جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ - 2 Jun 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۴ / ۱۱:۰۱
کد مطلب: 32173
۲

مدت تحصیل در هنرستان ها سه ساله می شود

مدت تحصیل در هنرستان ها سه ساله می شود
مدیر کل دفتر آموزش های فنی و حرفه ای وزارت آموزش و پرورش گفت: از سال آینده ساختار آموزش متوسطه تغییر می کند و مدت تحصیل در هنرستان ها سه ساله خواهد شد که با این اقدام بخش آموزش های تخصصی در این مدارس بیشتر می شود.

به گزارش میگنا، سید محسن حسینی مقدم شامگاه سه شنبه در حاشیه افتتاح نمایشگاه آثار شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی کشور در زنجان در جمع خبرنگاران افزود: این نمایشگاه آثار هنرجویان رشته های هنری در هنرستان های فنی و حرفه ای کشور است.

وی با اشاره به اینکه در این هنرستان ها نزدیک به 300 هزار دانش آموزمشغول تحصیل هستند، یادآورشد: از این تعداد 174 هزار نفر در رشته های خدمات و نزدیک به 74 هزار نفر نیز در رشته های هنری تحصیل می کنند.

مدیر کل دفتر آموزش های فنی و حرفه ای وزارت آموزش و پرورش کشور گفت: شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی کشور با هدف معرفی و شناساندن رشته های هنری هنرستان های کشور برگزار شده است.

حسینی مقدم، فراهم شدن زمینه رقابت سازنده بین هنرجویان و به نمایش گذاشتن خلاقیت های هنرآموزان و هنرجویان را از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره بیان کرد.

وی ادامه داد: از مهر سال گذشته هفت هزار و 600 اثر هنری از دانش آموزان و هنرآموزان استان ها به دبیرخانه شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی کشور ارسال و یک هزار و 50 اثر در مرحله اول انتخاب شد.

مدیر کل دفتر آموزش های فنی و حرفه ای وزارت آموزش و پرورش کشور با تاکید بر اینکه داوری این جشنواره به صورت اینترنتی بود، گفت: در مرحله دوم از یک هزار و 50 اثر 108 اثر برگزیده کشوری شد که روز چهارشنبه صاحبان این آثار به صورت عملی در حضور داوران ارزیابی و نفرات اول تا چهارم تجلیل می شود.

حسینی مقدم افزود: آثار ارسال شده در رشته های هنری گرافیک، انیمیشن، پویا نمایی، نقشه کشی و معماری، صنایع دستی، نقاشی و طراحی و دوخت و سه درسی که بین همه رشته ها مشترک است 'طراحی، عکاسی و چاپ دستی' است.

وی ادامه داد: آثار هنرآموزان 'دبیران فنی' طرح درس برتر بود که در مبانی هنرهای تجمسی نیز آثار هنری 9 نفر برگزیده شده است که از سه نفر به صورت برگزیده تقدیر خواهد شد.

حسینی مقدم از فعالیت هفت هزار و 100 هنرستان در سطح کشور خبر داد و خاطرنشان کرد: نزدیک 40 درصد از دانش آموزان مقطع متوسطه دوم درهنرستان های فنی و حرفه ای و کاردانش در سال تحصیلی 93 -94 مشغول به تحصیل بودند.

مدیر کل دفتر آموزش های فنی و حرفه ای وزارت آموزش و پرورش کشور گفت: اسناد بالادستی این وزارتخانه را مکلف کرده است تا سهم آموزش های فنی و حرفه ای به عدد 48.26 درصد برسد که در حال حاضر بیش از هشت درصد با این رقم فاصله وجود دارد.

حسینی مقدم یادآورشد: باید در پنج سال آینده و در برنامه ششم توسعه بتوانیم سهم آموزش های فنی و حرفه ای و کاردانش را به عدد تعیین شده ارتقا دهیم.

وی افزود: هدف از آموزش در هنرستان ها یادگیری کارکردن است تا ارتباط بین مغز و دست را برقرار کنند چرا که 74 درصد مشاغل در جامعه با دست انجام می شود.

حسنی مقدم تاکید کرد: دانش آموخته های رشته های نظری بعد از اخذ مدرک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد، وقتی وارد بازار کار می شوند و در رشته های فنی و حرفه ای دوره های متناسب بازار کار را می گذرانند.

وی با بیان اینکه این دستگاه تعلیم وتربیت متولی ایجاد شغل نیست، گفت: آموزش و پرورش در صدد آشنا کردن دانش آموزان با شغل های موجود در جامعه است.
 

 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
روش‌های غلبه بر استرس امتحانات
نشانه های روابط عاشقانه ناکارآمد وسمی کدامست ؟
معنویت در حل مشکلات روانی بیرون‌زاد راهگشاست
تعریف و طبقه بندی کودکان استثنایی
اعلام ضوابط کارورزی، برگزاری کارگاه و دوره‌های توانمندسازی روانشناسی
هم اکنون که در حال نفس کشیدن هستید، کس دیگری دارد نفس های آخرش را می کشد. پس دست از گله و شکایت بردارید و بیاموزید چگونه با داشته هایتان زندگی کنید.