دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ - 2 Oct 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۳ / ۱۱:۱۵
کد مطلب: 29655
۱
۳

هفت خوان شغل یابی برای دختران

هفت خوان شغل یابی برای دختران
همه با این انگیزه که بعد از اتمام تحصیلات می توانند جذب شغل مناسبی شوند و در بازار کار هم مثبت و مفید ظاهر شوند اما متاسفانه روز به روز ما در بازار کار و صنعت با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کنیم اگر تا چند سال پیش با مدرک تحصیلی لیسانس امکان برآورده شدن این هدف مقدور بود امروزه باید حداقل مدرک تحصیلی فوق لیسانس را داشته باشی و بعد به سمت پیدا کردن شغل آبرومندی حرکت کنی در غیر اینصورت باید در مکانی متمایز با تخصص و تحصیلات خود مشغول به فعالیتی شوی که اصلا رضایت بخش نیست و توقع خود آدم هم برآورده نمی شود چه برسد توقعی که دیگران به بهانه سال ها تحصیل از خود داشته اند.

حالا اگر مدرک ارشد هم به همراه چند زبان خارجی و چندین مهارت متفرقه در دست داشتی و یک نفر هم معرف و ضامن را در آب نمک خیسانده بودید آن زمانی است که به پشتوانه ای می توانید به سمت پیدا کردن شغل باشید و علاوه بر سپردن به دوست و آشنا تورقی هم بر صفحات روزنامه بزنید، شاید فرجی حاصل شود و شغل مناسبی را پیدا کنید که تازه این اولین خوان از هفت خوان شغل یابی است . زیرا بعد از آن  خوان مصاحبه  پیش رو است . خوان سوم تحویل رزومه است؛ از شما درخواست رزومه چندین هزار برگی که باید در دوجلد تعبیه و تحویل کارفرما داده شود می کنند؛ حالا برای جوان فارغ تحصیل این رزومه از کجا می تواند جمع شود و سابقه کاری مدت دار ارائه شود جزو مجهولات روزگار است.

اشتباه محض این است که امیدوار باشید به این که در اولین بار می توانید استخدام شوید و حداقل قراردادی با شما بسته شودکه این محال صورت نمی پذیرد مگر اینکه مدت ها به مکان ها و مشاغل مختلف سر بزنید و دری به تخته بخورد و جایی موافقت ضمنی و شفاهی بابت حضور و همکاری شما را اعلام کند.  خوان چهارم، شما باید دوران کارورزی و آموزش خود را شروع کنید با کلی اشتیاق به سمت محل کار اینده و حال خود می روید و با انگیزه ی وصف نشدنی امور مربوط به حیطه کاری خود را انجام می دهید.

خوان پنجم، ظاهر و پوشش یک بانو در محل کار است زیرا هر چه که آن ها در مقام کارفرما می خواهند باید اجرا شود گاهی انتظار می رود که بانوان به ویترینی تبدیل شوند برای جذب مشتری و افزایش قرارداد ها و رونق مالی سیستم که این تا چه حد مربوط به تخصص و تحصیلات یک خانم می شود و چه میزان از آن برمیگردد به نگاه ابزاری به خانم ها بماند. قبل از روز اول دوران آموزشی  هم پوشش اداری  مناسبی راخریداری کردید تا ظاهر شما با دوران دانشگاه و میهمانی ها متفاوت باشد. اما این در روند تغییر دیداز تحصیلات و توانمندی های شما به ظرافت های زنانه ایجاد نمی کند.

خوان ششم، شما اگر یک دختر خانم یا یک بانوی میانسال هستید و میخواهید وارد محیط کاری شوید باید بدانید که فیلم بازی کردن و تمارض حرف اساسی را در ماندگاری شما می زند لازم نیست به کار دیگران کار نداشته باشید چون دیگران به شما کار دارند و اگر زیرک نباشید به خود می آیید و می بینید زیر پایتان کاملا خالی شده است این ها همه به خاطر این است که رقابت سالم در محیط اداری موج می زند.

خوان هفتم، شما باید تابع شرایط عجیب وغریب محل کارتان باشید هرچیزی که باشد حق اعتراض ندارید اعتراض نکردن را باید هر شب با خود مشق کنید زیرا اعتراض امروز شما بیکاری فردای شما را بهمراه دارداگر محل کار و شرایط شغلی اذیتتان می کند به مصیبت هایی که تا اینجا کشیدید برای رسیدن به این شغل آزمایشی فکر کنید و آرام بگیرید.

چند هفته ای می روید و می آیید که یک روز مدیر مربوطه شما را احضار می کند خرسند از اینکه حتما می خواهند با کلی تقدیر از عملکرد فعلی قرارداد را جلوی شما بگذارند، از شما می خواهند که دیگر تشریف نیاورید حالا به هر دلیل موجه از سمت کارفرمایان و ناموجه از سمت کارکنان؛ کسری بودجه، منصرف شدن از استخدام نیرو و پرسنل جدید یا بهانه جویی های بی دلیل، هرکدام از این ها را ممکن است بشنوید.

هیچ حمایت و قانون صحیح و کاربدی در این زمینه وجود ندارد.در ارگان های دولتی کمی قانون مداری حاکم است اما کلا ورودی ها بن بست است و می ماند مراکز خصوصی که همه برای خود قوانین خاصی را تبیین می کنند و برپای آن هم عمل می کنند.

نرخ بیکاری زنان دو برابر مردان است و این نشان دهنده عدم تساوات برای امان و فرصت های شغلی میان زنان و مردان است. برای شغل ها و مسولیت های مشابه حقوق کم تری به خانم ها تعلق می گیرد و این نوعی بی عدالتی خاموش است.

  -

 

ایسکانیوز
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

Anonymous Proxy
اشتغال این دسته در عوض بیکاری پسران درست است؟ همین تعداد هم جای مردان را در اشتغال تنگ کرده اند
Iran, Islamic Republic of
بعنوان يك خانم موافقم و نه يك آقا.
س.م
Iran, Islamic Republic of
اگه فكر كرديد كه در مراكز دولتي قانون مداري حاكم است و اين خوان ها وجود ندارد و يا نيست، سخت در اشتباه هستيد! بلكه در مراكز اداري بدتر است.
فتحی آشتیانی: نباید دانشجویی بدون کنکور وارد رشته روانشناسی شود
انواع قلدری در مدرسه و نشانه‌های آن در کودکان را بشناسید
آئین معارفه رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شد+تصاویر
کلینیک روانشناسی چیست؟
آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
هر وقت احساس حسادت کردیم ، یادمان باشد ، خاموش کردن شمع دیگری ، باعث نمیشود ، شمع ما درخشان تر نور افشانی کند