چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ - 4 Oct 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۴ / ۲۰:۰۳
کد مطلب: 30479
۱
Forgetting PTSD: How Genes Affect Memory

فراموش کردن در PTSD : چگونه ژن ها بر حافظه اثر می گذارند؟!

فراموش کردن در PTSD : چگونه ژن ها بر حافظه اثر می گذارند؟!
به گزارش میگنا به نقل از سايكولوژي تودي،  تحقیقات جدید ممکن است توضیح دهد که چرا فراموش کردن برای برخی سخت تر است.
حافظه می تواند مانند یک شمشیر دو لبه باشد. حافظه هویت،روابط و تاریخچه زندگي ما را در خود نگهداري می كند اما حافظه زمانی که خاطرات بد و داستان های غیر قابل بازگو کردن ما را در خود حفظ مي كند می تواند به یک باره، دردناک تبدیل شود. کسانی که از اختلال PTSD رنج می برند با این حقیقت دست و پنجه نرم می کنند، چون خیلی از آنان نمی توانند فراموش کنند .
تحقیقات اخیر نشان می دهد ژنی با نام TET1 نقشی اساسی در فراموش کردن تروما بازی می کند. اندری رودنکو ، پژوهشگر موسسه تکنولوژی ماساچوست یافته است مردمی که سطح نرمالی از این ژن را دارا هستند پس از گذراندن یک تجربه ی تروما ، به مرور زمان پاسخ دهی خود را نسبت به محرک های آن تروما از دست می دهند(خاموشی نسبت به محرک). به عنوان مثال شما از جلوی خانه ی همسایه تان عبور می کنید و یک سگ شما را گاز می گیرد، در این حالت شما دیگر میل و رغبت خود برای عبور از آن محل را از دست می دهید و اگر شما عبور از آن محل را بارها ادامه دهید و دیگر اتفاقی نیفتد در آخر رابطه ی بین گاز گرفتگی و آن خانه از بین می رود ( شما دیگر ترسی برای عبور از آن محل نخواهید داشت) اما در مورد افرادی که دچار PTSD هستند این فراموشی به وجود نخواهد آمد و آنها هم چنان از عبور از آن محل می ترسند.
-
یکی از تاثیرگذارترین و متداول ترین درمان های PTSD مواجهه درمانی است که در آن بیماران در یک محیط بازسازی شده امن ، یاد می گیرند چگونه با عوامل ايجاد كننده PTSD مواجه شوند. مثلا کسی که به علت یک تصادف از رانندگی مي ترسد می تواند با تمرین رانندگی در یک موقعيت شبیه ساز رانندگی از ترس خود بكاهد و با گذشت زمان، این بیمار یاد می گیرد رانندگی آنطور که او فکر می کند خطرناک نیست.

ژن TET1 می تواند بیانگر این موضوع باشد که ژن ها در مغز به انسان کمک می کنند تا خاطراتی جدید شكل گيرند تا خاطرات گذشته را بپوشانند و هرچه سطح این ژن در بدن فرد، کمتر باشد خطرات تروماتیک کمتر از بین خواهد رفت.

در تحقیقات رودنکو، موشها نسبت به شوک الکتریکی در یک قفس مخصوص شرطی شدند. زمانی که شوک الکتریکی برداشته می شد و موشها یه داخل قفس بازگردانده می شدند ،موشهایی با سطح نرمال ژن TET1 ترس خود از قفس را از دست می دادند در حالیکه موشها با سطح پایین تر این ژن مانند قبل می ترسیدند.
پروسه ای با نام متیلاسیون Methylation از اینکه ژن های مسوول ساختن خاطرات جدید بتوانند کار خود را انجام دهند، جلوگیری می کند. پروسه ی متیلاسیون با TET1 کمتر می شود. .سایر پروتئین های TET که در شکل دهی خاطرات جدید مهم هستند در مناطق هیپوکامپ و کورتکس مغز قرار دارند. به عبارت ساده تر تعداد بیشتر این پروتئین ژن های بیشتر و در نتیجه خاطرات بیشتری در پی دارد و برعکس با اینکه سطح پایین تر این ژن یادگیری چیز های جدید را سخت می کند، این فرضیه ارائه شده که پاسخ های ترس آنقدر قوی هستند که پروتئین های TET دو و سه می توانند فرآیند دی متیلاسیون پروتئین TET1 را جبران کنند.
بنابر این خاطرات در طول پاسخ های قوی به ترس و وقايع تروماتیک تشکیل می شوند اما با فقدان پروتئین TET11 خاطرات جدید برای جایگزینی خاطرات قبل تشکیل نمی شود و این اتفاق به PTSD منجر می شود.
لی هویی تسای مسوول مطالعات موسسه ی یادگیری و حافظه ی MIT می گوید:" اگر راهي بود تا بتوان به مقدار قابل توجهی میزان این ژن ها را افزایش داد، نابودي خاطرات دردناك (تروما) در مغز فعال تر می شد." به گفته ی تسای زمانی که می گوییم خاطره منقرض شده است بدین معنی نیست که خاطره ی اصلی از بین رفته است بلکه خاطرات (حافظه ی ) جدید و همکاری آنها جایگزین خاطره ی قبلی می شوند و ما خاطره ی قبلی را فراموش می کنیم.

در مورد موش ها ،موشی که از سطح بالاتری از ژن برخوردار است یاد می گیرد که قفس امن شده است و خطر را فراموش می کند. به گفته ی رودنکو ارتباط با ایمنی بازسازی می شود دستکاری پروتئین TET1در مغز و ادغام آن با مواجهه درمانی ممکن است درمان جدیدی برای اختلال استرس پس سانحه باشد . اين روش ممکن است در ارزیابی استعداد ژنتیکی افراد نسبت به PTSD استفاده شود.
یک تصور ممکن از این راه می تواند استفاده از آن برای مشاغلی باشد که به طور مداوم در معرض وقایع استرس زا قرار دارند مانند پلیس ها. این تحقیق هنوز در مراحل اولیه ی خود است و با این حال می تواند نشانه ی خوبی باشد برای آنهایی که سعی در فراموشی دارند و نمی توانند راهی برای فراموش کردن پیدا کنند.
-
ترجمه اختصاصي میگنا
اردوان نیک آیین
منبع :psychologytoday.com
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فتحی آشتیانی: نباید دانشجویی بدون کنکور وارد رشته روانشناسی شود
انواع قلدری در مدرسه و نشانه‌های آن در کودکان را بشناسید
آئین معارفه رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شد+تصاویر
کلینیک روانشناسی چیست؟
آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
موفقیت به سراغ کسانی می آید که آن قدر در تلاشند که وقت نمی کنند دنبال آن بروند.