پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ - 26 May 2022
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۴ / ۱۴:۲۸
کد مطلب: 31477
۰

ریسک ازدواج‌های فامیلی برای فرزندآوری سالم چقدر است؟

دکتر رضا علی‌بخشی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: توصیه می‌شود افرادی که قصد ازدواج دارند، به‌ خصوص آنهایی که نسبت فامیلی با هم داشته و سابقه بیماری خاصی در خانواده را دارند، نسبت به انجام مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج اقدام کنند.
این متخصص ژنتیک با بیان اینکه هرچه نسبت فامیلی زوجین نزدیک‌تر باشد، احتمال بروز بیماری‌های تک ژنی و مادرزادی در فرزندان‌شان هم بالاتر خواهد بود، گفت: از نظر علمی درصد بروز بیماری‌های ژنتیکی در ازدواج‌های فامیلی حداقل دو برابر سایر ازدواج‌هاست.

مسئول فنی مرکز ژنتیک و تشخیص قبل از تولد دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه مشاوره ژنتیک در سطوح مختلفی انجام می‌شود، گفت: این مشاوره معمولا در ابتدایی‌ترین و بهترین شکل آن قبل از دوران آشنایی و ازدواج اتفاق می‌افتد و بر اساس آن در صورتی که ریسک بیماری‌های ژنتیکی بالا باشد، نسبت به انجام غربالگری در سطح بالاتر اقدام می‌شود تا میزان ریسک ازدواج را مورد ارزیابی قرار دهند.

وی افزود: پس از انجام آزمایش‌های غربالگری در صورتی که ریسک خطر بالا باشد، نسبت به انجام آزمایش‌های تخصصی اقدام خواهد شد و در صورت وجود ریسک بالا، ازدواج به صلاح تشخیص داده نمی‌شود. علی‌بخشی با بیان اینکه احتمال تولد فرزندان سالم در ازدواج‌های فامیلی هم وجود دارد، گفت: ریسک تولد فرزندانی که مبتلا به بیماری‌های غیرقابل درمان هستند در ازدواج‌های فامیلی بالاست.
وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر برخی بیماری‌های ژنتیکی قابل درمان، تشخیص و پیگری نیستند، به خانواده‌ها توصیه کرد: قبل از ایجاد هرگونه دلبستگی و برپایی مراسم مختلف نسبت به مشاوره ژنتیک اقدام کنند. علی‌بخشی با اشاره به آمار بالای ازدواج‌های فامیلی در کشور و استان کرمانشاه، از خانواده‌ها خواست قبل از مطرح کردن جدی موضوع ازدواج و ایجاد دلبستگی بین دختر و پسر نسبت به انجام آزمایش‌های ژنتیک قبل از ازدواج اقدام کنند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

نگاهی به خدمات روان شناسی و مشاوره حرفه ای
در تایید اقدام سازمان نظام در معرفی روانشناسان فاقد مجوز
اعلام اسامی روانشناس نماهای فاقد مجوز
چرخهٔ پُرخوری‌های هیجانی را بشناسید
روانشناسی انتقام
آشنایی با گروه درمانی و مزایای آن
گربه‌های هم‌خانه یکدیگر را به نام می‌شناسند!
چرا نداشتن شریک زندگی باعث قضاوت زودهنگام مردم می‌شود؟!
۱۰ توصیه برای مقابله با عصبانیت
بررسی تاثیر حمایت اجتماعی بر سلامت روان
۱۷ مهارت ضروری که بچه‌ها باید یاد بگیرند
علائم شخصیت ضد اجتماعی
هیچوقت برای تبدیل شدن به کسی که میخواستین باشین دیر نیست... فقط کافیست اولین قدم را بردارید.