يکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲ - 28 May 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۴ / ۰۸:۳۶
کد مطلب: 32415
۰

تشخیص زودهنگام سرطان لوزالمعده با آزمایش ادرار

به گزارش گاردین، محققان بر این باورند سه پروتئین را شناسایی کرده‌اند که هشدارهای زودهنگام را با دقت بیش از 90 درصد ارائه می‌دهند. این کشف می‌تواند به آزمایشی غیرتهاجمی و ارزان برای غربالگری افراد در معرض خطر بالای پیشرفت سرطان لوزالمعده ختم شود.

دانشمندان موسسه سرطانی بارتز در دانشگاه کوئین مری لندن دریافتند که سه پروتئین می‌توانند معمول‌ترین نوع سرطان لوزالمعده را در مراحل اولیه شناسایی کرده و بین سرطان و شرایط التهابی مزمن pancreatitis تمایز قائل شوند؛ این در حالی است که تشخیص این دو شرایط از یکدیگر دشوار است. محققان حاضر همواره به دنبال ارائه نوعی آزمایش تشخیصی ادرار بوده‌اند که مزیت‌های فراوانی بر استفاده از آزمایش خون داشته باشد. ادرار مایع کمتر پیچیده‌ای در مقایسه با خون است و می‌توان آن را به صورت مکرر و غیرتهاجمی آزمایش کرد.

محققان حاضر 488 نمونه ادرار را بررسی کردند که 192 مورد از این نمونه‌ها متعلق به بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده بود، 92 مورد مربوط به بیماران مبتلا به pancreatitis و 87 مورد نیز متعلق به داوطلبان سالم بود. همچنین 117 نمونه دیگر متعلق به بیماران با بیماری‌های خوش‌خیم و اولیه کبد و کیسه صفرا بود. از تمامی بیماران آزمایش شده که شامل زنان و مردان بودند، بر اساس اطلاعات و عملکرد زیستی در تحلیل‌های آماری سه پروتئین LYVE1 ،REG1A و TFF1 برای تحلیل انتخاب شدند.

دانشمندان دریافتند سطوح هر یک از این سه پروتئین در بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده افزایش یافته بود در حالی که بیماران مبتلا به pancreatitis مزمن دارای سطوح بسیار پایینی در مقایسه با بیماران سرطانی بودند. گفته می‌شود این یافته‌ها می‌تواند تاثیرات مهمی بر میزان زنده‌ماندن بیماران داشته باشد.

در حال حاضر، بیماری بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده زمانی تشخیص داده می‌شود که سرطان در مراحل پایانی است اما چنانچه این بیماری در مرحله دوم تشخیص داده شود، نرخ بقا 20 درصد است و چنانچه در مرحله نخست شناسایی شود، شانس زنده‌ماندن برای بیماران مبتلا به تومورهای بسیار کوچک می‌تواند تا 60 درصد افزایش یابد. دانشمندان این یافته‌ها را بسیار هیجان‌انگیز توصیف کردند و امیدوارند نتایج بدست‌آمده آن‌ها را به سوی ارائه درمان‌های جدید برای سرطان بدخیم لوزالمعده راهنمایی کند تا آن‌ها بتوانند پس از تشخیص آن را درمان کنند. لوزالمعده غده‌ای صورتی رنگ است که درست در پشت معده قرار گرفته‌ است. سر این غده در خم دوازده (اولین قسمت روده باریک) قرار گرفته و تنه و دم آن تا نزدیک طحال کشیده شده‌ است.
لوزالمعده پشت بسیاری از اندام‌های شکمی قرا گرفته بنابراین دسترسی به آن مشکل است.
جزئیات این دستاورد علمی در مجله Clinical Cancer Research ارائه شد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
روش‌های غلبه بر استرس امتحانات
نشانه های روابط عاشقانه ناکارآمد وسمی کدامست ؟
معنویت در حل مشکلات روانی بیرون‌زاد راهگشاست
تعریف و طبقه بندی کودکان استثنایی
اعلام ضوابط کارورزی، برگزاری کارگاه و دوره‌های توانمندسازی روانشناسی
افراد افسرده با ریسک ابتلا به ۲۹ بیماری دیگر روبرو هستند
اندكي غرور به آدم كمك مي كند كه فاصله اش را حفظ كند. آلبر كامو