کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

پدر علم شیمی و پلیمر ایران درگذشت

درگذشت استاد برجسته شیمی پلیمر دانشگاه تبریز+عكس

20 تير 1394 ساعت 15:47

پروفسور علي اكبر انتظامي دانشمند خويي صبح امروز در شهر تبريز درگذشت. وي متولد شهرستان و داراي مدرك دكتراي پتروشيمي از دانشگاه لويي پاستور فرانسه بود كه به پدر شيمي ايران مشهور بود.


دکتر علی اکبر انتظامی، استاد برجسته مهندسی شیمی و پلیمر دانشگاه تبریز و از پیشگامان آموزش و پژوهش سنتز پلمیرهای نوین در کشور درگذشت.
-
-
به گزارش ميگنا، پورمحمدی رئیس دانشگاه تبریز در پیامی به مناسبت درگذشت این استاد برجسته آورده است: «درگذشت استاد برجسته علم و اخلاق دانشگاه تبریز، پدر علم پلیمر ایران و بنیان گذار رشته سنتز پلیمرهای نوین در کشور، دکتر علی اکبر انتظامی، که عمر پر بار خود را وقف گسترش این رشته و تربیت شاگردان بسیار نمود، فقدانی بزرگ برای این دانشگاه و جامعه علمی کشور است. بردباری، اخلاق نیکو، دانشجو پروری و تدقیق بی نظیر شان در علم، هیچگاه از اذهان پاک نخواهد شد و میراث علمی گرانبهای وی، چراغ راه جویندگان این حوزه از علم خواهد بود.

اینجانب، این ضایعه بزرگ را به جامعه علمی کشور و دانشجویان و بازماندگان استاد تسلیت گفته و از خداوند منان رحمت واسعه در جوار حضرت حق برای وی مسالت می‌نمایم.»

دکتر علی اکبر انتظامی، متولد سال 1322 بود
که مدرک لیسانس شیمی خود را در سال 1345 از دانشگاه تبریز و فوق لیسانس مهندسی شیمی، دکتری تخصصی شیمی پلیمر را در طی سال‌های 1967 تا 1971 از دانشگاه لویی پاستور فرانسه دریافت کرد.
وی در سال 1350 در دانشگاه تبریز مشغول به کار شده و طی چهار دهه فعالیت در این دانشگاه منشاء خدمات بسیاری بود و به عنوان یکی از دانشمندان برتر جهان اسلام و کشور معرفی شد. انتشار 166 مقاله پژوهشی در نشریات علمی داخلی و خارجی، 150 مقاله در سمینارهای علمی داخلی و خارجی، ثبت پنج اختراع، تالیف و ترجمه پنج عنوان کتاب و راهنمایی 16 رساله دکتری و 80 پایان نامه دوره کارشناسی ارشد بخشی از کارنامه علمی و پژوهشی این استاد است.
زمان و برنامه های تشییع و بزرگداشت زنده یاد دکتر علی اکبر انتظامی، متعاقبا اعلام خواهد شد.

فقدان این استاد و پژوهشگر برجسته را به خانواده استاد و جامعه بزرگ مهندسی شیمی کشور خصوصا همکاران و شاگردان ایشان تسلیت می‌گوئيم.

 


کد مطلب: 31982

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/31982/درگذشت-استاد-برجسته-شیمی-پلیمر-دانشگاه-تبریز-عكس

میگنا
  https://www.migna.ir