دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - 21 Jun 2021
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱ تير ۱۳۹۴ / ۱۱:۳۷
کد مطلب: 31619
۱

زمان طلایی دریافت آب و مایعات کافی برای روزه داران کدام است؟

در روزهای گرم تابستان که روزه داران باید افزون بر 18 ساعت روزه دار باشند این نکته که بدن به میزان کافی آب و مایعات مورد نیاز رادریافت کند حایز اهمیت است . برخی افراد روش های متفاوتی در این زمینه دارند. اما دراین میان طب سنتی نیز راهکار ویژه ای دراین زمینه ارائه کرده است.

به گزارش ایرنا دکتر ابراهیم خادم از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه برنامه ریزی مناسب جهت تغذیه اصولی، خواب کافی و فعالیت بدنی متناسب در طول ماه مبارک رمضان، جهت حفظ سلامت روزه داران ضروری است،افزود: بهتر است روزه داران در طول ماه مبارک رمضان، با در نظر گرفتن نیازهای طبیعی بدن خود به نحوی برنامه ریزی کنند که تقریباً معادل غذای مورد نیاز روزانه خودرا به جای چند وعده، در دو وعده افطار و سحری دریافت کنند.

وی با اشاره به فاصله زمانی کوتاه بین وعده های افطاری و سحری افزود: با توجه به فاصله کوتاه هفت ساعته بین دو وعده غذایی افطار و سحر ، توصیه می شود غذای وعده افطار، سبک تر و در قالب وعده صبحانه و یا شام سبک همانند ماه های غیر از رمضان میل شود و صرف وعده افطار به آرامی در یک وعده غذایی باشد .

خادم ادامه داد: بهتر است افراد روزه خود را با خوردن یک تا دو عدد خرما و یک استکان آب گرم، چای کمرنگ و یا فرنی باز کرده و از نوشیدن آب زیاد به خصوص آب سرد، نوشابه های گازدار در خلال وعده های افطار و سحر خودداری کنند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تأکیدکرد :روزه داران در حدفاصل وعده های افطاری و سحری، آب و مایعات کافی دریافت بنوشند، آشامیدن آب زیاد همزمان با وعده های غذایی و یا بلافاصله بعد از وعده سحر را از بیم تشنگی روز بعد، نادرست بوده موجب بروز نفخ، سوء هاضمه و مشکلات گوارشی می شود.

وی بهترین زمان برای دریافت آب و مایعات کافی توسط روزه داران را از حدود یک تا دو ساعت بعد از افطار تا نیم ساعت قبل از وعده سحری دانست.

خادم بر ضرورت مصرف کافی انواع سبزیجات و میوه های تازه در طول ماه مبارک رمضان تأکید کرد و گفت :میوه های تابستانی و ملیّن از جمله آلو، هلو، زردآلو در زمان حدفاصل بین وعده های افطاری و سحری، علاوه بر تأمین مایعات و ویتامین های بدن، از بروز مشکل یبوست بهه عنوان یک مشکل شایع گوارشی در طول ماه مبارک رمضان جلوگیری خواهد کرد.

وی همچنین استفاده از کدو، آلو و سبزیجات را در انواع خورشت ها به دلیل اثر لینت بخشی این مواد در طول ماه رمضان بسیار مفید دانست خادم اظهار کرد:استفاده زیاد از برخی مواد غذایی همچون چای پررنگ، قهوه، کاکائو، ادویه جات، زولیبا و بامیه و برخی انواع آش مثل آش رشته همراه با نعنای سرخ کرده و پیاز داغ و روغن فراوان و سایر تنقلات مضر را در طول ماه مبارک، موجب ایجاد و یا تشدید مشکلات گوارشی و سوء هاضمه در افراد می شود .


عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران به لزوم تامین خواب کافی و مناسب برای روزه داران در طول ماه مبارک تأکید کرد و افزود: بهتر است افراد ساعات خواب خود را در طول این ماه به نحوی برنامه ریزی کنند که دچار کم خوابی آزار دهنده و یا پر خوابی های زیان بخش نشوند.


وی گفت :خواب زود هنگام در این ایام بسیار مفید بوده و ضمن اینکه امکان بیداری به موقع وبهره بردن از فیوضات معنوی سحرگاهان را در ماه مبارک مهیا کرده و مانع خوابیدن بلافاصله پس از صرف وعده سحری که زمینه مشکلات گوارشی را در افراد مستعد ایجاد می کند، خواهد شد.


خادم به انجام میزان مناسب فعالیت بدنی و ورزش در طول ماه مبارک رمضان اشاره کرد و افزود: بهتر است افراد در طول ماه مبارک رمضان، فعالیت های بدنی خود را حتی الامکان بطور منظم ولی سبک تر و متناسب با توان جسمانی خود انجام داده و زمان انجام فعالیت های بدنی را نیز به ساعات خنک تر روز محدود سازند.
وی گفت : روزه داران با رعایت اصول تغذیه، خواب و فعالیت بدنی متناسب، امکان بهره برداری کافی از فیوضات این ماه مبارک را در کنار حفظ و ارتقای سطح سلامتی خود داشته باشند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

طلاق در کمین چه کسانی است؟
چرا بیماری‌های ذهنی مطالعه را دشوار می‌کنند؟
پاسخ به پنج سوال کلیدی درباره وسواس
رابطه اثربخش در مشاوره
والدین به تفاوت های ذهنی بچه ها احترام بگذارند
حرف و عمل ما چه زمانی هم‌خوانی دارد
ازدواج سفید چیست؟
آینده دخترانی با مادران بداخلاق؛ از بیماری روانی تا فرار
شیوه برخورد با افرادی که مدام در محیط کار ابراز وجود می‌کنند
شکست عصبی چیست و چگونه درمان می‌شود؟
بلایی که گوش دادن به موسیقی قبل از خواب به سرتان می‌آورد
آیا مشاوره روانشناسی راهی برای تسکین یا نصیحت های بی پایان است؟
اندكي غرور به آدم كمك مي كند كه فاصله اش را حفظ كند. آلبر كامو