سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ - 3 Oct 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۴ / ۲۱:۲۷
کد مطلب: 31268
۱
یک روان‌شناس :

فضای مجازی جایی برای نقاب زدن

فضای مجازی جایی برای نقاب زدن

به گزارش میگنا دکتر عبدالله امیدی در گفت‌وگو با فارس، درباره تأثیر استفاده بیش از حد از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، اظهار داشت: فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی امروزه فراگیر شده‌اند و حضور در این فضاها در تمام سنین شایع است. در واقع روابط واقعی جای خود را به شبکه‌های مجازی داده‌اند.

وی تصریح کرد: هرچند بخشی از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی برای توسعه ارتباطات بین فردی و در واقع تسهیل ارتباط بین افراد است، اما آنچه در عمل مشاهده می‌شود استفاده بیش از حد فضای مجازی توسط برخی افراد است.

این متخصص حوزه بهداشت روان ادامه داد: سهولت در فضای مجازی موجب شده است تا افرادی که نمی‌توانند در فضای واقعی هویت و شخصیت خود را نشان دهند از این فضا برای ارضای نیازهای روانی خود استفاده می‌کنند.

امیدی افزود: شبکه‌های اجتماعی می‌توانند نیازهای روانی افراد مانند توجه، محبت، هم‌نشین داشتن و دوست داشته شدن را تأمین کنند.

این روان‌شناس بالینی تأکید کرد: این شبکه‌ها به شدت با ارضای نیازهای روانی افراد پیوند خورده‌اند بنابراین اعتیادآورند. امروزه مقالات زیادی به مطالعه وابستگی و آسیب‌شناسی این شبکه‌ها پرداخته‌اند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان با تأکید دوباره درباره هدف فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، گفت:‌ رد و بدل کردن اطلاعات هدف فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بوده است، اما به دلیل اینکه این شبکه‌ها نیازهای روانی افراد را تأمین و در آنها دلبستگی ایجاد می‌کنند به طور بالقوه می‌توانند ضمن مفید بودن فرد را وارد فضای مجازی کنند که به دلیل تأمین نیازهای روانی و دلبستگی فرد با هویت آرمانی خود حاضر می‌شود.

وی افزود: برخی افراد که از عزت نفس پایینی برخوردارند با حضور در این شبکه‌ها این نیاز خود را تأمین می‌کنند یا فردی که در دنیای واقعی دوست دارد در خانواده مورد علاقه خود زندگی کند، اما خانواده‌اش ویژگی‌های مورد نظرش را ندارد در فضا مجازی خود را فردی معرفی می‌کند که از خانواده مورد علاقه‌اش است.

این متخصص حوزه بهداشت روان اظهار داشت: فضای مجازی دنیایی علی‌البدل و جایگزین محسوب می‌شود که برای فرد دوست‌داشتنی و رضایتبخش است، در نتیجه آسیب‌ها و دلبستگی‌هایی برای فرد در بردارد. به همین دلیل است افرادی که در استفاده از فضای مجازی افراط می‌کنند با دور شدن از آن علائم ترک مانند تنش، بی‌قراری و کاهش تمرکز نشان می‌دهند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان تصریح کرد: وقتی رسانه‌ها وارد می‌شوند باید سواد رسانه‌ای هم همراه آنها باشد. برخی افراد به دلیل اینکه نمی‌دانند باید چگونه از رسانه استفاده کنند در تله آن می‌افتند.

وی ادامه داد:‌ اکنون بسیاری افراد در میهمانی‌ها به جای حضور واقعی در جمع و ایجاد روابط اجتماعی به استفاده از تبلت و تلفن همراه خود می‌پردازند.

این روان‌شناس بالینی خاطرنشان کرد:‌ فردی که در فضای مجازی حضور می‌یابد از حل مسئله در دنیای واقعی ناتوان می‌ماند و نمی‌تواند از پس محیطی که در آن زندگی می‌کند بربیاید، در نتیجه دچار ناسازگاری‌هایی می‌‌شود، زیرا مدت‌ها از مهارت‌های اجتماعی خود دور بوده و آنها را تمرین نکرده است.

 

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فتحی آشتیانی: نباید دانشجویی بدون کنکور وارد رشته روانشناسی شود
انواع قلدری در مدرسه و نشانه‌های آن در کودکان را بشناسید
آئین معارفه رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شد+تصاویر
کلینیک روانشناسی چیست؟
آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
شکست خوردن و زمین خوردن یک اتفاق است تسلیم‌شدن و بلندنشدن یک انتخاب است. نگذار انتخاب‌هایت اسیر اتفاق‌ها شود..!!!