پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ - 7 Dec 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۳ / ۱۶:۲۱
کد مطلب: 29564
۰
دبیر علمی همایش علمی سالانه سلامت روان و رسانه

امکان ابتلای ۲۳ درصد مردم ایران به اختلال روانپزشکی

متناسب نبودن توزیع خدمات درمانی در کشور
 

به گزارش فارس، محمد باقر صابری زفرقندی، دبیر علمی همایش علمی سالانه سلامت روان و رسانه اظهار کرد: رسانه‌ها در از بین بردن انگ بیماری‌ها یا حتی انگ گذاردن بر بیماری‌ها نقش بی بدیلی دارند.

وی تصریح کرد: بخش کوچکی از سلامت روان با نظام سلامت است که درمان بیماری‌هاست پس باید جامعه مدنی، دانشگاه و دولت ورود پیدا کنند به خصوص در عرصه پیشگیری و بهداشت روانی که از حیطه وزارت بهداشت خارج است.

صابری گفت: البته نباید از این موضوع غافل شد که دسترسی آسان و ارزان به خدمات درمانی روان‌پزشکی بر عهده وزارت بهداشت است و باید بهتر از این عمل کند چرا که توزیع خدمات درمانی روان پزشکی در کشور متناسب نیست و در برخی شهرها مجتمع شده است و برخی مناطق کم برخوردار هستند.

دبیر علمی همایش علمی سالانه سلامت روان و رسانه تأکید کرد: این که در کشور ما رسانه‌ها در اختیار ماست و انحصاری است یک مزیت است که می‌توان از آن در راستای گسترش باورها اشاره کرد که در این زمینه غفلت کرده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: سطح سلامت روان بین کارشناسان نیز ناچیز است و افراد در ایجاد یک ارتباط ساده در یک برخورد ساده نیز مشکل دارند و در این راستا رسانه ها باید به کمک مسئولان و دست‌اندرکاران حوزه درمان بیایند و به کمک مردم بشتابند.

صابری زفرقندی افزود:‌ حدود 23 درصد از مردم ایران در طول زندگی خود ممکن است از یکی از اختلالات روانپزشکی متاثر شوند.

دبیر علمی همایش علمی سالانه سلامت روان و رسانه گفت: در این میان اضطراب و افسردگی تقریبا بیش از نیمی از بیماری های روانی را تشکیل می دهند.

وی تأکید کرد: اختلالات روانپزشکی از طیف وسیعی از علایم برخوردارند که می تواند از سردرد، اشکال در عملکرد روزانه، افکار غیر معمول، تغییرات خلقی و خواب، بی اشتهایی، نداشتن تمایلات جنسی، افسردگی های بی جهت و خوشی های بی دلیل متفاوت باشد.

صابری زفرقندی ادامه داد: سلامت روان در کنار سلامت جسمی و سلامت اجتماعی، بخش مهمی از سلامت را تشکیل می‌دهد و براساس نظر کارشناسی، سلامت جسمی بدون سلامت روانی مفهومی ندارد.

دبیر علمی پنجمین همایش علمی سلامت روان و رسانه تصریح کرد: توجه ناکافی به مقوله سلامت روان حتی در حوزه نظام سلامت نه تنها در کشور  ما که در جهان نیز موجب پیدایش مشکلات متعددی از قبیل افزایش خشونت ، گسترش اعتیاد، نابسامانی ها و انحرافات به عنوان بخشی از معضلات عظیم بهداشتی  شده است که با بهره گیری از شبکه های اجتماعی مجازی که مخاطبان زیادی هم دارد، می توان برای تحقق اهداف حوزه سلامت به ویژه سلامت روان فرصت مناسبی را پدید آورد.

گفتنی است، "پنجمین کنفرانس علمی سالانه سلامت روان و رسانه" از سوی کرسی یونسکو در آموزش سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران  با همکاری دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و انجمن های علمی کشور سه شنبه 5 اسفند ماه در بیمارستان روزبه تهران برگزار شد.

 

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

تکنیک‌های ریختن آب سرد روی عصبانی‌ها
این احساس نشانه ضریب هوشی بالاتر است
هشدار؛ تروماهای کودکی را جدی بگیرید
فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
کسانی که شما را دوست دارند حتی اگر هزار دلیل برای رفتن وجود داشته باشد هرگز رهایتان نخواهند کرد، آنها یک دلیل برای ماندن خواهند یافت.