سه شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ - 20 Apr 2021
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ / ۱۳:۴۰
کد مطلب: 30896
۰

چرا دست دادن این همه مهم است؟

چرا دست دادن این همه مهم است؟

 

به گزارش ایسنا، فرآیند دست‌دادن در شروع یک مکالمه، به همکاری و اعتماد بیشتر بین افرادی می‌انجامد که با یکدیگر تعامل دارند.

 

در حالی که تحقیقات زیادی برای حل‌ مشکلات مهندسی رباتیک انجام شده‌اند، هیچ کس بر چگونگی تعامل افراد با ربات‌ها توجه نکرده بود و دانشمندان در تحقیقات جدید به این موضوع پرداخته‌اند. آن‌ها معتقدند این تعامل برای پیشرفت‌های آتی در زمینه رباتیک مهم است.

 

محققان بر این باورند که برگزاری نشست‌ها با استفاده از یک ربات انسان‌نما، تجربه تعاملی دوطرفه بسیار قوی‌تری ایجاد خواهد کرد و به افراد امکان حضور فیزیکی در یک مکان دوردست را به جای استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌دهد.

 

آن‌ها معتقدند در آینده، از چنین ربات‌هایی می‌توان در بسیاری از کاربردها از برگزاری نشست‌های تجاری گرفته تا دادن شانس منحصر‌به‌فرد به شخصی معلول برای تعامل داشتن با دنیا، بهره برد.

 

دانشمندان در بررسی تعاملات انسان-ربات، بر تأثیر دست‌دادن بر روی سطوح همکاری و اعتماد افراد تمرکز کردند.

 

آنها از طریق یک آزمایش کنترل‌شده با حضور 120 فرد، مذاکراتی شامل دو نفر را تقلید کردند که به هر یک از آن‌ها به طور تصادفی نقش خریدار یا فروشنده در یک سناریوی واقعیت‌مانند را واگذار کرده بودند.

 

ربات انسان‌نمای Nao ساخت فرانسه، نماینده یکی از مذاکره‌کنندگان بود که در فاصله‌ای دور از محل تحقیق بود و بنابراین، دانشمندان توانستند شرایطی را ایجاد کنند که در آن، افراد امکان دست‌دادن با یکدیگر را پیش از مذاکرات و در مکان‌های مختلف داشتند.

 

با استفاده از حسگرهای حساس به لامسه در دست این ربات، نوعی دست‌دادن مجازی ایجاد شد؛ زمانی که کسی با ربات دست می‌داد، سیگنالی مخابره می‌شد و بر اثر آن، دست مذاکره‌کننده انسانی راه دور ،همزمان مرتعش و حس ارتباط بین دو نفر ایجاد می‌شد.

 

نتایج نشان داد عمل دست‌دادن در هنگام تعامل مجازی افراد درست مانند ملاقات چهره‌به‌چهره مهم بود. باور عامیانه بر این است که مذاکره‌کردن تحت چنین شرایطی احتمال این موضوع را که مذاکره‌کننده انسانی راه دور از این مزیت تاکتیکی سوء استفاده کند را افزایش می‌دهد. با این حال، نتایج آزمایشات انجام‌شده در دانشگاه باث، این باور را تایید نمی‌کرد.

 

به گفته محققان، این آزمایشات میزان اهمیت دست‌دادن نمادین بر روی شیوه قضاوت‌کردن افراد و اعتمادکردن و تمایل آن‌ها به همکاری را نشان می‌دهد. دانشمندان با استفاده از ربات دریافتند حتی زمانی که فردی چهره مذاکره‌کننده راه دور را نمی‌بیند، اثر دست‌دادن نیز همچنان صادق است.

 

ایجاد اعتماد و همکاری بین‌فردی، برای موفقیت آتی همکاری‌های رایانه‌ای کلیدی هستند و از این یافته‌ها می‌توان برای طراحی سیستم‌های رباتیکی استفاده کرد تا کاربردهای ارزشمندی در جامعه داشته باشند.

 

جزئیات این دستاورد مهم در کنفرانس بین‌المللی تعامل انسان - ربات در امریکا ارائه شده است.

 

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

اهمیت همدلی بر سلامت روان
والدینم مجبورم می کنند تجربی بخوانم!
تحمل رنج چگونه به زندگی معنا میدهد؟/تفاوت معنادرمانی بامکتب فروید
کودکان فراری از مسواک؛ چاره چیست؟
هر 40 ثانیه یک نفر به علت خودکشی در جهان فوت می کند
هرگز این ۶ مورد را نباید در شبکه‌های اجتماعی انجام دهید
بکش، اما تحقیر نکن / خرده‌پرخاشگری چیست؟
"شیوه فرزندپروری"؛ پیش‌بینی‌کننده آمادگی به اعتیاد نوجوانان
فرمول جادویی تقویت سیستم ایمنی: ورزش، تغذیه و خواب
پایان دادن به نگرانی‌ها و به دست آوردن کنترل زندگی
روزه‌داری باعث از بین رفتن سلول‌های معیوب و سرطانی می شود
پیامدهای رابطه با زن یا مرد متأهل
انسانهاي شاد دنياي درونشان را ميسازند، انسانهاي غمگين دنياي بيرونشان را سرزنش ميكنند.