چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ - 6 Dec 2023
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ / ۱۱:۰۸
کد مطلب: 30536
۱

ازدواج 1160 دختر ايرانی با مردان افغان‌

روزنامه آرمان نوشت:
معاون امنيتي و انتظامي وزير كشور از ورود روزانه هزار و 500نفر به صورت غيرمجاز به كشور خبرداد. اين در حالي است كه مديركل امور اتباع و مهاجرين خارجي وزارت كشور از هزار و 160فقره پرونده زناشويي به صورت قانوني بين زنان ايراني و اتباع افغان در سال گذشته خبر مي‌دهد.
 
با توجه به مشتركات ديني و زباني كه كشور ما با كشورهاي همسايه دارد و از سوي ديگر شرايط ناامني كه در بسياري از اين كشور‌ها وجود دارد، سالانه مهاجرت‌هاي غيرمجاز فرواني به كشور ما اتفاق مي‌افتد. حدود يك ميليون نفر از اتباع افغانستان به صورت غيرمجاز در كشور ما حضور دارند. با اينكه اقدامات بسياري در سال‌هاي اخير براي بازگرداندن اين اتباع غيرقانوني به كشور خودشان صورت گرفت ولي هنوز تعداد زيادي از آنها در كشور باقي مانده‌اند.

 زندگي مهاجران غيرمجاز در ايران با مشكلات زيادي مواجه است. اشتغال در كارهاي سخت و كم درآمد، فقر، قتل، قاچاق مواد مخدر، محروميت از تحصيل و... نمونه‌هاي تاريكي از زندگي سخت افغان‌ها و ديگر مهاجران ساكن ايران هستند. مديركل امور اتباع و مهاجرين خارجي وزارت كشور با اشاره به اين مشكلات مي‌گويد: مهاجرت در برخي كشورها به يك ضرورت تبديل شده است و براي برخي كشورها يك تهديد و مشكل به حساب مي‌آيد. جنگ، تروريسم و فقر از عوامل مهاجرت در بسياري از كشورها هستند.

ازدواج‌هاي شرعي اما غيرقانوني


ازدواج‌هايي كه اين اتباع خارجي غيرمجاز با ايراني‌ها شايد از نظر شرعي مشكلي نداشته باشد ولي از نظر قانوني مشكلات بسياري را براي آنها ايجاد مي‌كند. اتباع خارجي اگر با زن ايراني ازدواج كنند تابعيت ايراني مي‌گيرند و قطعاً اين ازدواج موجب ايجاد تابعيت براي مرد خارجي نخواهد شد و دريافت تابعيت در يك فرآيند طولاني و قانونمند انجام مي‌شد. اگر حاصل اين ازدواج فرزندي نيز باشد آن فرزند تا سن 18سالگي و رسيدن به سن بلوغ نمي‌تواند تابعيت ايراني دريافت كند.

 مديركل امور اتباع و مهاجرين خارجي وزارت كشور خبرهاي خوبي براي اين فرزندان اين ازدواج‌ها دارد. محمدي فر مي‌گويد: ما تلاش كرده‌ايم با انديشيدن تمهيداتي مشكلات فرزندان زنان ايراني كه به ازدواج اتباع افغان درمي‌آيند را حل كنيم و با اعطاي كارت آمايش به خانواده‌ها از مشكلات آنان كاسته مي‌شود. با توجه به اينكه تقريبا اقداماتي كه براي خروج افغان‌ها و ساير اتباع خارجي از كشور صورت گرفته بي‌اثر بوده است، و به همان تعداد كه اتباعي خارج مي‌شوند تعداد ديگري وارد مي‌شوند.
 
رواج پناهندگي نوين در كشور
معاون امنيتي و انتظامي وزير كشور با توجه به افزايش غيرمجازين در كشور مي‌توان نام آنها را پناهندگان نوين در كشور ناميد. حسين ذوالفقاري در ادامه افزود: امروز ديگر كشور افغانستان دچار جنگ آنچناني نيست و نبايد با مهاجرت افغانستاني‌ها به ساير كشورها مواجه شويم و گويا شرايط زندگي در آنجا به نحوي است كه با يك نوع پناهنده جديد مواجه شده‌ايم. وي تصريح كرد: تا زماني كه در داخل كشور افغانستان جاذبه‌هاي بازگشت فراهم نشود هيچگونه اقدامي انجام نخواهد شد و هر روز با مهاجرت‌هاي غيرقانوني مواجه مي‌شويم.

سال گذشته 500هزار غيرمجاز از كشور طرد شدند ولي متاسفانه به همين ميزان مجددا وارد كشور شدند. از مسئولين دولت افغانستان درخواست شده است كه از اين تعداد فارغ‌التحصيل در ايران دعوت به همكاري كنند تا روند بازگشت اين افراد به كشور خود تسريح شود. مديركل اتباع و مهاجرين خارجي نيز در اين باره مي‌گويد: با كمك دستگاه‌هاي ذيربط با اتباع غيرمجاز در داخل كشور برخورد مي‌شود و صاحبان حرف و مشاغل نيز كه از اتباع غيرمجاز استفاده مي‌كنند به عنوان تخلف شناخته شده و براساس قانون با آنها برخورد مي‌شود. از صاحبان مشاغل درخواست مي‌شود كه قبل از اينكه با به‌كارگيري از اتباع غيرمجاز مورد برخورد قانوني قرار بگيرند و دچار آسيب و ضرر شوند از ادامه فعاليت با اين افراد خودداري كنند.
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

هشدار؛ تروماهای کودکی را جدی بگیرید
فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
سلامتي هميشه با دارو بدست نمياد بيشتر اوقات از آرامش خيال آرامش قلب و روح مياد سلامتي با خنده و عشق مياد