يکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - 2 Oct 2022
تاریخ انتشار :
جمعه ۳ مهر ۱۳۹۴ / ۲۳:۴۹
کد مطلب: 33199
۰

واکنش به درمان سرطان ژنتیکی و ارثی است

به اعتقاد کارشناسان روش های فعلی درمان سرطان از جمله شیمی درمانی، رادیوتراپی و دیگر روش های درمانی سرطان به همان اندازه بیماری اثر منفی داشته و کشنده محسوب می شود. مدت هاست که دانشمندان به دنبال پیدا کردن یک روش درمانی مناسب برای درمان سرطان هستند که از عوارض جانبی کمتری برخوردار باشد.  

در آخرین تحقیقات انجام شده، محققان موفق به پیدا کردن روشی برای حمله به سلول های سرطانی شدند که قادر به کاهش عوارض جانبی درمان است. با این حال در پژوهشی دیگر، محققان دریافتند که واکنش هر فرد به داروهای ضد سرطان ارثی است.

«جان جک»، از محققان دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی امریکا، درباره ارتباط اصل و نسب ژنتیکی و واکنش افراد به داروهای ضدسرطان در طول درمان می گوید: «مطالعات و بررسی های ما نشان می دهد که اثر داروهای ضدسرطان مشابه در افراد مختلف با نژادهای گوناگون، متفاوت است.»

تیم تحقیقاتی جک در این پروژه پژوهشی، سلول های سرطانی صدها نفر از بیماران را مورد بررسی و مطالعه قرار داد. محققان در این تحقیق گروه های داوطلب بیمار را با ۲۸ ترکیب شیمی درمانی در ۵۸۹ فرد مختلف بررسی کردند. بیمارانی که در این پروژه شرکت کردند، نژادهای هیسپانیک یا اسپانیولی زبان و غیرهیسپانیک و هندواروپایی بودند.

قابل توجه است که نمونه های هیسپانیک و هندواروپایی نتایج منحصر به فردی را به نمایش گذاشتند و در کل این بررسی ها نشان داد که یک رابطه پیچیده ای بین ژنوم، واکنش به دارو و نتیجه درمان وجود دارد.

جک در رابطه با نتایج این مطالعات می گوید: «این داده های به دست آمده می تواند به تصمیم گیری پزشک در انتخاب دارو و دوز مشخص آن برای هر بیمار کمک کند.»

مرجع : خبرگزاری مهر
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

دلبستگی و وابستگی کودک به والدین و حد طبیعی آن
با این وابستگی ناسالم آشنا شوید
علت افزایش بلوغ زودرس دختران در دوران همه‌گیری چیست؟
اگر سوگ‌هايمان به پايان نرسد چه؟
۳۴ ماهگی کودک؛ آغاز مهارت های زبانی و احساسی
چرا وقتی ورزش می‌کنید حال روح‌تان بهتر می‌شود؟
حسادت بیمارگونه، علل، علائم و درمان
به این گفتار و رفتار نوجوان‌تان حساس باشید
روانشناسی ریسک‌پذیری را چگونه می بیند؟!
خودکشی شناسی  یا  Suicidology
چــه سنی برای عاشق شدن مناسب است؟
چگونه وابستگی عاطفی را از بین ببریم؟
برای اینکه دوستت داشته باشم و به تو احترام بگذارم، مجبور نیستم با تو هم عقیده باشم.