جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ - 8 Dec 2023
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۴ / ۰۹:۴۸
کد مطلب: 32779
۰
تشخیص زودهنگام یک بیماری خطرناک در نوزادان نارس

تشخیص بیماری در نوزادان نارس از روی سیگنال های قلبی

به گزارش ایرنا از دانشگاه شریف، سمیرا مسعودی درپایان نامه خود موفق به تشخیص این بیماری شد و افزود:در این روش می توان بیماری آپنه-برادیکاردی که تشخیص فوری آن از اهمیت بالایی برخوردار است را با استفاده از تغییرات ضربان قلب به سرعت تشخیص داد.
وی بیان کرد: در این پروژه سری های زمانی حاوی اطلاعات مبتنی بر رخداد آپنه- برادیکاردی از سیگنالهای قلبی استخراج، و روشهای کلاسیک و مبتنی برمدل مخفی مارکوف بر اساس این سری های زمانی، پیاده سازی ومقایسه شده اند.
مسعودی اظهارکرد: علاوه برآن دراین تحقیق، اثر استفاده از داده ها بصورت مجزا وچند بعدی در الگوریتم های مدل مخفی مارکوف و مدل مخفی نیمه مارکوف و همینطور با در نظرگرفتن برهمکنش بین داده ها در الگوریتم مدل مخفی مارکوف کوپلاژ شده مورد بررسی قرار گرفته اند.
ایست تنفسی طولانی مدت به همراه افت درنرخ ضربان قلب، بیماری است که درصد زیادی از نوزادان نارس به آن مبتلا می شوند، این بیماری که به آپنه-برادیکاردی موسوم است.
حدود نیمی از نوزادانی که در دوره 30 تا 31 هفتگی جنینی متولد شده و حدود سه چهارم نوزادانی که بین 22 تا 27 هفتگی متولد می شوند را مبتلا می کند که به دنبال آن میزان جذب اکسیژن و در نتیجه فعالیت سلولهای مربوط به بافتهای مهم بدن از جمله مغز کاهش یافته و تکرار آن مانعی در برابر رشد سیستم عصبی نوزاد است که می تواند منجر به ضعف و یا فلج حرکتی دائمی شده و یا حتی زمینه مرگ ناگهانی دربسیاری از نوزادان را فراهم آورد.
به همین دلیل نوزادان نارس دربخش مراقبت های ویژه نوزادان ( NICU ) تحت مانیتورینگ دائمی قلبی و تنفسی قرار می گیرند تا سیگنال های قلبی و تنفسی آنها به منظور تشخیص هرچه سریعتر علائم گویای وقوع آپنه-برادیکاردی ثبت شود.
بنابراین گزارش، اهمیت سرعت در تشخیص رویداد آپنه-برادیکاردی به دلیل عملیاتی است که لازم است هرچه سریعتر و به دنبال اعلام خطر نمایشگر توسط پرستار مراقب انجام شود که شامل به حرکت در آوردن نوزاد، برای تنفس مجدد و یا قرار دادن ماسک تنفس و یا نهایتا لوله گذاری تنفسی است، این تاخیر زمانی تا واکنش برای پرستار طولانی به نظر می رسد.
براساس آمارها حدود 7 درصد از نوزادان به صورت نارس به دنیا می آیند و پردازش سیگنال های قلبی از روش هایی است که برای تشخیص زود هنگام این بیماری در جهان به کار می رود به همین دلیل پژوهشگران همواره برای توسعه این روش در حال تحقیق هستند.
داده های ثبت شده مربوط به سیگنالهای قلبی تعدادی نوزاد در بیمارستان دانشگاه ' رن ' فرانسه مورد استفاده قرار گرفته اند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

تکنیک‌های ریختن آب سرد روی عصبانی‌ها
این احساس نشانه ضریب هوشی بالاتر است
هشدار؛ تروماهای کودکی را جدی بگیرید
فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
کلمات بیش از آنچه که شما تصور می کنید تاثیر گذارند. همیشه پیش از صحبت کردن فکر کنید.