جمعه ۳۱ شهريور ۱۴۰۲ - 22 Sep 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۴ / ۱۷:۰۷
کد مطلب: 31510
۰
۱

ژن‌درمانی جانبازان شیمیایی، در دستور کار محققان ایرانی

دکتر محمود تولایی در گفت‌وگو با ایسنا پاسخگویی به نیاز و دغدغه سلامت جانبازان شیمیایی را از زمینه‌های تحقیقاتی این مرکز تحقیقاتی نام برد و یادآور شد: با وجود آنکه جانبازان شیمیایی در سال‌های بعد از جنگ تحت درمان و خدمات پزشکی قرار دارند ولی هر روز شاهد به شهادت رسیدن آنها هستیم.

رییس مرکز تحقیقات ژنتیکی نور اضافه کرد: مفهوم این امر آن است که اقدامات درمانی عمدتا مبتنی بر درمان علامتی و سعی در اصلاح علایم بوده است.

تولایی از آغاز مطالعاتی برای درمان جانبازان شیمیایی خبر و در این باره توضیح داد: علت تولید سلول معیوب قرار گرفتن عامل آسیب بر روی ترادف‌های ژنتیکی است و همین پدیده منجر به صدور اطلاعات غلط می‌شود. وی خاطر نشان کرد: از این رو ما مبنای تحقیقاتی خود را بر این اساس قرار دادیم که بتوانیم آسیب‌ها را برای جانبازان شیمیایی در سطح مولکولی شناسایی کنیم تا بتوانیم درمان آینده را در مسیر ژن درمانی طی کنیم.
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله، با تاکید بر این که پزشکی آینده به سمت پزشکی مولکولی در حال حرکت است، خاطرنشان کرد: این حرکت در دنیا در حال پیشرفت است و امیدواریم با همکاری متخصصان عرصه‌های مولکولی بتوانیم به توسعه علم پزشکی متناسب با پیشرفت‌های روز برسیم.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

سعید عبدالملکی
United Kingdom
باور کنید فقط مشکلات ریوی پوستی و چشمی نیست بلکه افسردگی خواب نامناسب،مشکلات جنسی و هر روز هم از روز قبل ضعیف تر و بی انگیزه تر ای کاش که راهی برای درمان قطعی جانبازان شیمیایی پیدا شود
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
سخت است حرفت را نفهمند سخت تر این است که حرفت را اشتباهی بفهمند حالا میفهمم که خدا چه زجری میکشد وقتی این همه آدم حرفش را که نفهمیده اند هیچ اشتباهی هم فهمیده اند. دکترعلی شریعتی