دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰ - 27 Sep 2021
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۴ / ۰۸:۵۶
کد مطلب: 31471
۰

به وجود آمدن سرزنشگری در والدین با تعیین جنسیت

به گزارش نگار قديمي، تهیه آلبوم جنینی در بین برخی از شهروندان به صورت یک عرف درآمده است که رواج این مساله باعث آسیب‌های فراوان در زندگی خانوادگی خواهد شد.

تکنولوژی یکی از عوامل تعیین جنسیت است

چشم و هم چشمی، غرور یا کمال گرایی افراد نباید در تعیین جنسیت قبل از تولد تاثیرگذار باشد، خانواده‌ها باید با چشم بازتر و عاقلانه تر در تعیین جنسیت قبل از تولد وارد عمل شوند.
مریم درخشان نژاد کارشناس ارشد روانشناسی بالینی می‌گوید: در دوران گذشته آنقدر تکنولوژی پیشرفت نکرده بود که افراد بتوانند پیش از تولد تعیین جنسیت کنند و بیشتر خانواده‌ها به دلیل این که پسر کمک هزینه آنها باشد و فامیل را گسترش دهد، تمایل به داشتن فرزند پسر داشتند ولی با گذشت دوران و ورق زدن تاریخ، بیشتر خانواده‌ها می‌خواهند که از سالم بودن فرزندشان اطمینان داشته باشند.
بیشتر، افراد کمال‌گرا، خانواده‌هایی که نگران انقراض نسل خود هستند و گروهی نیز از روی چشم و هم چشمی تمایل به تعیین جنسیت پیش از تولد دارند .

از تعیین جنسیت تا احساس بی‌کفایتی در والدین

اگر والدین به تعیین جنسیت با توجه به زیر پا گذاشتن چشم و هم چشمی بپردازند نباید در آینده به سرزنشگری خود اقدام کنند و یا در مراحل رشد کودکا‌نشان اختلال ایجاد کنند.
والدینی که به تعیین جنسیت می‌پردازند، اگر در هر مرحله از رشد روانی، فرزند دچار مشکل شود، به سرزنشگری خود می‌پردازند و به آنها احساس بی‌کفاتی در تربیت فرزندان دست می دهد و این سرزنشگری در روند تربیتی کودک تاثیر منفی می‌گذارد.

احساس عدم لذت والدین از تعیین جنسیت

والدینی که پیش از تولد تعیین جنسیت می کنند و این امر را با دست خود انجام میدهند و به سرزنش خود بعد از تولد فرزند می پردازند باید مهارت حل مسئله را بعد از تعیین جنسیت داشته باشند بطوری که برای خود راه حلی پیدا کنند.
اگر خانواده ها تعیین جنسیت را قبل از تولد انجام دهند و توکل به خدا نداشته باشند و امور را به او نسپرند و اگر خانواده ها دچار مشکلات روانپزشکی از جمله افسردگی و اضطراب شوند و یا مهارت حل مسئله را ازدست بدهند آمادگی پذیرش مشکلات بعدی را نداشته و دچار این فکر مخرب می‌شوند که در تقدیر فرزند خود دخالت کرده اند.

چقدر می‌توان با تعیین جنسیت آرامش را برای خود به ارمغان آورد

برخی از والدین با تعیین جنسیت از زندگی خود راضی هستند و در تربیت و رشد کودکان نیز با مشکل مواجه نمی شوند ولی برخی دیگر با توجه به مشکلاتی از جمله عدم مهارت حل مسئله با مشکلاتی مانند عدم لذت، بی‌کفایتی و سرزنشگری بعد از تولد فرزندان در خود مواجه می‌شوند که نمی‌توانند با این مسائل کنار بیایند و در هر دو صورت باید خانواده ها این مسئله را به یاد داشته باشند که با هر عمل که برای تعیین جنسیت در مراحل بارداری انجام می‌دهند بتوانند در اینده آرامش را در زندگی برای خود به ارمغان بیاورند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

روان شناسی رشد،نظریه های رشد ( پیاژه- اریکسون)، مراحل رشد (کودکی –نوجوانی-بزرگسالی- پیری )
درگذشت روانشناس مرکز مشاوره دانشگاه تهران بر اثر کرونا
خودافشایی هیجانی  Emotional  Self-Disclosure
هفت ویژگی یک شریک عاطفی امن از دید روانشناسان
چرا شغل‌مان، همه‌ هویت ماست؟
زن و ازدواج موفق
انگ یا استیگما؛ مشکلی واقعی در درمان بیماران روانی
کدام خواستگار شما را خوشبخت می‌کند؟
سندروم توره یا سندروم تورت را بشناسید!
شناخت انواع سبک زندگی در روانشناسی
چگونه استاد دانشگاه شویم؟/ تمام نکات لازم برای رسیدن به کرسی دانشگاه
چگونه در مقابل افراد خودخواه از خودمان حفاظت کنیم؟
موفقیت هایی که نصیب افراد صبور می شود،همان فرصت هایی است که توسط افراد عجوا رها می شود