شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ - 2 Dec 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ / ۱۱:۴۵
کد مطلب: 32385
۱

۵ شغل پرطرفدار خانگی اعلام شد

حسن طایی درباره سیاست های بازار  کار گفت: وقتی راجع به بازار کار و اشتغال صحبت می کنیم 4دسته سیاست داریم که سیاستهای اقتصاد کلان موثر بر بازار کار یکی از آن سیاستهاست که مربوط می شود به بحث سیاستهای پولی-مالی،اعتباری،علم و فناروی، بازرگانی خارجی و انرژی، تعاملات بین المللی. این سیاستها در همه دولتها وجود دارد. اهمیت آن از این جهت است که بیشتر 70 تا80 درصد اثرگذاری روی بازار کار مربوط به این سیاستها می شود.

طایی در بیان دومین سیاستهای فعال بازار کار افزود: سیاستهای فعال بازار کار سیاستهایی است که در اختیار و حوزه تصمیم گیری وزارت کار است.مهمترین این سیاست‌ها بحث آموزش است. اگر آموزش ( آموزش های فنی و حرفه ای )را به مصابه یکی از سیاستهای فعال بازار کار بدانیم بسیاری از مشکلات در بازار کار کم می شود. این نظام همه توانایی اش این است که به آدمها با هر سطحی از دانش، ابتدایی و دیپلم، لیسانس و بالاتر هنر استفاده از دانش و چگونگی تبدیل کردن دانش به کار را نشان می‌دهد.

معاون کارآفرینی و اشتغال زایی وزارت تعاون  گفت:در بیان سیاست های غیر فعال بازار کار، مثلاً بحث بیکاران و قانون بیمه بیکاری باید بگوییم  گاهی اوقات سیاست هایی را اتخاد می‌کنیم که افراد وارد بازار کار نشوند که ضد مشارکت است. به عنوان معاون اشتغال همواره باید به فکر جذب افراد جدیدی در بازار کار باشم ولی من نمی توانم این کار را بکنم چون به همین تعداد نیروی شاغل هم توان پاسخگویی نداریم چه برسد به اینکه نیروی جدید جذب کنیم، بنابراین باید تلاش برای حفظ مشاغل موجود کنیم.

 وی در بیان سیاستهای تنظیمی بیان کرد: از دیگر سیاست‌ها در بازار کار بحث حقوق، دستمزد، مرخصی،مرخصی خانم‌ها زمان بارداری، انواع از کار افتادگی ها و غیره  است که در همه کشورها هم دارند. ولی آنچه که به وزارت کار کشورها مربوط است، سیاستهای فعال بازار کار است که اساس آن آموزش های مهارتی است.

طایی با بیان اینکه ضرورت تطابق نظام ملی مهارت با نظام جهانی گفت: از دو میلیون و 500 نفر بیکار رسمی که توسط مرکز آمار اعلام شده شاید بتوان گفت50 درصد آن با کسب آموزش و مهارت فنی  می توانند مشغول کار شوند که  اگر یک میلیون و 500 نفر  با گرفتن حداقل حقوق 700 هزار تومان مشغول کار شود نتیجه آن به جریان افتادن تولید و رونق اقتصاد است.

 معاون کارآفرینی و اشتغال زایی وزارت تعاون در پاسخ به اینکه آیا بین معاش و کار کردن رابطه وجود دارد گفت: یکی از نکات مهم این است که در ایران بهره وری پایین است در این مورد چند مسئله وجود دارد که عبارتند از دستمزد، بهره وری، هزینه زندگی و دیگری تورم. رابطه بین این چهار مورد در اقتصاد ما در یک دوره طولانی گسسته شد یعنی دانش منشاء ارزش اقتصادی نیست.

معاون اشتغال وزارت کار با تاکید بر اینکه فرایند اعطای تسهیلات مالی کسب و کارهای خُرد تسهیل می شود افزود: بازنگری در تعریف برخی رشته ها برای مشاغل خانگی ضروری است و باید رشته یا فعالیت های جدید مشاغل خانگی تعریف شوند.در میان رشته های شغلی که بیشترین متقاضی را دارند، فعالیت های قالیبافی، خیاطی، پرورش دام و طیور، تایپیست و گلیم بافی رتبه اول تا پنجم را دارند.
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
با خودت صادق باش و نگران آنچه دیگران درباره ات فکر می کنند نباش . تعریفی را که آنها از تو دارند نپذیر ، خود ، خودت را تعریف کن