سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - 7 Dec 2021
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۴ / ۲۱:۲۷
کد مطلب: 31268
۱
یک روان‌شناس :

فضای مجازی جایی برای نقاب زدن

فضای مجازی جایی برای نقاب زدن

به گزارش میگنا دکتر عبدالله امیدی در گفت‌وگو با فارس، درباره تأثیر استفاده بیش از حد از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، اظهار داشت: فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی امروزه فراگیر شده‌اند و حضور در این فضاها در تمام سنین شایع است. در واقع روابط واقعی جای خود را به شبکه‌های مجازی داده‌اند.

وی تصریح کرد: هرچند بخشی از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی برای توسعه ارتباطات بین فردی و در واقع تسهیل ارتباط بین افراد است، اما آنچه در عمل مشاهده می‌شود استفاده بیش از حد فضای مجازی توسط برخی افراد است.

این متخصص حوزه بهداشت روان ادامه داد: سهولت در فضای مجازی موجب شده است تا افرادی که نمی‌توانند در فضای واقعی هویت و شخصیت خود را نشان دهند از این فضا برای ارضای نیازهای روانی خود استفاده می‌کنند.

امیدی افزود: شبکه‌های اجتماعی می‌توانند نیازهای روانی افراد مانند توجه، محبت، هم‌نشین داشتن و دوست داشته شدن را تأمین کنند.

این روان‌شناس بالینی تأکید کرد: این شبکه‌ها به شدت با ارضای نیازهای روانی افراد پیوند خورده‌اند بنابراین اعتیادآورند. امروزه مقالات زیادی به مطالعه وابستگی و آسیب‌شناسی این شبکه‌ها پرداخته‌اند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان با تأکید دوباره درباره هدف فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، گفت:‌ رد و بدل کردن اطلاعات هدف فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بوده است، اما به دلیل اینکه این شبکه‌ها نیازهای روانی افراد را تأمین و در آنها دلبستگی ایجاد می‌کنند به طور بالقوه می‌توانند ضمن مفید بودن فرد را وارد فضای مجازی کنند که به دلیل تأمین نیازهای روانی و دلبستگی فرد با هویت آرمانی خود حاضر می‌شود.

وی افزود: برخی افراد که از عزت نفس پایینی برخوردارند با حضور در این شبکه‌ها این نیاز خود را تأمین می‌کنند یا فردی که در دنیای واقعی دوست دارد در خانواده مورد علاقه خود زندگی کند، اما خانواده‌اش ویژگی‌های مورد نظرش را ندارد در فضا مجازی خود را فردی معرفی می‌کند که از خانواده مورد علاقه‌اش است.

این متخصص حوزه بهداشت روان اظهار داشت: فضای مجازی دنیایی علی‌البدل و جایگزین محسوب می‌شود که برای فرد دوست‌داشتنی و رضایتبخش است، در نتیجه آسیب‌ها و دلبستگی‌هایی برای فرد در بردارد. به همین دلیل است افرادی که در استفاده از فضای مجازی افراط می‌کنند با دور شدن از آن علائم ترک مانند تنش، بی‌قراری و کاهش تمرکز نشان می‌دهند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان تصریح کرد: وقتی رسانه‌ها وارد می‌شوند باید سواد رسانه‌ای هم همراه آنها باشد. برخی افراد به دلیل اینکه نمی‌دانند باید چگونه از رسانه استفاده کنند در تله آن می‌افتند.

وی ادامه داد:‌ اکنون بسیاری افراد در میهمانی‌ها به جای حضور واقعی در جمع و ایجاد روابط اجتماعی به استفاده از تبلت و تلفن همراه خود می‌پردازند.

این روان‌شناس بالینی خاطرنشان کرد:‌ فردی که در فضای مجازی حضور می‌یابد از حل مسئله در دنیای واقعی ناتوان می‌ماند و نمی‌تواند از پس محیطی که در آن زندگی می‌کند بربیاید، در نتیجه دچار ناسازگاری‌هایی می‌‌شود، زیرا مدت‌ها از مهارت‌های اجتماعی خود دور بوده و آنها را تمرین نکرده است.

 

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

خود تخریبی یا (impostor syndrome) چیست ؟
۵ گامِ علمی که هر عادتی را در شما نهادینه می‌کند
تاثیرات کتاب‌ در دوران کودکی بر مغز در پیری
چرا شادبودن برای برخی افراد سخت‌تر است؟
چگونه با احساس بی‌ارزشی مبارزه کنیم؟
نقش مشاور در روند تحصیلی دانش آموزان چیست؟
مشاوره پیش از ازدواج در تشخیص «ازدواج پرخطر» تا چه حد موثر است؟
علل تپش قلب، تشخیص آن
13 رفتاری که نشان می دهد مردی از شما متنفر است
راه‌های کنترل خشم در کودکان/ دستت را به من بده؛ حرفت را به من بگو!
تکنیک‌های مختلف درس خواندن و زمان استفاده از آن‌ها
چه شوهرانی دست بزن دارند؟
سلامتي هميشه با دارو بدست نمياد بيشتر اوقات از آرامش خيال آرامش قلب و روح مياد سلامتي با خنده و عشق مياد