شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ - 16 Jan 2021
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۰ / ۰۵:۱۶
کد مطلب: 3119
۰

انتشار نتایج کنکور کارشناسی ارشد تا روز دوشنبه / جزئیات ظرفیت پذیرش

 معاون اجرایی سازمان سنجش آموزش کشور جزئیات اعلام نتایج کنکور را تشریح کرد و گفت: کارنامه نتایج اولیه آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته داخل سال 90 اوایل هفته آینده از سوی سازمان سنجش منتشر می شود.
سید جلال طباطبایی در گفتگو با  مهر درباره انتشار کارنامه نتایج اولیه و نحوه تکمیل فرم انتخاب رشته‌های تحصیلی اینترنتی برای داوطلبان مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی در آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی (دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته داخل) سال 90 افزود: کارنامه نتایج اولیه آزمون مذکور اوایل هفته آینده بر روی سایت اینترنتی این سازمان به نشانی www.sanjesh.org  قابل مشاهده خواهد بود. وی یادآور شد: داوطلبان برای دسترسی به نتیجه آزمون خود لازم است شماره داوطلبی یا شماره پرونده و همچنین مشخصات شناسنامه ای خود (نام خانوادگی و نام ، شماره شناسنامه و تاریخ تولد) را وارد کنند. طباطبایی خاطرنشان کرد: دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی (دفترچه شماره 2) این آزمون شامل شرایط، ضوابط و ظرفیت پذیرش رشته‌ها، از روز سه شنبه 3 خرداد در سایت اینترنتی این سازمان قابل دسترس است. وی تاکید کرد: آندسته از داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی می‌شوند در صورت تمایل به دریافت اصل دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی (دفترچه شماره 2)، می‌توانند از روز پنجشنبه 5 خرداد تا روز دوشنبه 9 خرداد به مراکز پستی شهرستان محل اقامت خود مراجعه و نسبت به دریافت آن اقدام کنند. معاون اجرایی سازمان سنجش آموزش کشور اظهار داشت: به داوطلبان مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 90 توصیه می‌شود، ابتدا نسبت به تهیه و مطالعه دقیق دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی (دفترچه شماره2) اقدام کرده و کد رشته محل‌های مورد نظر خود (حداکثر 100 کد رشته محل) را از میان کد رشته‌ امتحانی مجاز و یا کد رشته‌های امتحانی مجاز انتخاب و کد رشته‌ محلهای انتخابی را ابتدا به ترتیب اولویت علاقه مرتب کرده و پس از آن کد رشته‌های انتخابی را در فرم پیش نویس (فرم پیش‌نویس در دفترچه راهنمای شماره 2 چاپ شده است) به ترتیب علاقه به کد رشته محل‌های انتخابی درج کنند. وی اضافه کرد: داوطلبان پس از اطمینان از صحت کد رشته محل‌های انتخابی می توانند در محدوده زمانی که از ساعت 9 صبح پنجشنبه 5 خرداد تا ساعت 24 روز دوشنبه 9 خرداد تعیین شده است برای انتخاب رشته به سایت سازمان مراجعه و با وارد کردن اطلاعات کارت اعتباری ثبت نام و یا شماره پرونده و کد رهگیری ثبت نام اولیه، نسبت به ثبت کد رشته‌ محلهای انتخابی و تکمیل فرم مذکور در مدت زمانی که در نظر گرفته شده، اقدام کنند. طباطبایی خاطرنشان کرد: پس از تایید نهایی کد رشته‌ محل‌های انتخابی توسط داوطلب، رمز 15 حرفی توسط سیستم به عنوان رسید در اختیار داوطلب قرار داده خواهد شد. کنکور کارشناسی ارشد سال 90 در 142 کد رشته امتحانی و در روزهای 27 تا 29 بهمن ماه برگزار می شود و 870 هزار نفر در این آزمون شرکت کردند. جزئیات ظرفیت پذیرش کنکور کارشناسی ارشد/ سهم رتبه اولی‌ها در پذیرش
معاون اجرایی سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به افزایش ظرفیت پذیرش در کنکور کارشناسی ارشد گفت: با مساعدت وزیر علوم ظرفیت پذیرش حدود 50 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.
دکتر سید جلال طباطبایی در گفتگو با مهر افزود: 75 هزار نفر در رشته های مختلف پذیرش خواهند شد که به ترتیب در علوم انسانی 31 هزار نفر، فنی و مهندسی 18 هزار و 600 نفر، علوم پایه 15 هزار و 500 نفر، کشاورزی 6 هزار و 200 نفر، هنر 2 هزار و 500 نفر، پزشکی 160 نفر و دامپزشکی 150 نفر پذیرش می شوند. وی یادآور شد: این تعداد از افراد در دوره های مختلف روزانه، شبانه، نیمه حضوری، پیام نور، غیرانتفاعی، مجازی و بین الملل پذیرش خواهند شد که بیشترین پذیرش در دوره روزانه حدود 34 هزار نفر خواهد بود و کمترین آن در دوره نیمه حضوری به تعداد 800 نفر است. طباطبایی درباره تعداد افرادی که مجاز به انتخاب رشته هستند، خاطرنشان کرد: تعداد افراد مجاز به انتخاب رشته نسبت به سال گذشته 50 درصد افزایش یافته و بیش از 200 هزار نفر می توانند انتخاب رشته کنند. وی گفت: روش گزینش نهایی بر اساس 80 درصد نمره آزمون کتبی و 20 درصد معدل تراز شده است که بر اساس اولویت انتخاب رشته و نمره کل اکتسابی، پذیرش می شوند. معاون اجرایی سازمان سنجش درباره نحوه انتخاب رشته برای رتبه اول ها گفت: رتبه های اول در رشته های مختلف بنا به تشخیص دانشگاه مربوطه در ظرفیت پذیرشی که دانشگاه تعیین کرده است، پذیرش می شوند. به طور نمونه در ظرفیت 4 نفر، 1 نفر رتبه اول پذیرفته می شود و در ظرفیت 5 تا 9 نفر ظرفیت حداکثر 2 نفر و ظرفیت بیش از 9 نفر حداکثر 3 نفر که در هر رشته محل به عنوان ظرفیت اضافی برای پذیرش رتبه های اول تعیین شده است. وی اظهار داشت: بیشترین ظرفیت گزینش متعلق به شیوه پذیرش متمرکز بوده که به این شیوه 51 هزار نفر پذیرفته می شوند و کمترین آن مربوط به بورسیه غیرنظامی به تعداد 30 نفر و بورسیه نظامی به تعداد 28 نفر خواهد بود. طباطبایی تاکید کرد: در کنکور کارشناسی ارشد سال 90 نیز حدود 17 هزار و 500 نفر نیز با شیوه آموزش محور پذیرش می شوند. داوطلبان باید دقت کنند، نحوه گزینش آموزش محور به این شکل خواهند بود که داوطلبان نیازی به گذراندن واحد پایان نامه عملی ندارند و به جای آن سمینار و پروژه خواهند داشت و ارتباطی با اشتغال در مراکز آموزشی و یا انتخاب به عنوان مدرس ندارد. وی یادآور شد: داوطلبان حداکثر 100 کد رشته محل می توانند انتخاب کنند و لازم است کد رهگیری 15 حرفی را برای اطمینان از انتخاب رشته دریافت کنند.
 
 
اما همین خبر از منبع دیگر: اعلام نتايج اوليه آزمون كارشناسي ارشد اوايل هفته آينده معاون سازمان سنجش آموزش كشور گفت: نتايج اوليه آزمون كارشناسي ارشد اوايل هفته آينده اعلام مي‌شود، در مرحله اوليه اين آزمون 200 هزار نفر مجاز به انتخاب رشته شدند. جلال طباطبايي معاون سازمان سنجش آموزش كشور در گفت‌وگو با فارس با بيان اينكه نتايج اوليه آزمون كارشناسي ارشد اوايل هفته آينده اعلام مي‌شود، افزود: اوايل هفته آينده نتايج اوليه آزمون كارشناسي ارشد به صورت اينترنتي از طريق سايت سازمان سنجش آموزش كشور اعلام مي‌شود. * پذيرش 200 هزار داوطلب در مرحله اول آزمون كارشناسي ارشد وي با بيان اينكه 200 هزار داوطلب در مرحله اول آزمون كارشناسي ارشد پذيرش شدند، افزود: در آزمون كارشناسي ارشد 951 هزار و 813 داوطلب به رقابت پرداخته بودند. معاون سازمان سنجش آموزش كشور ادامه داد: داوطلبان براي دريافت كارنامه آزمون كارشناسي ارشد 90 بايد شماره داوطلبي يا شماره پرونده خود را در سايت سازمان سنجش وارد كنند. وي گفت: دفترچه انتخاب رشته آزمون كارشناسي ارشد به صورت پي دي اف از روز سه شنبه 3 خردادماه در سايت سازمان سنجش آموزش كشور قرار مي‌گيرد . داوطلبان مي‌توانند از روز پنج‌شنبه 5 خردادماه تا شنبه 9 خردادماه دفترچه انتخاب رشته را از مراكز پستي شهرستان‌هاي محل اقامت خود دريافت كنند. * آغاز انتخاب رشته داوطلبان مجاز كارشناسي ارشد از 5 خردادماه طباطبايي با بيان اينكه داوطلبان مي‌توانند از روز پنج‌شنبه 5 خردادماه تا ساعت 24 روز دوشنبه 9 خردادماه با ورود به سايت سازمان سنجش آموزش كشور انتخاب رشته كنند، گفت: داوطلبان مجاز مي‌توانند با توجه به علايق خود تا 100 كدرشته را انتخاب كنند. وي با بيان اينكه داوطلبان بايد پس از انتخاب رشته رمز 15 حرفي را از سيستم دريافت كنند، گفت: بهتر است داوطلبان قبل از انتخاب رشته نهايي فرم پيش‌نويس انتخاب رشته را براساس علاقمندي خود به دقت تكميل كنند. * نتايج نهايي آزمون كارشناسي ارشد در شهريورماه اعلام مي‌شود معاون سازمان سنجش آموزش كشور با بيان اينكه نتايج نهايي آزمون كارشناسي ارشد شهريور ماه اعلام مي‌شود، گفت: در آزمون كارشناسي ارشد سال 90 حدود 75 هزار داوطلب پذيرش مي‌شوند.  
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

درباره وسواس کندن مو چه می دانید ؟
ترکیب مهلک کرونا و وسواس
افسردگی شاید با قرص درمان شود، تنهایی چطور؟
برچسب زدن ممنوع!
با ازدواجتان پُز ندهید، ازدواج، لزوما خوشبختی نیست
خانواده درمانی کنید
شما دچار این بیماری خطرناک شده‌اید!
واکنش انجمن روانپزشکی کودک و نوجوان به انتشار اخبار خودکشی در رسانه ها
کرونا و آشفتگی هیجانی
سندرم لازاروس؛ بازگشت به زندگی پس از مرگ
وب کم‌ها تضمین امتحانات آنلاین دانشگاه‌ها
چگونه استرس و فشار روانی را مدیریت کنیم؟
هم اکنون که در حال نفس کشیدن هستید، کس دیگری دارد نفس های آخرش را می کشد. پس دست از گله و شکایت بردارید و بیاموزید چگونه با داشته هایتان زندگی کنید.