بدون برنامه ریزی قبلی رخ می دهد، افزود: این نوع قتل ها با قتل هایی که با برنامه ریزی قبلی رخ می دهد تفاوت دارد و معمولا بر اثر یک حادثه رخ می دهند.


** برگزاری نخستین جشن ملی بخشش بمنظور جلوگیری از قصاص

وی با اشاره به برگزاری اولین جشن ملی بخشش برای جلوگیری از قصاص نوجوانانی که در یک حالت هیجانی مرتکب قتل شده اند و تجلیل از خانواده هایی که قاتل فرزندان خود را مورد عفو قرار داده اند، گفت: دبیرخانه دائمی جشن ملی بخشش با همکاری افراد مختلفی از جمله دکتر معصومه ابتکار و دکتر شهیندوخت مولاوردی و شخصیت های فرهنگی و هنری معتبر در کشور به فعالیت خواهد پرداخت.

گلزاری با بیان اینکه نباید نوجوانی را که مشمول عفو می شود بدون حمایت و پشتیبانی در جامعه رها کرد، افزود: وقتی نوجوانی پس از سه یا چهار سال در زندان بودن، مشمول عفو و آزاد می شود، ممکن است دچار مشکلات زیادی شود.

مدیرمسوول ماهنامه سپیده دانایی ادامه داد: از آنجا که نگاه افراد جامعه به فرد مرتکب قتل مناسب نیست و فرد به دلیل گذشته اش، امکان یافتن شغل مناسب را ندارد، مستعد ارتکاب بزه در جامعه می شود، پس باید چرخه ای کاملی را شکل دهیم که در مرحله اول پیشگیری صورت گیرد، در مرحله دوم اطلاع رسانی به مردم آغاز شود و در مرحله سوم اگر در نهایت جرمی صورت گرفت و فرد دستگیر شد، او را بازسازی کنیم، حال چه فردی باشد که مطابق قانون می بایست اعدام شود و چه نوجوانی است که مورد عفو قرار می گیرد.

گلزاری با ابراز خرسندی از ایجاد معاونت پیشگیری از وقوع جرم در قوه قضاییه گفت: این معاونت تازه تاسیس در تعامل با صاحبنظران دانشگاهی مسیر خوبی را انتخاب کرده است.


** صحنه جرم و جنایت نباید از تلویزیون پخش شود

وی با اشاره به پخش صحنه های خشونت بار در تلویزیون گفت: پخش برخی صحنه های خشونت آمیز که در آن فردی با جزییات کامل کشته می شود، برای افراد جامعه بخصوص کودکان مناسب نیست و اثرات ناخوشایندی دارد.

معاون وزیر ورزش وجوانان با اشاره به پخش برنامه جست وجو با موضوع تحلیل حوادث اجتماعی در سال های 73 و 74 از تلویزیون افزود: برنامه های تلویزیونی در ارتباط با جرم های اجتماعی و حوادث، نیاز امروز خانواده هاست.

گلزاری در ادامه تصریح کرد: در دهه 70 بدلیل التهاب ناشی از اقدامات فردی موسوم به خفاش شب که اقدام به تجاوز و قتل و سوزاندن تعدادی از زنان در جامعه کرده بود و همچنین حوادث خیابان گاندی تهران که در آن افرادی به نام های شاهرخ و سمیه بدلیل روابط ناپخته عاشقانه دست به قتل خانوادگی زدند، برنامه ای تلویزیونی با عنوان جست وجو شکل گرفت.

وی با اشاره به انگیزه ساخت برنامه جست وجو گفت: التهاب آن روز جامعه مانند التهابی است که این روزها از ماجرای اسید پاشی ها در جامعه ایجاد شده است، شرایط ویژه آن روزهای جامعه سبب شد به فکر ساختن برنامه ای شویم که زمینه های فردی، خانوادگی و اجتماعی فردی را تشریح می کند که اقدام به تجاوز و کشتن زنان می کند.

گلزاری افزود: در این برنامه اجتماعی که مورد پسند خیلی از افراد جامعه واقع شد، علل وقوع جرم بررسی می شد، البته بیش از نیاز به حادثه مجرمانه نمی پرداختیم و هدف این بود که به جامعه هشدار دهیم که چه عواملی می تواند منجر به تربیت افراد بحران زا در جامعه شوند.
معاون وزیر ورزش و جوانان با اشاره به استقبال گسترده مردم از برنامه «جست وجو» گفت: در این برنامه به عنوان روانشناس مصاحبه گر از افراد مجرم سووال می کردم و بعد به تحلیل حادثه می پرداختیم، اما متاسفانه سری دوم این برنامه با کیفیت پایینی پخش شد و با طرح سووالات کلیشه ای نتوانست مخاطبانش را جلب کند.
این روانشناس با بیان اینکه علم به انسان قدرت پیش بینی می دهد، افزود: به عنوان مثال ممکن است بنده به عنوان روانشناس 10 عامل زمینه ساز اعتیاد را بشناسم و مثلا هفت مورد از این موارد را در فردی ببینم، بنابراین سووال های یک صاحبنظر با پرسش های یک فرد معمولی بسیار تفاوت دارد.


** ورود خبرنگاران به آسیب ها اجتماعی باید آگاهانه و عالمانه باشد

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش وجوانان با بیان اینکه خبرنگاران برای انتشار یک حادثه باید دانش و بینش کافی داشته باشند، گفت: به مسوولان وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی درخصوص آموزش خبرنگارانی که در حوزه اجتماعی فعالیت می کنند، پیشنهاداتی ارائه کرده ایم.


وی همچنین ظرفیت خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) را برای آموزش خبرنگاران در این زمینه مناسب دانست و افزود: دانشکده خبر خبرگزاری ایرنا می تواند در این زمینه همکاری کند و معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان نیز ظرفیت آموزش و همکاری مشترک را در این زمینه دارد

مدیرمسوول ماهنامه سپیده دانایی با اشاره به نقش و جایگاه روزنامه نگارانی مانند حسنین هیکل - روزنامه نگار و اندیشمند مصری - و اوریانا فالاچی - خبرنگار ایتالیایی - در عرصه جامعه گفت: این خبرنگاران تحلیلگر مسایل اجتماعی، سیاسی و فرهنگی بودند و با جهت دهی درست به جامعه بسیار اثرگذار عمل کردند، زیرا صرف داشتن کارت خبرنگاری، تخصص به همراه نمی آورد و خبرنگار باید آموزش لازم را برای تحلیل مسایل اجتماعی و کسب بینش، دریافت کند.

 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فتحی آشتیانی: نباید دانشجویی بدون کنکور وارد رشته روانشناسی شود
انواع قلدری در مدرسه و نشانه‌های آن در کودکان را بشناسید
آئین معارفه رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شد+تصاویر
کلینیک روانشناسی چیست؟
آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
شايد شخصي آنقدر ميل به درك شدن دارد، ميل به دوست داشته شدن ندارد