يکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - 2 Oct 2022
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۴ / ۱۸:۲۴
کد مطلب: 31122
۰
۱
رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات:

ارائه مشاوره تلفنی ترک سیگار بصورت شبانه روزی

تصاویر هشدار دهنده روی پاکت سیگار باید هر 6 ماه تغییر کند

رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات، عنوان کرد: طبق قانون، دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات باید هر 6 ماه نسبت به تغییر تصاویر روی پاکت‌های سیگار و استفاده از تصاویر منزجر کننده و موثرتر در راستای ترویج فرهنگ سلامتی و ترک دخانیات اقدام کند.

به گزارش آنا، دکتر غلامرضا حیدری همزمان با آغاز هفته ملی بدون دخانیات(چهارم تا دهم خردادماه) از ارائه خدمات مشاوره‌ای رایگان توسط سامانه شبانه روزی ترک سیگار مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی خبر داد.

رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات مرکز پزشکی مسیح دانشوری در این خصوص اظهار کرد: از سال 1998 کشورهای عضو سازمان بهداشت جهانی با تعیین یک روز(31 می مصادف با 10 خرداد) بعنوان روز جهانی بدون دخانیات؛ توجه همگان را به مضرات و خطرات استفاده از دخانیات جلب کرده و به بررسی راهکارهای جلوگیری از مرگ و میر ناشی از آن می‌پردازند.

وی با توجه به شعار امسال سازمان جهانی بهداشت مبنی بر «مبارزه با دخانیات غیر قانونی یا قاچاق»، گفت: قاچاق سیگار با سایر قاچاق‌ها متفاوت است و در واقع سازمان یافته بوده و توسط افراد معمولی صورت نمی‌گیرد بلکه توسط کمپانی‌های بزرگ انجام می‌شود.

رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات درباره عقد معاهده بین تمام کشورهای عضو سازمان جهانی بهداشت مبنی بر اجرای پروتکل الحاقی مبارزه با قاچاق غیرقانونی دخانیات، گفت: از سال گذشته بسیاری از کشورها متعهد به اجرای پروتکل الحاقی مبارزه با دخانیات شده‌اند. در واقع این پروتکل توسط مجلس هر کشور تائید شده، سپس قانونی می‌شود که تاکنون هشت کشور این کار را انجام داده‌اند و امیدواریم در کشور ما نیز این مهم هر چه زودتر صورت گیرد.

وی با تاکید بر ممنوعیت فروش دخانیات در دکه‌های روزنامه فروشی و ضرورت درج هشدارهای بهداشتی بر روی پاکت‌های سیگار یادآور شد: طبق قانون، دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات باید هر شش ماه نسبت به تغییر تصاویر روی پاکت‌های سیگار و استفاده از تصاویر منزجر کننده و موثرتر در راستای ترویج فرهنگ سلامتی و ترک دخانیات اقدام کند.

حیدری گفت: هفته بدون دخانیات می‌تواند باعث ایجاد انگیزه قوی در افراد سیگاری شود تا به ترک کردن سیگار فکر کنند، برخی از این افراد فقط کافی است اراده کنند که همین اراده باعث ترک سیگار در آنها می‌شود. اما برخی دیگر از افراد سیگاری برای طی این مسیر نیاز به مشاوره و حمایت دارند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این افراد می‌توانند با تلفن گویا و هوشمند ترک سیگار مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (27122050) تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهره‌مند شوند.

 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

مجید
Iran, Islamic Republic of
خوب است
دلبستگی و وابستگی کودک به والدین و حد طبیعی آن
با این وابستگی ناسالم آشنا شوید
علت افزایش بلوغ زودرس دختران در دوران همه‌گیری چیست؟
اگر سوگ‌هايمان به پايان نرسد چه؟
۳۴ ماهگی کودک؛ آغاز مهارت های زبانی و احساسی
چرا وقتی ورزش می‌کنید حال روح‌تان بهتر می‌شود؟
حسادت بیمارگونه، علل، علائم و درمان
به این گفتار و رفتار نوجوان‌تان حساس باشید
روانشناسی ریسک‌پذیری را چگونه می بیند؟!
خودکشی شناسی  یا  Suicidology
چــه سنی برای عاشق شدن مناسب است؟
چگونه وابستگی عاطفی را از بین ببریم؟
کلمات بیش از آنچه که شما تصور می کنید تاثیر گذارند. همیشه پیش از صحبت کردن فکر کنید.