چهارشنبه ۲۹ فروردين ۱۴۰۳ - 17 Apr 2024
تاریخ انتشار :
شنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۴ / ۰۹:۵۴
کد مطلب: 30813
۰

پرسنل بیمارستان اجازه رها کردن بیماران مبتلا به حملات قلبی را ندارند

پرسنل بیمارستان اجازه رها کردن بیماران مبتلا به حملات قلبی را ندارند
احساس سنگینی در ناحیه قفسه سینه‌اش می‌کند و این درد شدید و شدیدتر می‌شود.

درد در قفسه سینه از یک سو و دردی سوزاننده و نفس‌گیر از طرف دیگر دست به دست هم می‌دهند و قلبش را می‌فشارند این درد کم کم افزایش می‌یابد و به قسمت پشت، گردن، فک و شانه و دست‌ها فشار می‌آورد.

 عرق سرد می‌ریزد و تهوع حالش را بد و بدتر می‌کند و تپش قلب نامنظم دارد و به طور ناگهانی ضعف می‌کند، آری این علائم فردی است که دچار سکته قلبی شده است.

 گاهی در این میان برخی افراد نمی‌دانند هنگام بروز این علائم چه اقدامی انجام دهند تا جلوی وسعت آن را بگیرند همچنین از طرفی دیگر هنگامی که بیمار به این وضعیت دچار می‌شود نمی‌داند که باید به کدام بیمارستان مراجعه کند و اگر به هر بیمارستانی غیرمرتبط با بیماری‌اش مراجعه کند آیا خدمات پزشکی مرتبط به وی ارائه می‌شود یا خیر؟ آیا در این شرایط فرد به حال خودش رها می‌شود و یا باید با اورژانس بیمارستان به مرکز درمانی مورد نظر انتقال یابد؟

 

پرسنل اجازه رها کردن بیماران مبتلا به حملات قلبی و یا مشکوک به حملات قلبی را ندارند

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان در این باره به خبرنگار ایسنا گفت: اورژانس بیمارستان‌ها و تمامی واحدهای درمانی اعم از خصوصی و غیرخصوصی بر اساس قوانین به صورت 24 ساعت مکلف به ارائه خدمات به بیماران هستند.

 دکتر "سیدحبیب الله موسوی بهار" اظهار کرد: پرسنل بیمارستان‌ها و مراکز درمانی اجازه ندارند به بهانه نداشتن امکانات از پذیرش بیمار خودداری کنند.

 وی ادامه داد: پزشک اورژانس بسته به نوع بیماری فرد تشخیص می‌دهد که بیمار نیاز به اعزام با خودروی اورژانس بیمارستان را دارد یا خیر به طوری‌که فرد بیمار به مراکز درمانی مورد نظر اعزام و یا راهنمایی می‌شود.

 

بیمارستان مورد نظر باید بیمار حمله قلبی را با خودروی اورژانس به بیمارستان قلب اعزام کند

 وی تصریح کرد: در مورد حملات قلبی و یا حتی شک کردن به حمله قلبی در مورد بیماری که به بیمارستان مراجعه می‌کند پرسنل به هیچ عنوان نباید کوتاهی کنند و به بهانه نبود امکانات از ارائه خدمات به بیمار خودداری کنند چرا که حیات فرد در خطر بوده و بیمارستان مورد نظر باید بیمار مراجعه کننده را با خودروی اورژانس بیمارستان به بیمارستان قلب منتقل کند و طی مسیر با بیمارستان قلب هماهنگ کنند تا شرایط برای بیمار قلبی مهیا شود.

 موسوی بهار خاطرنشان کرد: حتی اگر بیماری دستش دچار آسیب سطحی شده باشد پرسنل باید بیمار را راهنمایی کنند تا بیمار به بیمارستان مورد نظر مراجعه کند.

 وی تاکید کرد: اگر بیماری دچار حمله قلبی شده و یا حتی شک به حمله قلبی وجود داشته باشد انتقال باید توسط پرسنل امور درمانی انجام شود و بیمارستان مورد نظر باید بیمار را به بیمارستان منتقل کند.

 

بیماران در صورت کوتاهی پرسنل شکایتشان را به واحد رسیدگی به شکایات علوم پزشکی اعلام کنند

 وی ادامه داد: بیماری که با کوتاهی پرسنل مواجه شود می‌تواند شکایتش را به واحد رسیدگی به شکایات دانشگاه علوم پزشکی اعلام کرده و یا به سازمان نظام پزشکی مراجعه کند تا به موضوع و قصورات انجام شده رسیدگی شود.

 

هنگام حمله قلبی به هیچ وجه راه نروید

 کارشناس بهداشت جمعیت هلال‌احمر استان همدان نیز به خبرنگار ایسنا گفت: فردی که دچار حمله قلبی شده، به هیچ عنوان راه نرود.

 "اکرم رستمی" اظهار کرد: اگر درد قفسه سینه شدید همراه با عرق سرد و مرطوب، درد تیز و خنجری باشد و به دست‌ها، شکم، کشاله ران و گردن انتشار یابد نیازمند مراجعه به پزشک است.

 وی با بیان اینکه نشانه‌های فوق می‌تواند از علائم آنژین صدری و یا سکته قلبی باشد، تصریح کرد: در صورت بروز علائم یاد شده، بیمار به هیچ وجه راه نرود، حالت نیمه نشسته باشد و سر خود را 30 تا 45 درجه بالا بیاورد و سریعا با مرکز 115 تماس بگیرد.

 

با اورژانس تماس بگیرید

 رستمی توصیه کرد: در صورت بروز حمله قلبی، در درجه اول با مرکز اورژانس 115 تماس گرفته و فشار بیمار را بگیریم، اگر بالا بود قرص TNG به بیمار بدهیم، برای حمل بیمار از صندلی ویژه استفاده کنیم و یک قرص مسکن برای کاهش درد به بیمار بدهیم.

 یکی از بیمارانی روز دوشنبه 14 اردیبهشت ماه جاری دچار حمله قلبی شده بود به ایسنا گفت: ساعت سه بامداد احساس درد وسیع در ناحیه قفسه سینه داشتم و این درد سوزاننده و کوبنده بود که با گذشت زمان بیشتر و بشتر می‌شد.

 "عبدالله.ح" با بیان اینکه 84 سال سن دارم و فرزندم در دوران دفاع مقدس به درجه شهادت نائل شده است، افزود: همسرم بعد از شهادت فرزندش سکته مغزی کرده و توانایی راه رفتن ندارد و آن شب که دچار حمله قلبی شدم مجبور به ترک منزل شدم و به علت نزدیکی بیمارستان شهید بهشتی به خانه‌ام راهی این بیمارستان شدم.

 وی ادامه داد: ساعت سه بامداد هیچ ماشینی در خیابان نبود و تمامی مسیر را به سمت بیمارستان پیاده طی کردم و قدم‌هایم را به سختی برمی‌داشتم به نحوی که مسیر 10 دقیقه‌ای نیم ساعت به طول انجامید، هنگامی که وارد بیمارستان شدم به بخش اورژانس مراجعه کردم و شرایطم را برای پرسنل بیمارستان توضیح دادم.

 

پرسنل حاضر نشدند مرا با خودروی اورژانس به بیمارستان اکباتان منتقل کنند

 این بیمار مدعی شد: پرسنل بخش اورژانس بیمارستان شهید بهشتی به من گفتند دچار حمله قلبی شده‌ای و باید به بیمارستان اکباتان همدان مراجعه کنی و تحت درمان قرار گیری اما متاسفانه این بیمارستان حاضر به انتقال من با خودرو اورژانس به بیمارستان اکباتان نشد و از ارائه کوچک‌ترین خدمات به من دریغ کردند.

 وی گفت: هنگامی که فردی از روی ناچاری به مراکز درمانی مراجعه می‌کند انتظار ارائه خدمات دارد حتی اگر خدمات مورد نظر را نداشته باشند، باید یک خودروی اورژانس برای انتقال بیمارانی که در این شرایط قرار دارند داشته باشند و انتظار دارم این گونه عملکردها به گوش مسئولان برسد تا در صورت بروز هر گونه کوتاهی با پرسنل برخورد شود.

 این بیمار تصریح کرد: بیماری که دچار حمله قلبی شده هر لحظه حیاتش در خطر بوده و وضعیتش با سایر بیماران متفاوت است آیا جزء قوانین نیست که بیمارستانی با این همه عظمت یک اورژانس در اختیار این گونه بیماران که فی‌البداهه مراجعه کرده، قرار دهند؟

 

انتظار دارم مسئولان با کوتاهی پرسنل برخورد کنند

 وی گفت: انتظار دارم این موضوع به گوش مسئولان مربوطه برسد که اگر بعد از من فردی با این شرایط مواجه شد با کوتاهی پرسنل مواجه نشود و مسئولان با این کوتاهی‌ها برخورد کنند.

 گزارش: زهرا فرامرزدوست خبرنگار ایسنا - همدان

 

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

«آلیس در سرزمین عجایب»؛ اختلال روانی عجیب
سندروم مسأله با پدر / آسیب‌های بی‌مهری پدران به دختران
روانشناسی که دنیای سرمایه گذاری را ۱۸۰ درجه تغییر داد
چرا گاهی نمی‌توان بخشید و فراموش کرد؟!
مغز چطور خاطرات ماندگار می‌سازد؟
روانشناسی جمع‌آوری اشیا و یا کلکسیونر شدن
دربارۀ تاثیرات عجیب «ترس از پشیمانی»
چگونه با ذهن آگاهی حواس کودکان مان را جمع کنیم؟
تقاضا برای سلب اختیار تشخیص اختلال اسکیزوفرنی توسط روانشناسان بالینی!
چرا نباید برای جلب محبت یا عشق التماس کنیم؟
ویژگی‌های یک اردو مطالعاتی خوب چیست؟
چطور از فکر کردن بیش از حد به یک موضوع جلوگیری کنیم؟
اعتماد به نفس ضرورتاً تضمین کننده موفقیت نیست ولی عدم اعتماد به نفس مطمئناً باعث شکست می‌شود./ آلبرت بندورا