دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ - 2 Oct 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۴ / ۱۶:۲۹
کد مطلب: 30997
۰

چگونه مطالعه را برای کودکانمان جذاب کنیم؟

چگونه مطالعه را برای کودکانمان جذاب کنیم؟
حال چه کنیم تا کودکان ما در میان انبوهی از جاذبه های تکنولوژیکی همچنان به مطالعه راغب باشند؟

 

یکی از کارشناسان علم یادگیری در روزنامه تایمز هند استراتژی پنج بخشی موثری را برای تشویق کودکان به مطالعه پیشنهاد می کند:

*مطالعه را بخشی از برنامه معمول روزانه کنید

اگر می خواهید مطالعه، جزئی از زندگی کودکتان باشد، اول آن را برای خود بخشی از زندگی روزانه کنید و در جدول برنامه های هرروزه خود بگنجانید. روزانه وقتی را برای مطالعه اختصاص دهید اما استراتژی تان این نباشد که آن را وظیفه ای از سر اجبار بدانید، بلکه وسیله ای برای فرار از خستگی ها و فشارهای روزانه باشد.

*دوز لذت بخشی مطالعه را بالا ببرید

مطالعه را تبدیل به فعالیتی نشاط آور و نه تکلیف یا مجازات کنید. مطالعه باید برای شما و فرزندتان فعالیتی جمعی باشد که قرار است چیزی جذاب و جدید در هر بار خواندن برایتان به ارمغان آورد. هرگز برای مطالعه به فرزند خود فشار نیاورید و آنقدر این فعالیت را با مشوق همراه کنید که تبدیل به عادتی مفرح و مثبت شود.

*مکان آرامی به مطالعه اختصاص دهید

لازمه مطالعه موثر، تمرکز و لازمه تمرکز، آرامش است. مطالعه از آن دست فعالیت هایی است که نیاز به تمرکز بالایی دارد و فراهم کردن محیط آرام به خودی خود می تواند مشوقی برای آن باشد. انتظار نداشته باشید که کودکتان کتاب به دست گیرد و مطالعه کند در حالی که شما در حال تماشای تلویزیون با صدای بلند هستید.

*وقت شناس باشید

مراقب و همواره وقت شناس باشید و به عنوان مثال انتظار نداشته باشید در حالی که دوستان کودکتان به بازی پلی استیشن مشغولند، او به مطالعه بپردازد. باید توجه کرد که فرآیند یادگیری در کودکان، بازی محور است؛ برخی زمان ها فقط و فقط به بازیگوشی کودک اختصاص دارد. انتظار نداشته باشید کودکتان این لحظات شیرین را با مطالعه عوض کند.

*مطالعه را هدف گذاری کنید

برای مطالعه گام هایی را در قالب اهداف قابل دسترس تعیین کنید. مثلا کودکتان هر ماه پنج داستان از کتاب مجموعه داستان های خود را مطالعه کند. این کار باعث می شود که کودک برای رسیدن به هدفی که مهم است تلاش کند و تشویق شود. سیستم پاداش دهی با مشاهده بازخوردهای ناشی از مطالعه در کودک می تواند خیلی موثر باشد. ضمنا هدف را صرفا کمّی تعیین نکنید و نشان دهید که کیفیت مطالعه بسیار اهمیت دارد. با کودک درباره موضوعات مورد مطالعه او بحث کنید و نقش تشویق های کلامی را در کنار نقد به هیچ وجه دستکم نگیرید.

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فتحی آشتیانی: نباید دانشجویی بدون کنکور وارد رشته روانشناسی شود
انواع قلدری در مدرسه و نشانه‌های آن در کودکان را بشناسید
آئین معارفه رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شد+تصاویر
کلینیک روانشناسی چیست؟
آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
با ترس هات روبرو شو! آدم ها رو ببخش! یک راه حل جدید بساز! هدف هات رو مشخص کن! آدم هایی که ازت متنفر هستند رو فراموش کن! ذهنت رو آزاد کن!