يکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ - 4 Jun 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱ تير ۱۳۹۴ / ۱۶:۱۹
کد مطلب: 31627
۰

بهترین سن برای بچه‌دار شدن

ناهید خداکرمی در گفت‌وگو با فارس، درباره مشاوره سلامت باروری قبل از ازدواج، اظهار داشت: توصیه ما به دختران و پسران این است که قبل از انتخاب همسر و حین آن در زمینه سلامت باروری مشاوره انجام دهند زیرا بخشی از مشاوره مامایی طرح‌هایی برای زمان فرزندآوری، بهبود قدرت باروری و توجه به ظرفیت‌های دو طرف است.

وی با بیان اینکه یکی از اهداف ازدواج داشتن نفس سالم، فرزندانی خلف و خانواده‌ای سالم است، شرکت در کلاس‌های ویژه‌ای که در مراکز مشاوره و خدمات مامایی برگزار می‌شود را گام موثری در رسیدن به این اهداف دانست.

خداکرمی گفت: شرط داشتن قابلیت باروری، سیکل قاعدگی است که در آن سندرم قبل از قاعدگی وجود دارد این سندرم می‌تواند با تغییرات خلقی شدید همراه باشد و ندانستن این موارد توسط همسر و حمایت او در کیفیت زندگی موثر است.

 رئیس انجمن علمی مامایی ایران تاکید کرد: زنان از نظر فیزیولوژیکی تغییرات دوره‌ای را تجربه می‌کنند که با اختلالات خلقی مانند بی‌حوصلگی و سردرد همراه است و اگر همسر با این اختلالات آشنا نباشد ممکن است دچار سوء تفاهم‌هایی شود.

وی ادامه داد: برخی بیماری‌های زمینه‌ای مانند تالاسمی، هموفیلی ناهنجاری‌های مختلف آناتومیکی در جلسات مشاوره سلامت باروری بررسی می‌شود همچنین قند، فشار خون و مشکلات کلیوی می‌تواند در کیفیت فرزندانی که قرار است به دنیا بیایند موثر است و مشاوره قبل از ازدواج می‌تواند بهترین روش برای مهار این مشکلات را تعیین کند.

خداکرمی افزود: عملکرد تخمدان‌ها در زنان و غده هیپوفیز در دو طرف می‌تواند در کیفیت باروری موثر باشد بنابراین این موارد باید قبل از ازدواج مورد ارزیابی قرار گیرد تا افراد انتخاب آگاهانه‌ای داشته باشند.

رئیس انجمن علمی مامایی ایران اظهار داشت: مشاوره سلامت باروری شامل تمام مسایلی است که شرایط سلامت جنسی دو طرف را مورد بررسی قرار می‌دهد.

وی با اشاره به بهترین سن برای فرزندآوری، گفت: بهترین سن برای باروری دهه دوم زندگی است بر این اساس 20 تا 35 سالگی بهترین سنین برای باروری است هر چند نباید فراموش کنیم تا زمانی که تخمدان‌ها فعال هستند و روش‌هایی برای کنترل ناهنجاری‌ها اتخاذ شده است قدرت باروری وجود دارد و افزایش سن نگران‌کننده نیست. منتها برای داشتن خانواده‌ای سالم و فرزندان بیشتر فرزندآوری را به تأخیر نیندازید.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطر نشان کرد: مراکز مشاوره و خدمات مامایی در سراسر کشور آماده ارائه مشاوره سلامت باروری به دختران و پسران در شرف ازدواج هستند.

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

تاثیر خیانت بر روی همسر وفادار چیست؟
چگونه به دام «فرسودگی تحصیلی» نیفتیم؟
احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
روش‌های غلبه بر استرس امتحانات
نشانه های روابط عاشقانه ناکارآمد وسمی کدامست ؟
معنویت در حل مشکلات روانی بیرون‌زاد راهگشاست
زندگی آنقدر ابدی نیست که هر روز بتوان مهربان بودن را به فردا موکول کرد