دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ - 2 Oct 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۴ / ۲۲:۰۹
کد مطلب: 32737
۱

علت عمده خیانت زنان کشش عاطفی است، نه جنسی

علت عمده خیانت زنان کشش عاطفی است، نه جنسی
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد در امور جوانان و خانواده گفت: زنان شکست‌خورده عاطفی، اغلب دچار خیانت می‌شوند؛ یعنی علت عمده خیانت زنان کشش جنسی نیست، بلکه کشش عاطفی است. به همین دلیل است که در اسلام تأکید بسیاری بر عدم اختلاط و خلوت زن و مرد شده است.

به گزارش سایت مهرخانه، دکتر محمود گزاری در دوره آموزشی سبک زندگی اسلامی با عنوان «گام نخست» درخصوص روابط دختر و پسر و دوستی‌های پیش از ازدواج گفت: این دوستی‌ها بسیار گسترده است، اما در این زمینه آمار رسمی‌کشوری نداریم.

او با بیان این‌که در بررسی آسیب‌های جامعه و ارایه آمار، چندین روش وجود دارد، ادامه داد: اول، آمار رسمی‌کشوری که سازمان ثبت‌احوال کشور ارایه می‌کند مثل آمار ازدواج و طلاق، دوم، آمارهای دقیق و پژوهشی که سازمان‌های تحقیقاتی آن‌ها را ارایه می‌دهند، سوم، آمار‌های پایان‌نامه‌ای و چهارم آمارهای میدانی که اغلب خبرنگاران از این روش استفاده می‌کنند. درباره برخی موضوعات مانند ازدواج سفید از هیچ‌کدام از این روش‌های آمارگیری استفاده نشده است، اما در زمینه رابطه با جنس مخالف، آمار رسمی‌کشوری نداریم، اما پایان‌نامه‌های بسیاری این موضوع را بررسی کرده‌اند.

ارتباط نوجوانان با جنس مخالف سه برابر و سن شروع ارتباط نیز سه سال کمتر شده است
این روانشناس اظهار داشت: من در مقدمه کتاب مراقبت از نوجوانان، مشکلات ایران را مطرح و عنوان کردم که نسبت به 25 سال پیش ارتباط نوجوانان با جنس مخالف سه برابر و سن شروع ارتباط نیز سه سال کمتر شده است. همچنین ارتباطات از سطح عاطفی به سطح جنسی کشیده‌ شده و تمایل به ارتباط با چندین نفر نیز افزایش‌یافته است. لذا بررسی و عنوان چنین مباحثی ضروری است.

ارتباط با جنس مخالف در سنین راهنمایی و دبیرستان شروع می‌شود
او با اشاره به برخی نتایج پژوهش‌های صورت‌گرفته اظهار داشت: با بررسی‌های انجام‌شده از دختران تازه‌وارد به دانشگاه، فهمیده شد که 50 درصد این دختران ارتباط با جنس مخالف داشته‌اند و 40 درصد آن‌ها در زیر 14 سال این ارتباط را شروع کرده‌اند. نکته مهم این است که این بررسی نشان می‌دهد که ارتباط با جنس مخالف اغلب در سنین راهنمایی و دبیرستان شروع شده است. این موارد لزوم و اهمیت توجه به سنین راهنمایی را می‌رساند که متأسفانه از آن غافل هستیم.

گلزاری با بیان این‌که اولین نکته در بررسی این مشکلات، این است که بدانیم این گرایش و کشش به جنس مخالف، طبیعی است، افزود: اگر چنین نبود اصلاً ازدواجی صورت نمی‌گرفت. حکمت خداوند بر بقای نسل بشر است، پس مبنای این کشش، خدایی و طبیعی است، اما باید توجه داشت که این کشش به یک رابطه مشکل‌آفرین تبدیل نشود.

دختران به دنبال ارتباط ساده و پاک/ ارتباط ساده و پاک شکل نمی‌گیرد و به ازدواج ختم نمی‌شود
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد در امور جوانان و خانواده خاطرنشان کرد: بررسی‌های صورت‌گرفته نشان می‌دهد که اغلب دختران به دنبال ارتباط ساده و پاک هستند، اما باید بدانیم که ارتباط ساده و پاک شکل نمی‌گیرد، به ازدواج ختم نمی‌شود و این روابط اغلب شکننده است. این دوستی‌ها به تعبیری just firend باقی نمی‌ماند؛ چنان‌که پسرهای غربی نیز در پاسخ سؤالی که آیا دوستی بدون رابطه جنسی باقی می‌ماند؟، اذعان کردند: خیر.

زن‌ها عشق‌گرا هستند و مردها شهوت‌گرا
او پیامدهای رابطه با جنس مخالف را مشکلات روانی و جنسی، مشکلات تحصیلی، درگیر‌های خانوادگی، گرایش به مواد مخدر، برداشت منفی از ظاهر خود، بارداری ناخواسته، تجاوز در قرار عاشقانه و... دانست و گفت: مسئله مهمی که باید مورد بررسی قرار گیرد، تفاوت‌های میان زن و مرد است که بیشترین تفاوت مربوط به نوع خواسته‌های زن و مرد می‌شود؛ زن به عاطفه و محبت توجه دارد، ولی مرد در ابتدای رابطه آن‌چه برایش مهم است رابطه جنسی با زن است. زن‌ها احساسی‌اند و مردها جنسی. زن‌ها عشق‌گرا هستند و مردها شهوت‌گرا.

علت عمده خیانت زنان کشش عاطفی است، نه جنسی
گلزاری ادامه داد: به‌همین‌دلیل است که زنان شکست‌خورده عاطفی، اغلب دچار خیانت می‌شوند؛ یعنی علت عمده خیانت زنان کشش جنسی نیست، بلکه کشش عاطفی است. به همین دلیل است که در اسلام تأکید بسیاری بر عدم اختلاط و خلوت زن و مرد شده است.

تجاوز به زنان در قرارهای عاشقانه
این روانشناس یکی دیگر از تفاوت‌های میان زن و مرد را این دانست که مردها به روابط زودهنگام با هدف جنسی راضی می‌شوند، ولی زن‌ها به روابط دیرهنگام با هدف عاطفی، و خاطرنشان کرد: اتفاقی که اخیراً در رابطه زن و مرد به چشم می‌خورد، تجاوز در قرارهای عاشقانه است؛ تجاوز به معنی رابطه جنسی بدون رضایت طرف مقابل. مبنای تفاوت دو جنس، باعث این تجاوز می‌شود؛ یعنی این‌که رابطه باعث بیداری جنسی شده و عامل تجاوز می‌شود. نوشیدن الکل در این نوع روابط سطح مقاومت جنسی را کم می‌کند.

او افزود: اولین رابطه با غیرهمسر برای مردان احساس آرامش به دنبال دارد و برای زنان استرس و پشیمانی. بسیاری از دختران عنوان می‌کنند که ما به خاطر جلب نظر پسر تن به این رابطه دادیم، اما این نوع رابطه مشکلات بعدی در پی دارد؛ لذا به دختران توصیه می‌کنیم که اگر رابطه جنسی با مردی نداشتید، عالی است و اگر داشتید و الآن ندارید، دیگر هرگز به سمت چنین رابطه‌ای نروید.

چه عواملی موجب کم‌شدن روابط دختر و پسر می‌شود؟
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد در امور جوانان و خانواده همچنین پایبندی‌های اخلاقی، داشتن خانواده گرم و صمیمی، دوستان خوب، موفقیت‌های اجتماعی را از عوامل کمک‌کننده به کمتر‌شدن روابط دختر و پسر دانست و درخصوص مدیریت این نوع روابط اظهار داشت: اولین حالت این است که فرد با کسی رابطه نداشته باشد. در این حالت باید شکرگزار خدا بوده و از این احساس پاکی، شادی و رستگاری آینده خرسند باشد.

چه کنیم اگر کسی را دوست داریم و او نمی‌داند؟
او ادامه داد: دومین حالت این است که به کسی علاقه دارد، ولی او نمی‌داند. در این شرایط باید سعی کند با یادآوری پیامد‌های رابطه عاشقانه، فکر خود را از او دور کند. همچنین هر نوع تماس دیداری، شنیداری و گفتاری ممنوع است. اگر فرد عاقل، دین‌دار و رازنگهداری در نزدیکی خود دارد، از او بخواهد تا با فرد مورد نظر مسئله ازدواج را مطرح کند.

اگر با کسی رابطه داشته‌ایم و حالا نداریم/ چه باید کرد؟
گلزاری درخصوص حالت سوم تشریح کرد: حالت سوم این است که فرد با کسی رابطه‌ای داشته‌ و اکنون ندارد؛ اگر رابطه زیاد و پنهانی با او داشته‌، ولی منجر با ازدواج نشده است، با یادآوری گذشته نباید منجر به تحریک عاطفی خود شود، بلکه بایستی خود را از میدان وسوسه‌های او دور سازد، اما اگر رابطه‌ای معمولی با او داشته‌ و او خواستار ازدواج است، از او بخواهد رسماً تقاضای ازدواج کند. اگر هم‌اکنون با کسی رابطه دارد نیز این رابطه را به رابطه جنسی ختم نکند و اگر متوجه شد که فرد میل به ازدواج ندارد، رابطه را قطع کند.

این وضعیت بدترین، منفی‌ترین، غیراخلاقی‌ترین وضعیت است
این روانشناس با بیان این‌که بدترین حالت زمانی است که فرد به طور همزمان با چند نفر در ارتباط است، اظهار داشت: این وضعیت بدترین، منفی‌ترین، غیراخلاقی‌ترین وضعیت است؛ لذا باید در این شرایط همه رابطه‌ها را قطع کرد و فرد برای اصلاح افکار و اخلاق و رفتار خود تحت‌نظر یک مربی، برنامه‌های سازنده داشته باشد.

 

نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فتحی آشتیانی: نباید دانشجویی بدون کنکور وارد رشته روانشناسی شود
انواع قلدری در مدرسه و نشانه‌های آن در کودکان را بشناسید
آئین معارفه رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شد+تصاویر
کلینیک روانشناسی چیست؟
آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
بادها می وزند، عده ای در مقابل آن دیوار می سازند و تعدادی آسیاب به پا می کنند