پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - 1 Jun 2023
تاریخ انتشار :
شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۴ / ۱۱:۰۴
کد مطلب: 32459
۰

پیشگیری و تشخیص زودرس اغلب سرطان ها امکان پذیر است

اتابک جافری متخصص اورولوژی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان افزود: نمی توان عامل کاملاً دقیقی جهت سرطان بیان کرد، در عین حال بسیاری از عوامل هستند که نقش آنها در افزایش خطر ابتلا به سرطان های مختلف، مشخص شده است.

وی گفت: اگرچه نمی توان از سرطان به طور کامل پیشگیری کرد، اما با مبارزه با عوامل خطر این بیماری می توان خطر ابتلا به سرطان را تا حد زیادی کاهش داد و حتی بیماری را تحت کنترل درآورد.

جافری با بیان اینکه تصور عدم پیشگیری و تشخیص زودرس سرطان تصوری اشتباه است، تأکید کرد: با افزایش سطح آگاهی مردم و مراقبت و توجه بیشتر افراد جامعه و همچنین اجرای هر چه بهتر و جدی تر طرح های پیشگیرانه موجود، پیشگیری و تشخیص زودرس اغلب سرطان ها در کشورمان امکان پذیر است.

وی یادآور شد: سرطان های دستگاه گوارش و دستگاه ادراری از شایعترین سرطان ها در بین افراد جامعه هستند که پیشگیری از آنها بسیار با اهمیت است.

جافری اظهار داشت: درصورتیکه فردی سیگار نکشد و از استعمال سایر دخانیات نیز پرهیز کند، خطر ابتلا به سرطان در او ممکن است تا نصف کاهش یابد.

وی با بیان اینکه نقش عوامل تغذیه ای نیز در پیشگیری از سرطان بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: مصرف میوه ها و سبزی ها و در مقابل پرهیز از مصرف زیاد چربی، غذاهای سرخ کردنی و سوخته از دیگر راهکارهای کاهش خطر سرطان است.

جافری گفت: مصرف مواد گوشتی با چربی اشباع شده از قبیل گوشت قرمز، کره و خامه، مصرف ناکافی میوه و سبزی تازه، عفونت های مزمن و عوامل ارثی از جمله دلایل مهم بروز سرطان هایی نظیر سرطان پروستات.

وی تصریح کرد: ورزش منظم، پرهیز از مصرف مشروبات الکلی، پرهیز از مواجهه با پرتوهای خطرناک از جمله اشعه ایکس، پرهیز از مواجهه زیاد با صنایع شیمیایی و صنعتی خطرناک و پرهیز از مصرف مواد دخانی و مخدر از دیگر راهکارهای کاهش خطر سرطان است.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
روش‌های غلبه بر استرس امتحانات
نشانه های روابط عاشقانه ناکارآمد وسمی کدامست ؟
معنویت در حل مشکلات روانی بیرون‌زاد راهگشاست
تعریف و طبقه بندی کودکان استثنایی
اعلام ضوابط کارورزی، برگزاری کارگاه و دوره‌های توانمندسازی روانشناسی
دو بیگانه همدرد، از دو خویشاوند بی‌درد یا ناهم‌درد، با هم خویشاوندترند… علی شريعتی