جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ - 8 Dec 2023
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۲ مهر ۱۳۹۴ / ۰۸:۴۸
کد مطلب: 33187
۱

تفاوت ساختار مغز افراد پرخاشگر و معمولی

مهر: گروهی از پژوهشگران برای بررسی نوع فعالیت مغز در هنگام تماشای فیلم های خشن، مطالعه ای را به انجام رساندند. در این پژوهش، ابتدا از 54 شرکت کننده خواسته شد تا به پرسشنامه ای پاسخ دهند. پس از بررسی پاسخ ها، این افراد به دو گروه پرخاشگر و غیرپرخاشگر تقسیم شدند. افراد پرخاشگر کسانی بودند که سابقه خشونت هایی نظیر درگیری فیزیکی در زندگی داشتند و گروه دوم فاقد چنین سوابقی بودند.

در مرحله بعد، فعالیت مغزی شرکت کنندگان در حین تماشای فیلم های مختلف بررسی شد. در روز اول، یک فیلم خشن (با صحنه های تیراندازی و درگیری خیابانی) و در روز دوم نیز یک فیلم هیجانی ولی غیرخشن (مثلاً کمک به افراد نیازمند در طی یک بلایای طبیعی) پخش شد. در روز سوم هم هیچ فیلمی پخش نشد.
دانشمندان در این حین به بررسی میزان فعالیت متابولیک مغز که نشان دهنده میزان عملکرد آن است پرداختند. همچنین هر 5 دقیقه یک بار، فشار خون شرکت کنندگان نیز گرفته می شد و هر 15 دقیقه هم از آنها خواسته می شد تا احساس خود را بیان کنند.

دانشمندان متوجه شدند که در طی دوره ای که شرکت کنندگان فیلمی برای تماشا نداشتند و کار خاصی هم انجام نمی دادند، فعالیت در «شبکه پیش فرض» افراد پرخاشگر بیشتر از افراد معمولی بود. منظور از شبکه پیش فرض، بخشی از مغز است که وقتی کار خاصی داریم فعالیت می کند. این یافته نشان می دهد که ساختار مغزی افراد پرخاشگر با ساختار مغزی افراد معمولی و غیرپرخاشگر متفاوت است.


همچنین در حین تماشای صحنه های خشن، قشر اوربیتوفرانتال مغز افراد پرخاشگر، فعالیت کمتری نسبت به همین قشر از مغز افراد غیرپرخاشگر داشت. این بخش از مغز، در تصمیم گیری های هیجانی و خودکنترلی نقش دارد. افزون بر این، در مواردی که فشار خون افراد غیرپرخاشگر بالا می رفت، فشار خون افراد پرخاشگر پایین می آمد.
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

تکنیک‌های ریختن آب سرد روی عصبانی‌ها
این احساس نشانه ضریب هوشی بالاتر است
هشدار؛ تروماهای کودکی را جدی بگیرید
فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
تونل هابه ما آموختند که حتی دردل سنگ هم راهی برای عبور هست، تونل ها راست میگویند ؛ راه است ، حتی از دلِ سنگ! " آنجا كه راه نیست ، خداوند راه را می گشاید... "