دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ - 25 Sep 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۷ ارديبهشت ۱۳۹۴ / ۰۹:۱۹
کد مطلب: 30609
۲
۲۱

غربالگری معلمان از نظر "سلامت روان" در صورت موافقت آموزش و پرورش

به گزارش ایسنا، مهدی میرمحمدصادقی امروز در یک نشست خبری در تشریح برنامه‌های دفتر مشاوره و روان‌شناسی سازمان بهزیستی کشور گفت: یکی از برنامه‌هایی که در این دفتر اجرای آن در حال پیگیری است غربالگری سلامت روان معلمان با همکاری وزارت آموزش و پرورش است. البته این طرح هنوز اجرا نشده اما آمادگی لازم و حتی تأمین اعتبار آن از سوی سازمان بهزیستی انجام شده و در صورت موافقت وزارت آموزش و پرورش با اجرای این طرح آماده‌ایم این طرح را در شش ماهه اول سال جاری اجرایی کنیم.

 

وی با اشاره به اهمیت ارتقاء سلامت روان جامعه و نگاه ویژه دفتر مشاوره و روان‌شناسی سازمان بهزیستی کشور به این مسئله گفت: قطعا ارتقای سلامت روان جامعه با در نظر گرفتن جامعه هدف برای عموم مردم در سال جاری اجرایی خواهد شد. سلامت روان یک بحث عمومی و اجتماعی است. باید به آن نگاه ویژه‌ای داشت چرا که بسیاری از مشکلات در حوزه سلامت جسمی در پیوستگی کاملی با سلامت روان قرار دارد.

 

صادقی با اشاره به تقارن هفته سلامت و هفته کارگر ادامه داد: از تقارن این دو هفته استفاده کردیم و سازمان بهزیستی کشور در این هفته سلامت روان جامعه کارگری کشور را مورد تأکید قرار داده است. در همین راستا در یک سال گذشته خط مشاوره تلفنی با شماره 43945 کار خود را آغاز کرده و توانسته در زمینه ارتقاء سلامت روان کارگران در این مدت گام‌های موثری را بردارد.

به گفته وی، این خط مشاوره با همکاری وزارت رفاه با هدف ارائه خدمات به کارگران و خانواده آن‌ها بوجود آمده است که جامعه کارگری می‌توانند با تماس با این شماره مسائل خانوادگی و سایر مشکلات خود در حوزه سلامت روان را مطرح و پاسخ‌های کارشناسانه را دریافت کنند.

 

رئیس دفتر مشاوره و روان‌شناسی سازمان بهزیستی صدور مجوز برای مراکز مشاوره را یکی دیگر از فعالیت‌های این دفتر معرفی کرد و افزود: یکی از مهمترین سیاست‌هایی که در دستور کار این دفتر قرار گرفته است همکاری بین بخشی در حوزه ارتقای سلامت روان جامعه است. قطعا یک سازمان و یا نهاد نمی‌تواند به تنهایی در ارتقاء سلامت روان جامعه نقش موثری داشته باشد. بر همین اساس با دستگاه‌های ذی‌ربط که در این حوزه وظیفه دارند همکاری‌هایی را آغاز کرده‌ایم که یکی از مهمترین آن‌ها سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره است که با آن‌ها مشغول مذاکره و رسیدن به تفاهم‌های مشترک هستیم تا در قالب این تفاهم‌ها موجب ارتقاء سلامت روان گروه‌های هدف بشویم.

 

صادقی سلامت روان را یکی از مسائل مهم اجتماعی خواند و ادامه داد: به طور معمول سلامت روان به صورت جدی در جامعه خود را نشان نمی‌دهد مگر در مواردی که بیماری یا مسئله خاصی بوجود بیاید که در این صورت به صورت مستقیم به آن پرداخته می‌شود اما بسیاری از موضوعات و مسائل اجتماعی مانند طلاق، جرم و خشونت‌های خانوادگی رابطه مستقیمی با سلامت روان دارند. بر همین اساس باید سلامت روان یکی از اولویت‌های جدی جامعه قلمداد شود. بی‌شک سلامت روان بر سلامت جسم و سلامت اجتماعی تأثیر مستقیمی دارد.

 

وی تأکید کرد: در اکثر مواقع سلامت جسم و سلامت اجتماعی مورد توجه قرار می‌گیرد. بر همین اساس یکی از سیاست‌های مهم دفتر مشاوره سازمان بهزیستی نگاه درست به سلامت روان جامعه است.

 

وی ادامه داد: در این حوزه غربالگری کودکان و معلمان را به عنوان طرح‌های پیشنهادی مطرح کرده‌ایم و به طور جدی در قالب همکاری با سازمان‌های ذی‌ربط این مسئله را پیگیری می‌کنیم. بی‌تردید غربالگری روانی در میان معلمان با توجه به اینکه اگر استرسی داشته باشند این استرس به کودکان جامعه منتقل می‌شود، مورد توجه و پیگیری ما قرار خواهد گرفت.

 

رئیس دفتر مشاوره و روان‌شناسی سازمان بهزیستی در خصوص عملکرد مراکز مشاوره نیز گفت: در سال گذشته 50 هزار نفر در مراکز مشاوره دولتی و با پرداخت هزینه اندکی خدمات مشاوره‌ای دریافت کردند و در بخش مشاوره خصوصی نیز نزدیک به یک میلیون نفر از خدمات مشاوره‌ای استفاده کردند.

 

وی همچنین از تماس یک میلیون نفر با صدای مشاور خبر داد و گفت: شهروندان در سال گذشته توانستند از خدمات مشاوره تلفنی صدای مشاور استفاده کنند و 50 هزار نفر پاسخ سوالات خود را با تماس با این سامانه دریافت کردند. در حقیقت سازمان بهزیستی در سال گذشته در حوزه مشاوره حضوری و تلفنی توانسته به 550 هزار نفر خدمات مشاوره‌ای ارائه کند.

 

صادقی صدور مجوز برای مراکز مشاوره عمومی و تخصصی را نیز یکی دیگر از فعالیت‌های سازمان بهزیستی خواند و افزود: 200 مرکز مشاوره تخصصی تاکنون مجوز دریافت کرده‌اند و در حوزه‌های مختلف از جمله کودکان به صورت تخصصی خدمات مشاوره‌ای به شهروندان سراسر کشور ارائه می‌کنند.

 

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

معلم
Iran, Islamic Republic of
ماخودمون مشاوره بلدیم برید خودتون رو غربالگری کنید لطفا
مرجان خلیلی
Romania
سلام اولا اگه دنبال پولین باید بدونید آموزش و پرو ش پول نداره درثانی گنده تر از معلم ها هم هستند که نیاز به غربالگری دارند تازه پولم بیشتر دارند
ناشناس
Romania
آخه یکی نیست بگه اگه معلمین رفاه مادی داشتند که استرس در کار نبود وسروکله زدن با دانش آموز به اندازه کافی استرس زا هست چيو ميخان درست کنن. استرس جزو لاینفک شغل ماست. حالا همه چیز درسته گیر دادن به استرس معلم بی غم. دست از سرمون بردارید.
معلم
Iran, Islamic Republic of
تست سلامت روان برای بعضی مسئولین واجب تره
حمیدرضا وزیری
Iran, Islamic Republic of
رئیس دفتر مشاوره و روان‌شناسی سازمان بهزیستی کشور از پیشنهاد جتابعالی سپاسگزاریم من هم اگر بودم به فکر حمتیت از جیب زیر دستانم می بودم ولی یک سئوال برای دخترتان خواستگاربیاید که دندانپزشک باشد و دیگری روانپزشک به کدام پاسخ می دهید و اگر آقای دکتر دندانپزشک متوجه شود دختر شما شغلش روانپزشک است نظرش بیشتر جلب می شود یا اینکه معلم باشد ؟ لطفا رسانه پاسخ دهید . ممنون
Iran, Islamic Republic of
غربالگری برای بعضی مسوولین واجبتره
بهبود
Iran, Islamic Republic of
آموزش و پرورش پر از کارشناسان و مشاوران روانشناسیه . زحمت نکشید
یکی از کسانی که می خواهید غربالش کنید
Iran, Islamic Republic of
غربالگری
عالم را نشاید که سفاهت از عامی، به خلم در گذراند، که هر دو را زیان دارد، هیبت این کم شود وجهل آن مستحکم،،
هر چند گفتارتان کاملاً نابخردانه بوده ولی ما معلمین به دلیل مذکور فوق غضب خود را،فرو نشانده وفقط به چند نکته اشاره مینماییم،، جناب صادقی آیا شما ، نظری به سازمانی که درآن خدمت میکنید انداخته اید؟ جریان پرونده هایی که ناشی از سوء استفاده های کلان مالی، وغیر مالی در این سازمان بوده پی گیری نموده اید؟آیا اینها ناشی از عدم سلامت روانی در دستگاه شما نیست؟ که حالا آمده ومی خواهید کسانی که به شما قلم به دست گرفتن ونوشتن آموختندرا،غربالگری کنید،؟ مگر نمی دانیدچراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است!؟ بروید به دفاتر خود نگاهی بیاندازید تا ببینید همین کسانی که میخواهید غربالگری شان کنید،با بضاعت مالی کمی که دارند چند تن از مدد جویانتان را تحت پوشش خود قرار داده اند، حالا پولتان را به رخ میکشید؟ که سازمان شما بودجه این کار رافراهم نموده!؟ چو کنعان را طبیعت بی هنر بود،، پیمبر زادگی، قدرش نیفزود،
هنربنمای اگر داری نه گوهر،
گل از خارست وابراهیم از آذر
اتابک موسوی (یکی از دبیرانی می خواهید غربالش کنید)
Germany
واقعا شرم اور است معلمی که 20 سال پیش تمام گزینش ها رو طی کرده با چنین گستاخی وبی شرمی تمام مضحکه افرادی شود که خودشان اورژانسی بوده وخود را باخته اند یادشان رفته که خودشان بیشتر از ما نیاز به مشاوره دارند ببینید منزلت اجتماعی معلم وشان او تا کجا تنزل پیدا کرده که عده ای به خود جرعت میدهند که چنین اظهار نظر بکنند شرم بر شما
علی
Iran, Islamic Republic of
بنظربنده غربالگری وتست ....باید از بعضی از مسوولین بعمل بیاد تامعلوم بشه که درجه درک وشعورشون ازمشکلات فرهنگیان وشغل معلمی تاچه حده!!!!!
زلفی
Iran, Islamic Republic of
آقای صادقی لطف کنند از سلامت روان خودشان مطمئن شون. بعد در مورد معلمان اگر سالم بودند نظر بدهند
Iran, Islamic Republic of
جناب شما خودت زیردست معلم تربیت شده اید
م ن
Iran, Islamic Republic of
اشتباه می کنید
اول خودتو غربال کن
شما را معلم باید غربال می کرد که الان بزرگتر از دهنت حرف می زنی
ناشناس 92
Iran, Islamic Republic of
آقای عزیز شما از سلامت روانی خودتان خیالتان راحت شده که به آموزش و پرورش پیشنهاد می دهید بعد از اون هم باهمان مشاوره های تلفنی کارتان انجام می شود وحقوق چند برابر معلم دریافت می کنید این پیشنهادات شما مشخص است که شکمتان سیر است هیچگونه مشکلی هم ندارید چون در شرایط سخت کار نمی کنید.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
دراستانه روزمعلم خوب دستمزدآنها میدین احسنت به این وقاحت
ع
Iran, Islamic Republic of
لطفا ابتدا آقای مهدی میرمحمد صادقی را روش تست غربالگری انجام دهید چون به احتمال زیاد دچار توهم شدند . در ثانی قدر و شان معلم فراتر از آن است که کج فهمان و نفهمان بتوانند این جایگاه را مخدوش کنند.
ظاهر
Iran, Islamic Republic of
خیلی خجالت آوره که توی مملکت اسلامی همچین توهینی به یک قشر زحمت کش جامعه میشه و کسی هم جیکش درنمیاد.
واقعا اگه همین توهین رو به یکی از ارگانهای نظامی یا انتظامی میکردن وضع به همین منوال پیشرفت میرفت؟
یعنی همه مشکلات معلمان حل شده فقط مونده بود سلامت روانشون!؟!؟!؟!؟
با این وضعیت اقتصادی و جایگاه اجتماعی که برای معلمان درست کردن واقعا انتظار دارید سلامت روان معلمان درچه حدی باشه؟؟؟؟
فقط تاسف میخورم فقط تاسف
موسوی
Iran, Islamic Republic of
ای کاش اول خودتان را از نظرسلامت روانی غربالگری مینمودید تا اینگونه دست گل به آب نمیدادید /گر نداری کمال وفضل آن به که زبان در دهان نگه داری /آدمی را زبان فضیحه کند /جوز بی مغز را سبکباری
عظیم
Iran, Islamic Republic of
فک کنم منظور صحبت های جناب میرمحمدصادقی، غربالگری نیروهای بدو استخدام معلمی باشه که میخوان وارد این حرفه بشوند و در مصاحبه استخدامی و گزینش از آن استفاده باشه. که خیلی هم منطقی هست . آزمون های شخصیت و سلامت روان برای کسی که میخواد الگوی نوجوانان باشه لازمه . اما اگر این غربالگری برای معلمی باشه که 10 یا 20 سال معلمی کرده دیگه خیلی عمل نابخردانه ای هست . و دخالت بیجای یک سازمان کوچک در امور داخلی یک وزارتخانه بزرگ . باید این قضیه رو برای معلمان روشن کرد که تا همکاران عزیزمون ، بیشتر از این ناراحت نشن
بیتا
Iran, Islamic Republic of
آقای صادقی شما بهتره وظیفه خودت رو انجام بدی . این همه کودک کار اينهمه کودک آزاری اينهمه کودک بدسرپرست و بی سرپرست . تو اگه بخوای کار کنی............ از بیکاری اگه میخوای غربال کنی اول از خودت و ارگان مربوط به خودت شروع کن . تقصیر معلمات هست که تو رو غربال نکردن اینجوری شدی
امیر
Romania
معلم ها با پارتی و رشوه و هزاران پلشتی دیگری که در سازمان های دیگر اجرا می شود معلم نشده اند. آنها براساس عشق و لیاقت این شغل شریف را پذیرفته اند. اعتراضات مترقی خواهانه آنان به نابرابری ها است نه از روی احساسات روانی آنان. اقای میر محمد صادقی در برابر خداوند توبه کنیدو از معلمان طلب بخشایش کنید.
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
خوشبختی یعنی بدست آوردن یک زندگی و تقسیم آن با دیگران!