چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ - 6 Dec 2023
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۴ / ۱۸:۱۷
کد مطلب: 30674
۱

طراحی و ساخت دستگاه سنجش تعادل بیماران دچار اختلالات مغزی

به گزارش ایرنا از دبیرخانه همایش بین المللی علوم شناختی، دکتر محمدتقی جغتایی در حاشیه برگزاری این همایش اظهار کرد: این پژوهش با عنوان پروژه DBS، به سفارش ستاد راهبری توسعه علم و فناوری علوم شناختی نهاد ریاست جمهوری و با همکاری دانشکده برق و کامپیوتر پردیس فنی دانشگاه تهران و مجتمع آموزشی و درمانی حضرت رسول اکرم (ص) انجام می شود.

وی افزود: این روش علمی که از ترکیب علوم فنی - مهندسی و پزشکی شکل می گیرد، برای مطالعه رفتاری بسیاری از بیماران مغزی به ویژه بیماران مبتلا به پارکینسون و معتادان کارآیی دارد.

جغتایی با بیان اینکه پروژه تحقیقاتی DBS طی سه فاز عملیاتی می شود، گفت: در فاز اول این پروژه، تیم مهندسان دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه تهران، ساخت الکترودها که تحریکات مغزی را ایجاد می کنند، انجام دادند و با کاشت الکترودها در مغز حیوان و ایجاد شرایط بیمار مبتلا به پارکینسون و لرزش های بدن، کاربرد مدل آزمایشگاهی را در مطالعه رفتاری حیوان بررسی کردند که نتایج آن موفقیت آمیز بود.

وی افزود: در دنیا تحریکات مغزی به دو شکل سطحی و عمقی انجام می شود که تحریکات عمقی مغز بسیار پیچیده است اما با توجه به اینکه هزینه ساخت و کاشت الکترودها در مغز بسیار زیاد است، درحال حاضر استفاده از آن برای درمان بیماران در ایران امکانپذیر نیست اما با اجرای این پروژه تحقیقاتی که در نهایت منجر به تولید فناوری مربوطه خواهد شد، هزینه ها تا یک پنجم کاهش می یابد.

رییس مرکز تحقیقات سلولی و مولکولی و علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: در فازهای دوم و سوم، این مطالعه بر روی حیوانات بزرگ و سپس انسان، انجام خواهد شد و کاربرد این مطالعات را در بسیاری از بیماری های علوم اعصاب و اختلالات مغزی و تکاملی شاهد خواهیم بود.** طراحی و ساخت دستگاه سنجش تعادل بیماران دچار اختلالات مغزی

جغتایی گفت: دستگاه سنجش تعادل بیماران دچار اختلالات مغزی و حرکتی با همکاری این مرکز تحقیقاتی و دانشگاه صنعتی شریف، برای اولین بار در ایران طراحی و ساخته شده است.

وی افزود: این فعالیت پژوهشی با پشتیبانی مالی صندوق حمایت از پژوهشگران معاونت علمی ریاست جمهوری، تحت عنوان پروژه BIODEX اجرا شد و با ساخت این دستگاه، اندازه گیری میزان تعادل بیمار با هدف کمک به درمان اختلالات مربوطه صورت می گیرد.

جغتایی با بیان اینکه اولین نمونه این دستگاه مربوط به کشور انگلیس است، ادامه داد: مهندسان کشورمان، با طراحی نرم افزار جدید و تغییراتی بر روی امکانات فیزیکی آن، دقت و قابلیت نمونه خارجی این نوع دستگاه را در نمونه ایرانی ارتقا دادند و استفاده از آن را برای بیماران به ویژه سالمندان، آسان تر کرده اند.

وی با تاکید بر اینکه این محصولات حاصل فعالیت چند تخصص و دانش در کنار یکدیگر است، گفت: توانبخشی عصبی به ویژه برای سالمندان، بیشتر در منزل انجام می شود و تهیه این دستگاه با کمترین هزینه، می تواند به توانبخشی این نوع بیماران کمک کند.

به گفته جغتایی، با ساخت و تولید این دستگاه در ایران، هزینه یکصد هزار پوندی نمونه خارجی آن به کمتر از یک چهارم کاهش می یابد.

رییس مرکز تحقیقات سلولی و مولکولی دانشگاه علوم پزشکی ایران، هزینه این مطالعه، طراحی و ساخت دو نمونه را 200 میلیون تومان برآورد کرد.

ششمین همایش بین المللی علوم شناختی از هفتم اردیبهشت ماه جاری به مدت سه روز با حضور متخصصان، اساتید و دانشجویان رشته های مختلف علوم شناختی، علوم اعصاب، فنی – مهندسی و علوم انسانی در مرکز همایش های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.

در حاشیه محل برگزاری این همایش علمی، شرکت های مختلف، انواع دستاوردها و محصولات که به نوعی برای مطالعه و ارزیابی کارکرد مغز و سنجش هوش و رفتارسنجی مورد استفاده قرار می گیرد، به نمایش گذاشتند.

 

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

هشدار؛ تروماهای کودکی را جدی بگیرید
فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
طوری زندگی كن كه اسمت با جسمت زیر خاك نرود