دوشنبه ۲۳ فروردين ۱۴۰۰ - 12 Apr 2021
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۴ / ۱۲:۱۲
کد مطلب: 32851
۰

گرفتگی صدا؛ از نشانه‌های تومورهای حنجره

دکتر حسین امینی در گفت‌وگو با ایسناگفت: به غیر از تغییر صدای طبیعی که با بلوغ کودک و همزمان با فعال شدن هورمون‌ها و رشد حنجره اتفاق می‌افتد، گاهی در سنین بالاتر و به دلایل متفاوتی گرفتگی و تغییر صدا ایجاد می‌شود.
وی با اشاره به برخی از عوامل زودگذر گرفتگی صدا مانند آلودگی هوا و سخنرانی برای ساعات طولانی گفت: در این موارد تنها به دلیل خستگی صوتی و فشاری که بر حنجره وارد می‌شود، تغییر و گرفتگی صدا ایجاد شده و با استراحت صوتی خود به خود برطرف می‌شود.
این متخصص گوش و حلق و بینی افزود: خوانندگان تازه‌ کار باید بدانند از ظرفیت صوتی خود به چه شکل استفاده کنند و جهت هنرنمایی، فشار بیش از حد به حنجره خود وارد نکنند.
وی همچنین به علل موضعی گرفتگی صدا اشاره کرد و گفت: با ایجاد پولیپ روی طناب صوتی حنجره، هنگام صحبت کردن بین این طناب‌ها فاصله می‌افتد و صدا دورگه می‌شود و با بزرگ شدن پولیپ، به دلیل تنگی حنجره ممکن است بیمار دچار تنگی نفس شود.
امینی با بیان اینکه در مواردی تومورهای بدخیم حنجره نیز منجر به گرفتگی صدا می‌شود، افزود: در این بیماران با مصرف طولانی‌ مدت دخانیات و رشد تومور، در صورت عدم پیگیری به موقع، احتمال تنگی ‌نفس نیز وجود دارد و در این حالت، نتیجه درمان ضعیف خواهد بود و بیمار زمان زیادی برای ادامه زندگی نخواهد داشت.
این متخصص گوش، حلق و بینی تصریح کرد: در مواردی فلج‌ حنجره (به دلیل خونریزی در مراکز مغزی محل هسته‌های عصب حنجره) باعث فلج شدن این عضو می‌شود و اختلال صدا را بوجود می‌آورد.
وی به دیگر دلایل ایجاد گرفتگی صدا اشاره کرد و گفت: گاهی تومور لوله مری با تاثیری که روی طناب صوتی حنجره می‌گذارد، باعث دورگه شدن صدا می‌شود.
امینی با بیان اینکه درمان گرفتگی صدا در مرحله اول به شناسایی علت و مدت بیماری و همچنین به عوارض داخلی بستگی دارد، گفت: گرفتگی صدا در افرادی که به عوامل ثانوی مانند دیابت، فشارخون و چربی دچار هستند، شدت بیشتری دارد.
وی افزود: در مواردی که علل جزئی مانند آلودگی‌هوا یا عفونت حلق باعث گرفتگی صدا شود، عوارض با دوری از دود، خوردن مایعات و استراحت صوتی برطرف می‌شود و اگر تغییر صدا ناشی از مشکل عفونی باشد، درمان با آنتی‌بیوتیک تحت نظر پزشک متخصص انجام می‌شود.
امینی گفت: تومورهای تیروئید نیز می‌توانند باعث فلج عصب حنجره و گرفتگی صدا شوند و گاهی بعد از عمل جراحی ممکن است در اثر قطع عصب یا فشار روی آن، صدا تغییر کند.
وی در پایان تاکید کرد: در صورتی که فشار روی عصب حنجره خیلی زیاد نباشد، گرفتگی صدای ایجاد شده به تدریج برطرف می‌شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

افرادی که دارای این سه عادت کلامی هستند؛ هوش هیجانی بسیار بالایی دارند
کووید ۱۹، تهدیدی برای سلامت اجتماعی و روانی جامعه است
رمزگشایی ایموجی ها از شخصیت انسان‌ها
شایع‌ترین مشکلات روان‌تنی در کشور و تاثیر آن بر جسم انسان
سوالهای پدر دختر از داماد چه چیزهایی است؟
۱۲ نشانه‌ اعتیاد به اینستاگرام
اهداف سال جدید من
10 ویژگی‌ مشترک افرادی که خودکشی می‌کنند!
«قلدری مجازی» چیست و چطور باید با آن مواجه شد؟
وقتی درمانگر و درمانجو در یک نقطه متوقف شده اند
اگر در همسایگی خود شاهد خشونت‌خانگی بودیم چه کنیم؟
چگونه درس بخوانیم که خسته نشویم؟
برای اینکه دوستت داشته باشم و به تو احترام بگذارم، مجبور نیستم با تو هم عقیده باشم.