سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ - 5 Dec 2023
تاریخ انتشار :
شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۴ / ۱۴:۰۲
کد مطلب: 31587
۰

تضمین سلامت روان با مصرف میوه و سبزیجات

تضمین سلامت روان با مصرف میوه و سبزیجات
مطالعه‌ای که توسط محققان دانشگاه وارویک انگلستان انجام شد نشان داد خوردن میوه و سبزیجات اثر فوق العاده‌ای بر سلامت روان داشته و باعث شاد شدن روحیه می‌شود.

این محققان مطالعات خود را بر روی ۱۳,۹۸۳ شرکت کننده بالای ۱۶ سال که ۵۶ درصد آنان، زن بودند، انجام دادند؛ بخشی از پژوهش محققان بر روی رفتارهای کلیدی و روانی این افراد صورت گرفت و از دو عامل که بیشترین تأثیر را بر روی سلامت روان آنها گذاشته بود متعجب شدند: سیگار کشیدن و نخوردن میوه و سبزیجات.

در میان این افراد، ۳۳.۵ درصد آنان از سطح بالای ذهنی برخوردار بودند که حداقل ۵ وعده میوه و سبزیجات در روز می‌خوردند، ۳۱.۴ درصد، ۳ یا ۴ بار میوه در روز می‌خوردند، ۲۸.۴ درصد یک یا ۲ وعده در روز میوه می‌خوردند و تنها ۶.۸ درصد کمتر از یک وعده میوه و سبزیجات می‌خوردند.

«ساوریو استرانجز» محقق این مطالعه می گوید: «داده‌ها نشان داد افرادی که مصرف میوه و سبزیجات بالایی دارند، کمتر در معرض ابتلا به بیماری‌های روان قرار دارند.»

به گفته محققان مصرف کم میوه و سبزیجات ۱۵ درصد خطر ابتلا به بیماری‌ها را افزایش می دهد؛ البته عوامل دیگری مانند شیوه زندگی نیز در کوتاه شدن عمر و بیماری روحی و روانی اثر دارند. اما محققان اصرار دارند که ارتباط روشنی بین مصرف میوه‌ها و سبزیجات و سلامت بدن و روح وجود دارد و به خوبی نشان داده شده است که مردان و زنان در صورت مصرف زیاد میوه و سبزیجات شانس بیشتری برای سالم ماندن دارند و اثرات بیشتری در مغز آنها می‌گذارد.
مرجع : خبرگزاری مهر
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
در نهان به آنان دل می بندیم ؛ که دوستمان ندارند و در آشکار از آنان که دوستمان دارند غافلیم شاید این است دلیل تنهایی ما... دکتر علی شریعتی