پنجشنبه ۳۰ شهريور ۱۴۰۲ - 21 Sep 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۵ فروردين ۱۳۹۴ / ۱۰:۴۶
کد مطلب: 30045
۱

چطور در تعطیلات رابطه عاطفی مان را بهتر کنیم؟

چطور در تعطیلات رابطه عاطفی مان را بهتر کنیم؟
بالاخره از راه رسید! زمانی را که به طور خالص به شما و همسرتان تعلق دارد، عرض می کنم. زمانی که شاید رفت و آمد با فامیل و آشنایان بخشی از آن را تشکیل دهد، اما اصل آن متعلق به شما دونفر است که حالا بعد از مدت ها می توانید با آرامش بیشتر و دغدغه های کمتر کنار هم باشید و روی هرچه بهتر کردن رابطه تان کار کنید. می پرسید چطور؟ کافی است چند اصل اساسی را بدایند تا رابطه را در هر مقطعی که هست، بازسازی کنید و به بهبودش کمک کنید. فقط یادتان باشد هرکدام از کارهایی که در ادامه می گوییم نیاز به صبوری و تمرین کردن دارد. هیچ رابطه ای یک شبه به اوج خودش نمی رسد. مسئله زمان را در نظر بگیرید و تمرینات اولیه تان را در روزهای تعطیل انجام دهید که فرصت بیشتری در اختیارتان قرار دارد. خدا را چه دیدید! شاید این بهار، به بهار زندگی عاشقانه شما با همسرتان تبدیل شود!
 

زمان و فرصتی که دریغ کردید

هزار و یک دلیل دارد توجه نکردن به همسر؛ از صحبت نکردن با همسر گرفته تا وقت نداشتن و حتی عدم آگاهی، اما عجیب ترین کار این است که دست روی دست بگذاریم و غر بزنیم. چپ برویم و راست بیاییم که آی من از همسرم توجه نمی بینم، برایم وقت نمی گذارد، وای این زندگی دیگر زندگی نمی شود! حالا که در آستانه تعطیلات هستیم لطفا دست از غرزدن بردارید و درعوض دست به کار شوید. رابطه، یک گیاه نیست که خود به خود رشد کند و گل بدهد، رابطه درست شبیه یک گل حساس است که باید به آن برسید و بدانید کی باید برایش چکار کنید وگرنه ممکن است گل تان از دست برود. در این تعطیلات، کلی زمان خالی دارید که به برنامه ریزی عاطفی شما نیاز دارد. اگر تمام طول سال وقت نکرده بودید به همسرتان نگاه کنید و تحسینش کنید، الان وقت دارید. اگر تمام سال فرصت نکرده بودید یک مسافرت دو نفره ترتیب دهید و به خودتان برسید، حالا وقتش رسیده است. از همین تعطیلات شروع کنید به کار کردن روی رابطه تان.

حرف بزن، ابر مرا باز کن!

روزهای کنار هم بودن بهترین فرصتی است که می توانید روی مهارت های ارتباطی تان کار کنید. شما و همسرتان هرچقدر هم که تودار و خوددار باشید باز هم نیاز دارید که با هم حرف بزنید. با خودتان فکر کنید چه کدورت هایی توی دل تان مانده است که فکر می کردید با گذشت زمان برطرف می شوند و نشدند. این حرف ها را به زبان بیاورید و به هم بگویید. لطفا فکر نکنید همسرتان علم غیب دارد و از ایما و اشاره یا حتی سکوت ممتد شما می فهمد جریان از چه قرار است. گاهی وقت ها حتی خودتان هم تا حرف های خودتان را نشنوید، نمی دانید حرف حساب تان چیست چه رسد به بقیه. پس به خودتان و رابطه تان لطف کنید و از این فرصتی که در کنار هم دارید استفاده کنید. حرف بزنید، البته نه با دعوا! مثل یک آدم بالغ، با آرامش کامل و با به یاد داشتن اینکه آدمی که مورد انتقاد شماست، مورد علاقه شما نیز هست.

به من گوش می کنی؟

در مقابل حرف زدن باید روی مهارت شنیداری تان نیز کار کنید. هیچ چیز بدتر از این نیست که همسرتان با کلی علاقه بنشیند جلوی شما و از درددل هایش بگوید اما شما مثل یک کوه یخی به تلویزیون و برنامه های طنز نوروزی زل بزنید و بگویید «حواسم به توئه!» نه دوست عزیز! حتی اگر واقعا حواس تان به همسرتان باشد هم ظاهرا این طور به نظر نمی رسد.

موقع صحبت کردن با هم تلویزیون را خاموش کنید. به سمت همسرتان برگردید و با هم ارتباط چشمی برقرار کنید. سعی کنید خوب روی حرف هایش تمرکز کنید. وسط حرف های او نپرید و نکته هایی را که به نظرتان می رسد، توی ذهن تان نگه دارید که در پایان صحبت هایش راجع به آنها صحبت کنید.

از مهارت های زبان بدن کمک بگیرید. موقعی که با شما صحبت می کند به سمت او متمایل بنشینید و هرازگاهی سرتان را به نشانه تایید تکان دهید. وقتی که حرف هایش به پایان رسیدند با آرامش تمام شروع به صحبت کردن کنید و دلایل تان را به او بگویید. برای تقویت این مهارت حدود دو هفته فرصت دارید. فقط یادتان باشد با تمام شدن تعطیلات انجام دادن این تمرین را تمام کنید.

اولویت با شما دو نفر است

بیایید و تکلیف یک نکته مهم را در همین تعطیلات مشخص کنید؛ عیبی ندارد اگر برخی بستگان مرتب از همسرتان ایراد می گیرند و به هر دلیلی سعی می کنند ایرادهای زندگی مشترک یا همسرتان را بزرگ نشان بدهند و حتی مهم نیست اگر فامل اعتقاد دارند شما نباید زیاد به او توجه و علاقه نشان بدهید. هیچ کدام از این آدم ها قرار نیست با شما زیر یک سقف زندگی کنند. هیچ کدام از آنها از مشکلاتی که شما و هسمرتان در کنار هم گذرانده اید، خبر ندارند و در نهایت هیچ کدامشان همسر شما نیستند. واقعیت این است که گاهی همسر ما ممکن است دلخواه اطرافیان نزدیک ما نباشد، اما دلخواه ما باشد و آدم ها هم در روابط شان با آنچه در خانواده شان دیده شده اند، فرق دارند.

از همین تعطیلات شروع به تمرین اولویت بندی کردن کنید. خودتان و همسرتان را در صدر فهرست اولویت ها بگذارید و انتقادهای بقیه را نادیده بگیرید. وقتی شما همسرتان را همان طور که هست دوست دارید، مهم نیست اگر عالم و آدم سعی کنند خلاف این ماجرا را ثابت کنند. شما نمی توانید تایید همه را به دست بیاورید و خوشبخت باشید چون هرکسی ساز خودش را می زند و تقریبا هیچ دونفری مثل هم فکر نمی کنند. مهم این است که شما و همسرتان چطور فکر می کنید و از هم چه می خواهید و چطور می توانید این نقش و انتظارات را به درستی ایفا و برآورده کنید. اگر بین خودتان مشکلی ندارید، نگذارید بقیه خوشبختی شما را بدزدند.

تمرین کمک کردن

یکی از تمریناتی که عید امسال به کمک شما خواهدآمد، تمرین کمک کردن است. یادتان باشد همسر شما نیروهای فوق بشری ندارد که بخواهد به تنهایی از پس تمام کارها بربیاید. به همین خاطر سع کنید گوشه ای از کارها را بگیرید و حتی در اوج ناشی بودن تلاش کنید کارها روی زمین نماند. بالاخره با گذشت زمان، مهارت های شما بیشتر می شوند و این افزایش مهارت ها برای شما هم خوب است.

در عین حال یک نکته بسیار مهم را به خاطر داشته باشید: شاید همسرتان همیشه به صورت داوطلبانه مسئولیت های فردی شما را هم پذیرفته است. مثلا خودش بدون اینکه شما از او خواسته باشید، لباس های کثیف شما را توی ماشین ریخته باشد یا لباس های تمیزتان را اتو کرده باشد. با اینکه این کارها محبت او را می رسانند اما سعی کنید وقت هایی که فرصت دارید و به خصوص در این تعطیلات، خودتان این کارها را انجام دهید. بعضی چیزها مسئولیت های فردی ما هستند و اگر انجام شان ندهیم، بعد از مدتی مهارت های مان را هم از دست داده ایم.

تمرین تشکر کردن

بعضی چیزها وقتی زیاد انجام شوند، شکل وظیفه به خودشان می گیرند. یادتان باشد پیش بردن یک رابطه شبیه راندن یک قایق دونفره در دریاست.

وقتی تمام مدت یک نفر وظیفه پاروزدن را برعهده داشته باشد و دیگری حتی متوجه پاروزدن های او و تلاش های مکررش نباشد، بالاخره جگایی می رسد که آن دیگری خسته می شود و دست از تلاش بر می دارد، پس تا فرصت از دست نرفته، اولا سهم خودتان را در جلوبردن قایق زندگی تان برعهده بگیرید و ثانیا به سادگی تشکر کنید. لازم نیست همسرتان برای تان مرسدس بنز خریده باشد که از او تشکر کنید. کارهای کوچکی مثل کمک کردن در پختن شام و حتی تمیزکردن خانه هم جزو اقدامات مثبتی هستند که می توان بابت آنها تشکر کرد. آقایان هم باید به همین شکل تمرین تشکرکردن کنند. وقتی می بینید همسرتان با صبوری و زحمت بسیار مهمانی داده و کلی آدم را دور هم جمع کرده، آخر شب از او تشکر کنید و بگویید که قدر زحماتش را می دانید. این کارهای به ظاهر کوچک، بزرگی منش و شخصیت شما را نشان می دهند و تاثیری مثبت روی تقویت رابطه تان می گذارند.
 
-
مجله تندرستی - تارا ذکائی
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
علی فتحی آشتیانی، رئیس جدید سازمان نظام روانشناسی و مشاوره شد
هرگز با آدم نادان مجادله نكنيد، تماشاگران ممكن است نتوانند بين شما را تشخيص دهند