سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ - 30 Nov 2021
تاریخ انتشار :
شنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۴ / ۱۳:۳۸
کد مطلب: 30687
۱

ویژگی‌های چهره بهتر از آزمایش خون در تعیین سرعت پیری

ویژگی‌های چهره بهتر از آزمایش خون در تعیین سرعت پیری
به گزارش ایسنا، در تحقیق جدید، نوعی شیوه پردازش تصویربرداری سه‌بعدی رایانه‌ای از چهره، به محققان در تعیین میزان سرعت پیر شدن افراد بر اساس مشخصه‌های چهره کمک کرد. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به دهان عریض، بینی برآمده، لب فوقانی آویزان، لثه‌های در حال کوچک‌شدن و افتادگی گوشه‌های چشم اشاره کرد.

نتایج جدید نشان می‌دهد، اسکن‌ گرفتن از چهره، سلامتی عمومی فرد را بیش از معاینه فیزیکی معمول نشان می‌دهد؛ این شیوه تصویربرداری از چهره بخشی از فناوری است که هدف آن تخمین طول عمر و ارزیابی مولفه‌های وضعیت سلامت فرد با گرفتن اسکن از صورت است. مولفه‌های وضعیت سلامت و خطر بیماری، در چهره انسان بروز می‌کنند و با شیوه جدید، می‌توان مکان‌های دقیق آن‌ها را بر روی چهره و در جایی که مولفه‌های خطر خود را نشان می‌دهند، شناسایی کرد.

در پژوهش جدید، محققان اقدام به جمع‌آوری تصاویر سه‌بعدی از 332 فرد چینی بین سنین 17 و 77 ساله کردند و بر اساس یافته‌های بدست‌آمده، مدلی را برای پیش‌بینی‌ سن ارائه دادند و نقشه‌ای از چهره در حال پیر شدن افراد تهیه کردند که الگوهای خاص پیرشدن را بر اساس ویژگی‌های صورت شناسایی می‌کند.

دانشمندان دریافتند تا سن 40 سالگی، افراد هم‌سن از لحاظ پیرشدن چهره می‌توانند تا شش سال متفاوت باشند و افراد با سن بالاتر از 40 حتی تنوع بیشتری را در سن چهره از خود بروز می‌دهند. دانشمندان علم پیرشناسی، می‌دانند افراد دارای چهره جوان‌تر به نسبت سن‌شان، کندتر پیر می‌شوند.
محققان حاضر، نتایج اسکن‌های صورت را با آزمایش‌های معمول خون که از شرکت‌کنندگان گرفته بودند، مقایسه کردند و دریافتند، تخمین سن بر اساس ویژگی‌های چهره دقیق‌تر از غربالگری خون برای بررسی کلسترول، اسید اوریک یا پروتئین آلبومین خون عمل می‌کند.
دانشمندان حاضر در این تحقیق همچنین دریافتند ویژگی‌های چهره شواهدی از رفتارهایی ارائه می‌دهد که می‌توانند بر سلامتی اثر بگذارند؛ به طور مثال، افراد سیگاری دارای چرو‌ک‌هایی در اطراف دهانشان هستند.
محققان هم‌اکنون در حال بررسی مواردی مانند دیابت، چاقی، استفاده از دارو یا دیگر رفتارهای شخصی هستند که بر پیرشدن چهره اثر می‌گذارند.
جزئیات این پژوهش در مجله Cell Research منتشر شد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چگونه تصمیماتی ماهرانه و سالم بگیریم؟
چهار دلیل برای اینکه همیشه گرسنه هستید
درون سازی و برون سازی از دیدگاه پیاژه
این موارد نشان می‌دهد شما افسرده‌اید
بحران ‌خاموش در بین مردان!
عادتهای روا‌نشناختی رایج که عملکرد ذهنی و هوش را دچار اختلال می‌کند
قوانین تلویزیون دیدن کودکان چیست؟
چرا برخی مردان دست به خشونت علیه زنان می‌زنند؟
احتمال اختلال اضطراب در مبتلایان به بیش فعالی ۴ برابر بیشتر است
زبان بدن تا چه اندازه در ارتباط تاثیرگذار است؟
هرگز این جملات را به فرد مضطرب نگویید
نمی توانی به عقب برگردی و شروع را عوض کنی، ولی می توانی از جایی که هستی آغاز کنی و پایان را عوض کنی...