چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ - 27 Sep 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۴ / ۱۲:۲۳
کد مطلب: 30117
۱

کودکان دارای دستان متقارن، باهوش‌ترند

کودکان دارای دستان متقارن، باهوش‌ترند

نتایج بررسی‌های محققان نشان داد که کودکان دارای نسبت‌های متعادل در دستان چپ و راست خود از واکنش سریعتری در آزمایش‌های ذهنی برخوردار بودند. این امر حتی پس از در نظر گرفتن تفاوت‌های جنسی و سنی نیز صحت داشت.

به گفته محققان، این یافته‌ها نشان‌دهنده ارتباطی از سن کودکی بین تقارن بدن، سلامت فیزیکی و عملکرد ذهنی است.

پژوهشهای پیشین توانسته بودند ارتباطی را بین تقارن بدن و عملکرد ذهنی در سنین بالا نشان دهند و اینکه مردان دارای صورت متقارن‌تر کمتر احتمال دارد در پیری با کاهش نیروی مغزی روبرو شوند. اما این نخستین بار است که این تاثیر در کودکان دیده شده است.

محققان به بررسی داده‌های سلامت 856 کودک پنج تا 15 ساله در ادینبورگ پرداخته و تقارن دست آن‌ها را با استفاده از اسکنرهای دیجیتالی ثبت کردند. آن‌ها سپس زمان واکنش کودکان را با استفاده از یک آزمایش رایانه‌ای بررسی کردند که در آن از کودکان خواسته می‌شد به‌جای قورباغه‌ای بازی کرده و حشراتی که روی صفحه نمایان می‌شد، شکار کنند.

محققان دریافتند که کودکان دارای واکنش سریعتر همچنین از تقارن بیشتری در دستانشان برخوردار بودند.

پژوهشهای پیشین نشان داده بود که زمان واکنش یک نشانگر مهم از سلامت بوده و زمان آن با بزرگتر شدن کودکان بطور چشمگیری افزایش یافته و با پیرتر شدن آن‌ها کاهش می‌یابد.


این دانشمندان در پژوهش پیشین خود در سال 2011 دریافته بودند که می‌توان با مشاهده تقارن چهره فرد در مورد کودکی وی اطلاعاتی را بدست آورد.

 آن‌ها با استفاده از 15 ویژگی متفاوت صورت دریافتند که افراد دارای صورت‌های غیرمتقارن از کودکی سخت‌تری نسبت به افراد دارای صورن متقارن برخوردار بوده‌اند.

 یافته‌های آن‌ها نشان می‌دهد که تجربیات کودکی مانند تغذیه، بیماری، در معرض سیگار و آلودگی قرار داشتن و سایر جنبه‌های دشوار رشد می‌تواند نشانه‌های خود را روی ویژگیهای چهره افراد جا بگذارد.

 جالب اینجاست که این ویژگی‌ها تحت تاثیر حالت اجتماعی اقتصادی فرد در زمان بزرگسالی قرار نداشته و حتی اگر فرد در بزرگسالی در جایگاه بهتری قرار بگیرد، نمی‌تواند علائم گذشته را از روی چهره خود پاک کند.

 این یافته‌ها در مجله Developmental Psychology منتشر شده است.

 

 

مرجع : خبرگزاری ایسنا
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
در نهان به آنان دل می بندیم ؛ که دوستمان ندارند و در آشکار از آنان که دوستمان دارند غافلیم شاید این است دلیل تنهایی ما... دکتر علی شریعتی