سه شنبه ۳۰ شهريور ۱۴۰۰ - 21 Sep 2021
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۴ / ۰۸:۳۶
کد مطلب: 32415
۰

تشخیص زودهنگام سرطان لوزالمعده با آزمایش ادرار

به گزارش گاردین، محققان بر این باورند سه پروتئین را شناسایی کرده‌اند که هشدارهای زودهنگام را با دقت بیش از 90 درصد ارائه می‌دهند. این کشف می‌تواند به آزمایشی غیرتهاجمی و ارزان برای غربالگری افراد در معرض خطر بالای پیشرفت سرطان لوزالمعده ختم شود.

دانشمندان موسسه سرطانی بارتز در دانشگاه کوئین مری لندن دریافتند که سه پروتئین می‌توانند معمول‌ترین نوع سرطان لوزالمعده را در مراحل اولیه شناسایی کرده و بین سرطان و شرایط التهابی مزمن pancreatitis تمایز قائل شوند؛ این در حالی است که تشخیص این دو شرایط از یکدیگر دشوار است. محققان حاضر همواره به دنبال ارائه نوعی آزمایش تشخیصی ادرار بوده‌اند که مزیت‌های فراوانی بر استفاده از آزمایش خون داشته باشد. ادرار مایع کمتر پیچیده‌ای در مقایسه با خون است و می‌توان آن را به صورت مکرر و غیرتهاجمی آزمایش کرد.

محققان حاضر 488 نمونه ادرار را بررسی کردند که 192 مورد از این نمونه‌ها متعلق به بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده بود، 92 مورد مربوط به بیماران مبتلا به pancreatitis و 87 مورد نیز متعلق به داوطلبان سالم بود. همچنین 117 نمونه دیگر متعلق به بیماران با بیماری‌های خوش‌خیم و اولیه کبد و کیسه صفرا بود. از تمامی بیماران آزمایش شده که شامل زنان و مردان بودند، بر اساس اطلاعات و عملکرد زیستی در تحلیل‌های آماری سه پروتئین LYVE1 ،REG1A و TFF1 برای تحلیل انتخاب شدند.

دانشمندان دریافتند سطوح هر یک از این سه پروتئین در بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده افزایش یافته بود در حالی که بیماران مبتلا به pancreatitis مزمن دارای سطوح بسیار پایینی در مقایسه با بیماران سرطانی بودند. گفته می‌شود این یافته‌ها می‌تواند تاثیرات مهمی بر میزان زنده‌ماندن بیماران داشته باشد.

در حال حاضر، بیماری بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده زمانی تشخیص داده می‌شود که سرطان در مراحل پایانی است اما چنانچه این بیماری در مرحله دوم تشخیص داده شود، نرخ بقا 20 درصد است و چنانچه در مرحله نخست شناسایی شود، شانس زنده‌ماندن برای بیماران مبتلا به تومورهای بسیار کوچک می‌تواند تا 60 درصد افزایش یابد. دانشمندان این یافته‌ها را بسیار هیجان‌انگیز توصیف کردند و امیدوارند نتایج بدست‌آمده آن‌ها را به سوی ارائه درمان‌های جدید برای سرطان بدخیم لوزالمعده راهنمایی کند تا آن‌ها بتوانند پس از تشخیص آن را درمان کنند. لوزالمعده غده‌ای صورتی رنگ است که درست در پشت معده قرار گرفته‌ است. سر این غده در خم دوازده (اولین قسمت روده باریک) قرار گرفته و تنه و دم آن تا نزدیک طحال کشیده شده‌ است.
لوزالمعده پشت بسیاری از اندام‌های شکمی قرا گرفته بنابراین دسترسی به آن مشکل است.
جزئیات این دستاورد علمی در مجله Clinical Cancer Research ارائه شد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

زن‌ها بوی ترس را می‌فهمند؟
قوانین خانه امن
اختلالی که با تغییر فصل خود را نشان می‌دهد
پنج مهارت افراد موفق که در مدرسه یاد نمی‌گیریم
چرا بلاگرنماها مضر هستند؟/ خسارات مادی و معنوی بلاگرها به کاربران فضای مجازی چیست؟
خود شفقتی برای اختلال اضطراب اجتماعی
۱۷ روش یادگیری دوست داشتن خود و شاد بودن
چگونه احساس تنهایی نکنیم ؟
ششمین مرحله سوگواری چیست؟ آیا این مراحل را درست فهمیده‌ایم؟
خودکارآمدی؛ چرا باید خودمان را باور داشته باشیم؟
چرا هیچ‌وقت به اندازۀ کافی وقت نداریم؟
رفتار‌های ویرانگر والــدیــن!
شاید باورتون نشه اما دنیا به کوچک‌ترین خوبی‌های شما نیاز داره، خوب بمونید.