شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ - 28 Jan 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۴ / ۱۳:۲۸
کد مطلب: 31500
۱
یاد خدا و معنویت، استرس و اضطراب را به آرامش تبدیل می کند

اثرات مثبت روزه داري بر سلامت روان

اثرات مثبت روزه داري بر سلامت روان

علم روانپزشکی انسان را از چهار بعد شامل بعد بیولوژیک یا زیست شناختی که به جسم مربوط می شود، بعد روانشناختی که به تجربیات خاص روانی هر فرد مربوط است، بعد اجتماعی که به مسایل اجتماعی برمی گردد و بعد معنوی بررسی می کند.

به طور کلی نگاه روانپزشکی به انسان نگاهی چهار بعدی است و معتقد است که نبود تعادل در هر کدام از این ابعاد می تواند سبب ایجاد بیماری شود بنابراین در درمان بیماری ها از این چند جنبه کمک گرفته می شود. عبادت و برقراری ارتباط با قدرت لایزال و بی منتهای هستی به افراد آرامش خاصی از نظر روحی و روانی می دهد و صبر و شکیبایی بیشتری در مقابل دشواری ها و مشکلات زندگی می دهد.

یکی از این عبادت ها روزه داری است؛ از آنجایی که روزه آداب و فرایض دینی خاصی دارد، روزه دار را از جنبه معنوی به خداوند قدرت لایزال الهی متصل می کند و تقویت این برقراری ارتباط و اینکه هر اتفاق و مساله که در زندگی رخ دهد، به خواست و اراده الهی است و اینکه قدرت و حامی مهربانی هست که در مواجهه با این مسایل یاری رسان باشد، به افراد آرامش می دهد.** روزه داری؛ کاهش اختلالات روانی و استرس ها

در مطالعاتی که در سطح دنیا در این زمینه انجام شده، در بعد معنوی تاکید بسیار خاصی شده است؛ نتایج این تحقیقات نشان می دهد افرادی که به معنویت توجه بیشتری دارند، نسبت به سایر افراد کمتر در معرض اختلالات روانی قرار می گیرند.

دکتر غلامرضا حاجتی عضو انجمن روانپزشکان ایران روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا در این زمینه توضیح داد: هر جا که ذکری از خدا و معنویت به میان می آید، آرامش نیز به دنبال آن ایجاد می شود؛ در هنگام روزه داری به ویژه در ماه مبارک رمضان چند اتفاق رخ می دهد، یکی اینکه روزه دار احساس وصل شدن به یک قدرت لایزال دارد و همین مساله استرس کلی او را کاهش می دهد.

وی افزود: همچنین در پی ایجاد یا تقویت این ارتباط، هر اتفاقی که در دنیا و در زندگی افراد رخ می دهد، این توجیه پشت آن قرار می گیرد که به اراده خداوند است و افرادی که اینگونه فکر می کنند، استرس کمتر و آرامش بیشتری دارند.

حاجتی اظهار کرد: همچنین در کنار روزه داری افراد در این ماه به خواندن قرآن، نماز و عبادت بیشتر می پردازند؛ اینگونه افراد با اعتقاد به جاری بودن اراده الهی در تمام امور زندگی، آرامش را در خود تقویت می کنند.

وی گفت: در این افراد با کاهش سطح کلی استرس، اضطراب نیز کاهش می یابد و از آنجایی که ریشه بسیاری از اختلالات روانی و بیماری های اضطرابی، استرس است، در صورتی که فرد روزه دار دچار بیماری های اضطرابی باشد، اضطراب منتشر داشته باشد، یا دچار وسواس باشد (وسواس همراه با اضطراب است)، با کاهش سطح استرس در اثر روزه داری، شدت بیماری نیز کاهش می یابد.

به گفته حاجتی، تحقیقاتی در ایران در ارتباط با روزه داری و تاثیر آن بر سلامت کلی روان، با ارایه پرسش نامه هایی با عنوان سلامت روانی و سلامت عمومی صورت گرفته و نتایج آنها حاکی از این است که با کاهش استرس ها و اضطراب ها، سلامت کلی روان افراد افزایش می یابد.

وی افزود: همچنین مطالعاتی در زمینه تاثیر معنویت بر کاهش استرس ها صورت گرفته که نتایج آنها نقش موثر معنویت را در این زمینه اثبات کرده است.** روزه داری و کاهش آمار خودکشی

عضو انجمن روانپزشکان ایران گفت: ماه رمضان در کشور ما با کاهش آمار خودکشی نیز همراهی دارد به گونه ای که در این ماه تعداد خودکشی ها نسبت به سایر ماه های سال کاهش می یابد.

حاجتی افزود: در این ماه افراد ارتباط بیشتری با خداوند برقرار می کنند بنابراین در نتیجه افزایش و تقویت این ارتباط با قدرت لایزال الهی، سطح کلی اضطراب کاهش و میزان خودکشی ها کاهش می یابد.

وی ادامه داد: روزه داری تنها به امتناع از غذاخوردن معطوف نمی شود بلکه پرهیز از دروغگویی، غیبت و سایر رفتارهای نادرست نیز جزو اعمال روزه داری است. به طور کلی توجه بیشتر به بعد معنوی روزه، تمرینی می شود برای افراد برای دوری از عواملی که آنها را به سمت آسیب های روانی ازجمله خودکشی می کشاند.

حاجتی با بیان اینکه 95 درصد افرادی که خودکشی می کنند به یک نوع اختلال روان پزشکی مبتلا هستند، اظهار کرد: در زمان روزه داری از آنجایی که سطح کلی استرس کاهش می یابد، اقدامات و تصمیم های ناگهانی که منجر به خودکشی می شود نیز کاهش می یابد.

وی افزود: مطالعاتی در این خصوص در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی سال های 84 و 85 صورت گرفته است که طی آن میزان اقدام به خودکشی در ماه رمضان با ماه های دیگر مقایسه شده و نتایج حاکی از کاهش آمار در این ماه است.

حاجتی با تاکید بر اینکه افراد بیمار به ویژه بیمارانی که اختلالات روانی دارند و پزشک ممنوعیت روزه را برای آنها تجویز کرده باید از روزه داری پرهیز کنند، توضیح داد: در برخی موارد که خداوند برای افرادی که بیماری دارند، روزه داری را ممنوع کرده است، بیماران نباید روزه بگیرند زیرا میزان و شدت بیماری شدت می یابد و اگر به سلامت جسم آسیب وارد کند، صدمه روانی را نیز به دنبال خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: حدود 80 تا 90 درصد اختلالات روانی به گونه ای است که بیماران پس از طی دوره های درمانی به سطح قابل قبولی از سلامت می رسند و می توانند پس از بهبود روزه بگیرند بنابراین بیماران نباید پیش از بهبودی و بدون اجازه پزشک اقدام به روزه داری کنند.** کاهش آمار جرم و جنایت

عضو انجمن روانپزشکان ایران با بیان اینکه روزه داری میزان پرخاشگری را نیز کاهش می دهد، اظهار کرد: روزه سطح کلی تنش هایی راکه سبب بروز خشم می شود، پایین می آورد و طی آن مغز تمرین جدیدی می کند که نگاه متفاوتی به قضایا داشته باشد.

حاجتی گفت: بیشتر اتفاقات و جنایات در یک لحظه و بطور ناگهانی در اثر نوع تفکر منفی افراد رخ می دهد به گونه ای که دیده می شود که بیشتر مجرمان پس از اینکه به آرامش می رسند از عمل خود به شدت ابراز پشیمانی می کنند.

وی یادآور شد: هنگام روزه داری از آنجایی که سطح افکار منفی در اثر برقراری ارتباط بیشتر با منشا معنویت افزایش می یابد و افراد آرامش بیشتری می یابند، می توان انتظار داشت که سطح جرم و جنایت نیز کاهش یابد.

 

 

مرجع : خبرگزاری ایرنا
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

عملکرد نورون‌های آینه‌ای در زندگی  
درمان وابستگی شدید کودک به مادر
چگونگی مراقبت از دانش آموزان در برابر آسیب های اجتماعی
چرا باید عزت نفس داشته باشیم؟
۵ اشتباه والدین در برخورد با نوجوانان
روانشناسی تئوری‌ توطئه: قلدری، قدرت و کنترل
بی‌خوابی می‌تواند به آرامی شما را بکشد!
فانتوسمی یا توهم بویایی چیست و چه علائمی دارد؟
اختلالی که زمینه ساز افکار خودکشی می‌شود!
خودشیفتگی نقابی پوچ
تیکه انداختن‌های زن شوهری
لکنت زبان چرا به وجود می‌آید و چگونه بهبود می‌‌یابد؟
ميزان هوش، با توانايى تغيير كردن، اندازه گيرى ميشود. آلبرت انشتين