کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

دستاورد تازه دانشمندان دانشگاه آکسفورد؛

واکنش مغز نوزادان به درد

آستانه درد نوزادان کمتر است

خبرگزاری مهر , 2 ارديبهشت 1394 ساعت 15:49

دانشمندان علوم پزشکی دریافته اند مغز نوزادان همانند مغز افراد بزرگسال نسبت به محرکهای دردآورد واکنش نشان می دهد. این دستاورد تازه تحولی بزرگ در دنیای پزشکی محسوب می شود.


ميگنا: تصاویری که از مغز نوزادان در دانشگاه آکسفورد تهیه شده حکایت از تشابه قابل توجه عملکرد آنها به مغز افراد بزرگسال در واکنش نشان دادن به محرکهای دردآورد دارد.

در این بررسی دانشمندان ۱۰ نوزاد سالم بین یک تا ۶ روز و ۱۰ فرد بزرگسال بین ۲۳ تا ۳۶ سال را مورد مطالعه دقیق قرار دادند. نوزادان از بیمارستان John Radcliffe Hospital آکسفورد و افراد بزرگسال نیز از دانشجویان و اعضای هیأت علمی این دانشگاه انتخاب شده بودند.

دانشمندان این دانشگاه از مغز نوزادان درحالی که در خواب بودند و با وسیله ای شبیه خودکار پای آنها را فشار می دادند (تا حدی که از خواب بلند نشوند) تصاویر مغزی دقیقی تهیه کردند. در ادامه این تصاویر با تصاویری که به همین ترتیب از مغز افراد بزرگسال به دست آمد مقایسه شد.

دانشمندان دریافتند ۱۸ ناحیه از ۲۰ ناحیه فعال در مغز افراد بزرگسال که درد را تجربه می کنند در مغز نوزادان تازه به دنیا آمده نیز فعال هستند و به عبارت دیگر باید گفت نوزادان همان میزان دردی را تحمل می کنند که افراد بزرگسال متحمل می شوند.
بخش دیگری از این بررسی نشان داد نوزادان در مقایسه با افراد بزرگسال آستانه درد کمتری نسبت به محرکهای دردآور مشابه دارند.


کد مطلب: 30522

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/30522/واکنش-مغز-نوزادان-درد

میگنا
  https://www.migna.ir